Štát na dotáciách rozdáva vyše 17 miliónov eur. Kto a ako ich môže získať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
farmári, peniaze, dotácie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pre štátom zavedené protipandemické opatrenia mali samosprávy, podobne ako aj iní, posledný rok vyššie výdavky. Štát sa rozhodol, že im niektoré z nich refunduje. Vyčlenil 16 miliónov eur na dotácie pre mestá a vyššie územné celky (VÚC). Ďalších 1,1 milióna eur pre neziskovky na rozvoj regiónov.

Odškodnenie krajských miest

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) vypísalo výzvu na podporu ochrany verejného zdravia a zníženia dopadov pandémie. Preplácať bude obciam, mestám a župám oprávnené výdavky napríklad na ochranné prostriedky ako sú masky, okuliare, obleky či dezinfekcia.

Tiež technické vybavenie, napríklad rôzne žiariče či sterilizátory. Preplácať bude aj investície do výpočtovej techniky, vozového parku alebo softvérového vybavenia.

Z Európskeho fondu regionálneho rozvoja na tento účel pôjde 16 miliónov eur, ktoré sa rozdelia na základe počtu obyvateľov krajských miest a VÚC. Výška príspevku na jedného obyvateľa bude 7,32 eur. Žiadať o príspevok môžu aj obce, ktoré tvoria tzv. mestské funkčné oblasti krajských miest.

Podľa hovorkyne ministerstva Zuzany Eliášovej musí byť žiadosť predložená a vyplnená cez informačný systém ITMS2014+, na ktorom sa musí žiadateľ zaregistrovať na stránke itms2014.sk.

Následne sa v písomnej forme doručuje ministerstvu buď listinne alebo cez elektronickú schránku, a to do 30. septembra 2021, pričom jednotlivé vzory dokumentov môžu žiadatelia nájsť prostredníctvom odkazu na webovej stránke MZ SR.

Na financovaní projektov sa však budú podieľať aj žiadatelia a to vo výške 5% z požadovanej sumy alebo podľa podmienok schváleného nenávratného finančného príspevku.

Rozvoj regiónov

Ďalšiu výzvu tento mesiac vyhlásilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) pre mimovládne organizácie, ktoré chcú svojou činnosťou podporiť rozvoj regiónov.

Práve neziskovky sú podľa ministerky Veroniky Remišovej (Za ľudí) jedným z hlavných aktérov, ktorí sa podieľajú na regionálnom raste. Dotáciu môžu využiť v oblasti kultúry, turistiky, ochrany životného prostredia, sociálneho začlenenia a rozvoja potenciálu obce.

Veronika Remišová
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová vyhlásila výzvu na podporu regiónov vo výške 1,1 milióna eur. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel

Ministerstvo uviedlo aj konkrétne príklady možných projektov ako začleňovanie seniorov alebo handicapovaných do spoločnosti, oprava kultúrnych pamiatok či výsadba stromov. Podľa vedúceho tlačového oddelenia rezortu Andreja Ďuríčka však slúžia len na inšpiráciu.

„Ministerstvo týmto dáva všetkým projektom rovnakú šancu na úspech,“ uviedol pre SITA.sk Ďuríček s dôvetkom, že projekty musia byť v súlade s oprávnenou aktivitou. Ministerstvo ich podporí sumou 1,1 milióna eur zo štátneho rozpočtu. Žiadateľ môže získať od 10 000 do 50 000 eur.

Vyplnenú žiadosť zverejnenú na stránke ministerstva je potrebné spolu s prílohami zaslať buď poštou na adresu MIRRI SR, alebo elektronicky prostredníctvom portálu verejnej správy do 15. apríla 2021.

V prípade elektronického podania žiadosti je potrebné ju mať podpísanú kvalifikovaným elektronickým podpisom. Netreba zabúdať tiež na to, že žiadateľ bude musieť projekt spolufinancovať minimálne vo výške 10% oprávnených výdavkov.

Ako uspieť s projektom

Okrem jednotlivých požiadaviek konkrétnych výziev existujú pri podávaní projektov aj všeobecné zásady, ktoré je nutné dodržať, aby získali dotáciu. Podľa poradkyne v oblasti eurofondov Dany Jenčovej je nutnosťou jasná vízia.

„Žiadatelia si musia uvedomiť, že eurofondy nie sú rozdávanie peňazí na nezmyselné projekty,“ upozorňuje. V projekte musí žiadateľ preukázať, že vynaložené prostriedky sa nemíňajú „ledabolo“, ale že za ne štát dostane sľubovanú hodnotu. Napríklad zlepšenie, ktoré má projekt zabezpečiť.

Žiadateľ by sa mal podľa Jenčovej vyhnúť aj nejasnému popisu alebo vynechaniu niektorých dôležitých skutočností, čo by mohlo viesť k nemožnosti projekt vyhodnotiť.

Potvrdzuje to aj Maroš Janovič zo spoločnosti GrantExpert. Ako hovorí, je potrebné tiež dbať na dostatočne detailný popis projektu. Žiadosť musí byť napísaná tak, aby aj nezainteresovaný človek rozumel.

Teda, čo je cieľom projektu, aké aktivity sa budú v rámci neho realizovať a aké bude mať prínosy. „Ak toto žiadateľ v svojej žiadosti zahmlieva, tak má malú šancu na úspech,“ hovorí odborník.

Podľa Janoviča projekty netreba „ohýbať“ tak, aby sa hodili do existujúcich výziev. Výsledkom potom totiž podľa neho býva často neprehľadnosť, kvôli ktorej projekt nemá veľké šance získať dotáciu.

Byrokracia a dlhé hodnotenie žiadostí

Netreba tiež zabúdať na formálne náležitosti. „Nesplnenie čo i len jedného formálneho kritéria automaticky znamená stopku v ďalšom hodnotení,“ upozorňuje Janovič.

Varuje tiež, že samotné hodnotenie žiadostí môže byť dlhšie, než žiadateľ očakáva. Pri projektoch financovaných z eurofondov to býva minimálne rok. Jančová dopĺňa, že sa treba pripraviť na elektronickú komunikáciu a značnú byrokraciu zo strany štátu. 

Dodáva, že dôležitou formálnou podmienkou, ktorú musí žiadateľ o dotáciu spĺňať je čistý register štatutárov a organizácie a vysporiadané daňové a odvodové povinnosti voči štátu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej ĎuríčekDana JenčováMaroš JanovičVeronika RemišováZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie Európsky fond regionálneho rozvojaGrantExpertItms2014.skMIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SRMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRWebnoviny.skZa ľudí