BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Štát musí zachraňovať Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) pred finančným problémom, keďže spoločnosti hrozí prvotná platobná neschopnosť.
Štátnemu podniku, ktorý má na starosti správu vodných tokov, ako aj protipovodňové aktivity, preto na pondelkovom rokovaní vlády ministri priklepli mimoriadny odvod vo výške 15 mil. eur. Tie k nemu poputujú zo spoločnosti Transpetrol, ktorého jediným akcionárom je ministerstvo hospodárstva. Transpetrol má totiž na tento rok naplánovaný zvýšený odvod dividend do štátneho rozpočtu.
Náklady na obnovenie činnosti po prípadnom krachu Slovenského vodohospodárskeho podniku by však boli podľa ministerstva životného prostredia, ktoré materiál na rokovanie predložilo po dohode s rezortmi financií a hospodárstva, niekoľkonásobne vyššie ako požadovaný objem prostriedkov.
Absencia výdavkov zo štátneho rozpočtu
Dôvodom na tento krok je podľa rezortu nepriaznivá ekonomická situácia, do ktorej sa SVP dostal z dôvodu viacročnej absencie výdavkov zo štátneho rozpočtu na plnenie verejnoprospešných činností.
V období rokov od 2008 až 2011 totiž Slovenský vodohospodársky podnik dostal od štátu na tieto aktivity prostriedky v objeme necelých 30 mil. eur, no jeho skutočné výdavky dosiahli takmer 93 mil. eur.
„V posledných troch rokoch prišlo k zásadnému poklesu, resp. nefinancovaniu neregulovaných platieb zo strany štátu a kumulácií stratovosti podniku,“ uvádza ministerstvo životného prostredia v predloženom materiáli.
Bez peňazí hrozí krach
V prípade, ak by SVP nedostal financie z Transpetrolu, podnik by sa podľa rezortu najneskôr v apríli budúceho roku dostal do stavu prvotnej platobnej neschopnosti, čo by ohrozilo vyplácanie miezd pre jeho 3 600 zamestnancov v plnom rozsahu, resp. načas. Podniku by taktiež hrozili exekúcie a celé jeho fungovanie by sa postupne zastavilo.
SVP by navyše nemohol pokračovať v protipovodňových aktivitách a ich kofinancovaní, čím by sa zastavila výstavba rozostavaných diel a podnik by musel spätne uhradiť vynaložené prostriedky z fondov EÚ. To by následne podľa rezortu spôsobilo „medzinárodnú politickú blamáž“.
Environmentálny fond by podľa ministerstva životného prostredia navyše prišiel o príjmy v objeme 18 mil. eur, ktoré SVP získava z poplatkov za čerpanie podzemných vôd, ako aj poplatkov od znečisťovateľov.