Stoltenberg považuje ničenie ruskej flotily za veľké víťazstvo Ukrajincov, z Čierneho mora urobili pre Rusov nebezpečné miesto

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jens Stoltenberg
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg tvrdí, že Ukrajina urobila z Čierneho mora nebezpečné miesto pre ruské lode.

Ako referuje web Ukrajinská pravda, Stoltenberg týmto vyhlásením na stredajšom stretnutí ministrov obrany NATO v Bruseli narážal na najnovší úspech ukrajinských síl, ktoré zničili ruskú výsadkovú loď Cezar Kunikov.

Rusom zostalo päť lodí

Podľa ukrajinských predstaviteľov po zničení Cezara Kunikova zostalo ruskej Čiernomorskej flotile v prevádzke len päť z 13 lodí.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Ukrajine sa podarilo spôsobiť značné škody ruskej flotile. V skutočnosti boli schopní odtlačiť flotilu zo západnej časti Čierneho mora, a to je veľký úspech a veľké víťazstvo,“ poznamenal Stoltenberg.

Optimizmus spojencov

To podľa neho zvyšuje aj optimizmus spojencov ohľadom vojenských spôsobilostí ukrajinských ozbrojených síl.

„Všetci sme sklamaní, že minuloročná protiofenzíva nebola úspešnejšia. Musíme však pamätať na to, že aj keď sa frontová línia neposunula, Ukrajina dokázala zaútočiť ďaleko za frontovou líniou a na zemi, pričom zničila dôležité zariadenia vrátane ruských lietadiel (na letiskách) a na mori pokračuje v ničení ruskej flotily,“ skonštatoval Stoltenberg.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jens Stoltenberg
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy