Štát podľa progresívcov diskriminuje veriacich, chcú preto navrhnúť spravodlivú registráciu. Poslanec a bývalý duchovný Ondrej Prostredník (PS) upozornil, že súčasné pravidlá na registráciu cirkví nie sú spravodlivé ani k veriacim, ani neveriacim. Hnutie preto navrhuje systém registrácie, ktorý by bol spravodlivejší.
„Na Slovensku rastie počet ľudí bez náboženského vyznania, aj tých, ktorí sa hlásia k neregistrovaným cirkvám a náboženským spoločnostiam. Dokopy je to 1,35 milióna ľudí, pričom k neregistrovaným konfesiám sa hlási 57-tisíc z nich,” informoval Prostredník na základe údajov zo sčítania obyvateľstva z roku 2021.
Budhisti nemôžu vlastniť majetok
Štát podľa neho však znemožňuje napríklad budhistom alebo utrechtským starokatolíkom, aby mohli vo vzťahu k štátu vystupovať ako cirkev alebo náboženská spoločnosť. Neumožňuje im ani vlastniť majetok a budovať vlastné bohoslužobné budovy.
Progresívci navrhnú odvolanie Huliaka pre vulgárne výroky voči Plavákovej, nevhodne obťažoval aj Stohlovú (video)
Prostredník podotkol, že súčasnú podmienku na 50-tisíc členov by nesplnila ani väčšina v súčasnosti registrovaných cirkví.
Dve fázy registrácie
Podľa návrhu PS by registrácia mohla prebiehať v dvoch fázach. Prvou fázou by bolo preukázanie toho, že dokážu fungovať bez štátneho príspevku, a že ich činnosť prispieva k tvorbe rešpektujúcej súdržnej spoločnosti a až v druhej fáze by mali nárok na príspevok od štátu.
Nálepky na notebooku môžu byť v rozpore s rokovacím poriadkom, Ústavnoprávny výbor však nedal jednoznačnú odpoveď
Predsedníčka výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucia Plaváková (PS) uviedla, že tento návrh posilňuje zodpovednosť cirkví pri dodržiavaní základných práv a slobôd všetkých ľudí.
„Ľudské práva sú jedným z pilierov demokracie, aj cirkvi by mali prispievať k tomu, aby bol tento pilier dostatočne pevný,” dodala Plaváková.
Štát má pristupovať ku všetkým rovnako
Podľa predkladateľov návrhu je kľúčové, aby štát pristupoval ku všetkým obyvateľom rovnako, a to bez ohľadu na to, či majú, alebo nemajú náboženské vyznanie.
„Až to by bolo naplnením požiadavky z roku 1989, ktorou bola odluka cirkvi od štátu,“ zdôraznilo PS. Poslankyňa Zora Jaurová (PS) doplnila, že v demokratickej spoločnosti musí štát umožniť slobodne sa hlásiť ku svojej viere.
Pellegrini kritizuje úroveň diskusie v parlamente, útoky a urážky robia Slovensku hanbu aj v zahraničí (video)
„My však dnes máme štátom uznané cirkvi, ktoré majú len niekoľko desiatok členov, ale od nových spoločenstiev štát požaduje absurdnú hranicu 50-tisíc členov, aby im priznal rovnaké práva. Túto nerovnováhu sa našou novelou snažíme odstrániť,” uzavrela Jaurová.