Parlamentné voľby
Parlamentné voľby 10. marca budú v histórii samostatnej SR šieste v poradí. Pôjde zároveň o ôsme parlamentné voľby od roku 1989. Právo rozhodnúť o obsadení 150 poslaneckých miest v NR SR na najbližšie štyri roky má približne 4,3 milióna voličov. Voliči budú vyberať medzi 26 kandidujúcimi politickými subjektmi v 5 956 okrskových volebných komisiách od 7:00 do 22:00. Ak si to však miestne podmienky vyžiadajú, môžu sa niekde volebné miestnosti otvoriť až o dve hodiny skôr.
Posledná tretia skúška spracovania výsledkov hlasovania vo voľbách do Národnej rady (NR) SR sa koná po celom Slovensku v miestnostiach, kde sa budú výsledky parlamentných volieb reálne spracovávať zo soboty na nedeľu, na dnešnej tlačovej besede o tom informovala predsedníčka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová.
Do tretej skúšky sa zapájajú pracovníci štatistického úradu z odborných sumarizačných útvarov všetkých 50 obvodných volebných komisií a z odborného sumarizačného útvaru Ústrednej volebnej komisie, ktorí budú v noci spracovávať údaje z 5 956 volebných miestností (okrskov). Testujú zároveň potrebnú techniku.
Kontrola organizácie práce a techniky
„Hlavným cieľom tretej skúšky je preverenie organizácie práce a techniky tak, ako to bude reálne vyzerať vo volebnú noc, vrátane prenosových sietí,“ konštatovala Benkovičová, ktorá počas dnešnej skúšky neočakáva problémy.
Štatistický úrad (ŠÚ) SR pred voľbami do Národnej rady SR tradične skúša spracovanie výsledkov hlasovania trikrát. Prvá skúška sa úspešne konala 7. februára v dvoch vybraných obvodoch v každom z ôsmich krajských pracovísk štatistického úradu. Druhá skúška bola v 50 obvodoch všetkých ôsmich krajských pracovísk štatistického úradu 21. februára a skončila sa tiež úspešne.
Predsedníčka ŠÚ SR Ľudmila Benkovičová zároveň dnes informovala, že na spracovanie výsledkov hlasovania nasadia 1 446 osôb, čo je asi o 200 viac ako v posledných voľbách v roku 2010, použije sa 768 osobných počítačov a 360 tlačiarní. Ďalších 15 počítačov bude k dispozícii pre odborný sumarizačný útvar Ústrednej volebnej komisie.
Najväčším volebným obvodom je Bratislavský volebný obvod, v ktorom je 396 volebných okrskov a ich zápisnice bude v bratislavskej Inchebe spracovávať 111 pracovníkov ŠÚ SR. Počas volebnej noci sa podľa Benkovičovej len v Inchebe bude s rôznou frekvenciou pohybovať približne tisíc ľudí. Za prenájom Incheby zaplatia približne 12 tisíc eur.
Opatrenia proti hackerom
Štatistici prijali opatrenia znižujúce nebezpečenstvo hackerského útoku – napadnutia komunikačných sietí alebo ovplyvnenia spracovania či zverejňovania výsledkov hlasovania. Intenzita prípravy, ktorú štatistický úrad venoval bezpečnostným aspektom, je podľa Benkovičovej neporovnateľná s voľbami z roku 2010.
Po skončení hlasovania bude štatistický úrad priebežné výsledky zverejňovať na svojej webstránke statistics.sk a na externom webe volbysr.sk. Prvé čísla by sa na portáloch mohli objaviť vo volebnú sobotu okolo 22:30 – 22:45, podľa toho, ako okrskové volebné komisie spracujú zápisnice.
Benkovičová v tejto súvislosti pripomenula, že v okrskových volebných komisiách je viac ako 70 tisíc ľudí rôzneho vzdelania, s rôznymi skúsenosťami, rôzneho politického zamerania a ŠÚ SR je pri spracovaní výsledkov hlasovania plne závislý od kvality ich práce. Keďže vo voľbách kandiduje až 26 politických subjektov, oproti voľbám v roku 2010 bude spracovanie výsledkov hlasovania určite trvať dlhšie o dve – tri hodiny, možno aj viac. Počas volebnej noci prejde podľa Benkovičovej rukami pracovníkov odborných sumarizačných útvarov štatistického úradu približne 327 tisíc stránok tlačív, jeden volebný okrsok napríklad kontroluje 208 údajov a do počítača zadá 16 417 znakov. Oficiálne výsledky zverejní Ústredná volebná komisia v nedeľu 11. marca, pravdepodobne okolo obeda až popoludní.