„DELTA sa riadi pravidlom, že pristupuje k investorovi ako spoluhráč. „Sme partneri na rovnakej strane ihriska, preto férovo chránime investora a jeho investíciu“.
Aká oblasť je obvykle pri príprave projektu pre investora prioritná?
V Českej republike sú to zvyčajne v počiatočnej fáze pri samotnom plánovaní a príprave projektu náklady, teda cena. Investor však počas príprav projektu veľmi rýchlo sám pochopí, že ďalším nevyhnutným faktorom a garanciou, ktorú po nás ako po stavebnom manažérovi vyžaduje je termín. Uvedomí si, že ak začne napríklad vo svojej novej výrobnej hale vyrábať o tri mesiace neskôr, prichádza tak o štvrtinu svojho ročného obratu, hovorí Štefanovič, konateľ českej a slovenskej DELTA Projektconsult. Jeho kolega Wolfgang Gomernik, ktorý pôsobí aktívne predovšetkým v konaní činnosti DELTA na Ukrajine tiež potvrdzuje túto skutočnosť. „Dodržiavanie termínov dokončenia diela sú absolútnou nutnosťou, a to predovšetkým u výrobných podnikov, pretože každá minúta je pre zákazníka drahá. Všeobecne závisí priority na type nehnuteľnosti a tiež na type klienta, vždy však platí, že od nás ako stavebného manažéra očakáva poskytnutie istoty a dôvery. A to na Ukrajine platí dvojnásobne.
V poslednej dobe možno v SR vysledovať aj zmenu myslenia. Investori si začínajú viac uvedomovať dôležitosť daného stavebného objektu pre svoje podnikanie. Objekt, ktorý reprezentuje ich značku a firemnú kultúru. Je cítiť, že s úspechom prichádza tiež chuť investovať viac aj do svojej zodpovednosti k životnému prostrediu. Vytvárať pre svoje podnikanie objekt, ktorý je nakoniec ekonomicky dlhodobo zmysluplnejšií. Rozdiel medzi východoeurópskym a západoeurópskym pohľadom na výstavbu vnímam okrem iného z pohľadu dlhodobosti rozhodnutia. Čím ďalej na východ, tým je tento pohľad kratší. Na západe sa pri rozhodnutiach o výstavbe pozerajú zatiaľ ďalej dopredu. U nás sme niekde uprostred a teraz sa našťastie začíname pomaly posúvať smerom k dlhodobejšiemu pohľadu na užívanie objektov. Kým v uplynulých rokoch boli štandardné požiadavky klientov skôr na „jednoduchý a lacný objekt“, teraz sa dostávajú do popredia ich záujmu aj environmentálne aspekty. Tento trend hodnotím ako veľmi pozitívny, lebo s rastúcim úspechom firiem rastie aj ich zodpovednosť a určitá sociálna povinnosť voči spoločnosti. Klienti sami cítia, že toto „environmentálne správanie“ je faktor, ktorý radí firmu do určitej elitnej skupiny úspešných firiem „, komentuje situáciu ďalej Štefanovič. Wolfgang Gomernik potvrdzuje fakt, že ekológia a tiež sociokultúrne zložky sú dôležité, zároveň však jedným dychom dodáva, že začína byť bohužiaľ vo veľkej miere prevádzkovaný tzv. Greenwashing (praktiky rozširovanie nepravdivých informácií s cieľom u verejnosti vytvoriť nepravdivú povesť ekologicky zodpovedné firmy).
Čo je najnáročnejšie na procese stavebného manažmentu vo vašej krajine?
„Myslím, že najnáročnejšie je stále to, dokázať presvedčiť investora, aby venoval projektu dostatočnú energiu už v období jeho prípravy, ešte pred fyzickou výstavbou. Že akákoľvek improvizácia počas realizácie projektu je stratou kvality a hodnoty budovy. Prináša neúmerné navýšenie nákladov, ktoré je absolútne v nepomere s počiatočnými usporenými nákladmi za honorár architekta či projektanta. O sklzoch v termíne z tohto dôvodu ani nehovoriac. Ak sa totiž vo fáze prípravy projektu podarí pochopiť všetky ciele investora a tým úplne definovať stavebný zámer, potom je proces výstavby už len vyladenou symfóniou“, argumentuje Štefanvič. Gomernik z Ukrajiny dodáva, že náročné sú rokovania s dvoma investormi naraz, pretože rovnako ako v Česku je u medzinárodných klientov prítomný ako zástupca investora zo západu, tak miestny konateľ firmy alebo projektový vedúci. „Tým sa bohužiaľ často dostávame k tomu, že musíme sprostredkovávať informácie medzi nimi, čo by nemalo byť náplňou našej práce. Tu sa nám však darí čím ďalej viac vďaka našim výkonom v oblasti budovania tímu a štartovým workshopom projektu, vnášať jasno v rozdeľovaní rolí v projekte. Čo je určite skutočne pridaná hodnota pri zadaní stavebnom dozore Delte. Dodržanie nákladov, termínov, kvality atď. Sú potom našim denným chlebom, garanciou, ktorú poskytujeme klientovi s úplnou samozrejmosťou „.
Erik Štefanovič ešte záverom dopĺňa na tému najnáročnejších činností stavebného manažmentu nepríjemné porovnanie s ktorým sa stretáva väčšina investorov, ktorí sa rozhodnú realizovať svoje stavby v Čechách. „Skutočne veľkým problémom u nás v porovnaní so západnou Európou zostávajú úradné povolenie. S nadsádzkou svojim zahraničným klientom hovorím, že aj keď u nás Mária Terézia zaviedla byrokratizmus, tak až my sme ho doviedli do perfekcionizmu. Oproti slovenskému síce už môžeme v niektorých prípadoch zlúčiť územné a stavebné povolenie, ale aj tak sú úradné lehoty oproti napr. Rakúsku dvoj až trojnásobné. Pre jednoduchý priemyselný objekt trvá u nás zisťovacie konanie E.I.A., územné konanie a stavebné povolenie asi 8 až 10 mesiacov. V Rakúsku pre obdobný projekt získate všetky povolenia za 3 mesiace. Keď si niekoľko mesiacov neskoršej prevádzky dáme do čísiel napr. S ohľadom na neskorší nábor pracovných síl alebo chýbajúci obrat našich klientov a jej subdodávateľov, tak je táto ekonomická strata pre naše hospodárstvo enormná. Preto je dôležité hneď na začiatku overiť, aké úradné procesy nás obmedzujú alebo môžu prípravu projektu ohroziť „.