BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Sektor stavebníctva na Slovensku na dosiahnutie svojho dna zrejme stále ešte len čaká. Konštatuje to centrálna banka vo svojom mesačnom prehľade. Stavebníctvo bolo pritom celosvetovou krízou tvrdo zasiahnuté už koncom roka 2008, čo v nasledujúcom roku viedlo k štvrtinovému poklesu produkcie. Odvtedy, s výnimkou prelomu rokov 2010 a 2011, výraznejšie výkyvy nenastali a sezónne očistený objem produkcie zostáva naďalej nízky.
„Napriek náznakom stabilizácie sa ešte nedá potvrdiť dosiahnutie dna a kontrastné zvyšovanie reálnych miezd v roku 2010 pravdepodobne súviselo so zvýšenou pracovnou vyťaženosťou neprepustených zamestnancov,“ konštatuje Národná banka Slovenska.
Obnovenie hospodárskeho rastu a postupné zlepšovanie ekonomických ukazovateľov by však podľa centrálnej banky mohlo signalizovať prichádzajúce dno stavebnej produkcie a prispieť k návratu jej rastu. Čiastkové potvrdenie tejto teórie možno hľadať v konjunkturálnych prieskumoch odvetvia, pričom podniky hlásia v celkovom ponímaní stagnáciu produkcie na nedostatočných úrovniach a očakávajú pokračovanie takéhoto vývoja s výnimkou segmentu inžinierskych stavieb, v ktorom prevládajú pesimistickejšie nálady.
„Konjunkturálne prieskumy teda naznačujú približovanie ku dnu produkcie, ktoré je však negatívne ovplyvňované situáciou v inžinierskych stavbách,“ píše Národná banka Slovenska. Najviac krízou zasiahnutou kategóriou stavebnej produkcie pritom podľa centrálnej banky bola bytová výstavba, ktorá je o 43 % nižšia v porovnaní s predkrízovou úrovňou produkcie. Miernejšie klesla výstavba nebytových priestorov, a to o 16 %, zatiaľ čo inžinierske stavby klesli len o 4,8 %.
„V predchádzajúcich mesiacoch boli ohlásené aj niektoré nové zákazky slovenských stavebných firiem v zahraničí, ale z hľadiska príspevkov k medziročnému rastu produkcie momentálne nemožno očakávať výrazné zvýšenie významu zahraničnej produkcie, pretože aktuálny objem zákaziek v zahraničí je stále nízky,“ dodáva Národná banka Slovenska.