BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Strany budúcej vládnej štvorky SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd dnes v bratislavskom Primaciálnom paláci podpísali Koaličnú dohodu na štvorročné funkčné obdobie. Podpismi predsedov koaličných subjektov Mikuláša Dzurindu, Richarda Sulíka, Jána Figeľa, Bélu Bugára a designovanej premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) koaličná zmluva nadobudla platnosť, do účinnosti vstúpi dňom konštituovania príslušných ústavných funkcií. Dohoda zanikne 30 dní pred budúcimi parlamentnými voľbami. Koaličná dohoda obsahuje právo veta. Všetky zásadné rozhodnutia a uznesenia vo vláde, parlamente a v Koaličnej rade bude stredopravá koalícia prijímať po vzájomnej dohode všetkých koaličných partnerov. Pokiaľ nedôjde k dohode, ani jeden z partnerov nepredloží spornú vec na rokovanie príslušného orgánu, kým nezaujme k veci stanovisko Koaličná rada. Ak na schôdzi vlády vyjadrí člen kabinetu nesúhlas svojej strany, premiér stiahne sporný bod z programu schôdze. Do programu ho zaradí až po tom, ako ho prerokuje Koaličná rada.
Podpis zmluvy bol pre Ivetu Radičovú výnimočný. „Nebudem zastierať, že pri zvukoch hymny dnes sa mi naozaj chveli nohy a prežívala som ten okamih ako okamih radosti a pokory,“ povedala pred novinármi. Ako podotkla, premiéra je o to silnejšia, že si neustále uvedomuje podporu občanov, ktorú dali stredopravicovým stranám, ale je veľmi krehká. „Preto uchádzanie sa o dôveru občanov nielen tých, ktorí nám odovzdali hlasy, ale aj ostatných, je zadanie, ktoré v situácii, v ktorej sa Slovenská republika nachádza, nebude jednoduché,“ podotkla. Ako dodala, nie je osudnou chybou urobiť chybu, ale je fatálnou chybou nepriznať si chybu. Dúfa, že ich bude čo najmenej.
„Pocit je to, samozrejme, dobrý, ale je to hlavne o zodpovednosti,“ zhodnotil svoje pocity pri podpise líder strany Most-Híd Béla Bugár. „Ak ma pamäť neklame, pred 12 rokmi som prvýkrát mal tú česť podpísať tiež Koaličnú zmluvu. No bohužiaľ, dvanásť rokov je dvanásť rokov. Starší určite som. Či múdrejší, to potom dokážete vy posúdiť a samozrejme občania,“ dodal.
Na okamih spred dvanástich rokov si spomína aj predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. „Tak s pánom Bugárom podpisovať zmluvy je vždy vzrušujúce. A nielen podpisovať zmluvy, ale potom ich aj napĺňať,“ povedal s úsmevom. Ako skonštatoval, vtedy sa koaličný podpis potvrdil ako zmysluplný, aj keď cesta bola hrboľatá. Verí, že zmysluplnou sa ukáže aj súčasná cesta.
Lídrovi KDH Jánovi Figeľovi dnešný podpis pripomenul situáciu spred siedmich rokov, keď mal v Aténach pridať svoj podpis pod prístupovú zmluvu s Európskou úniou. „Spomínam na to skôr preto, lebo dnes už to berieme ako každodennosť. Sú to historické zmeny,“ pripomenul.
Pred schôdzami národnej rady sa ministri stretnú s koaličnými poslancami na spoločnom zasadnutí. V prípade rekonštrukcie vlády bude rešpektovaný dohodnutý pomer koaličných partnerov. Koaličná rada bude zložená z troch zástupcov každej vládnej strany. Každý z koaličných partnerov disponuje jedným hlasom, rozhodnutia sa prijímajú väčšinovým hlasovaním, ak strana označí bod za zásadný, musí nastať zhoda všetkých partnerov. Rada má zasadať minimálne dvakrát do mesiaca alebo na požiadanie ktoréhokoľvek z partnerov.
Strany sa zaväzujú, že budú svoje návrhy v parlamente presadzovať s koaličnými partnermi. Ak sa niektorá z vládnych strán pri presadzovaní vážnej veci a proti vôli ďalších členov spojí s opozíciou, považuje sa to za hrubé porušenie práv ostatných partnerov. Za takéto hrubé porušenie práv koaličný partner môže odstúpiť od koaličnej zmluvy, ak sa nepodarí problém vyriešiť do 30 dní na Koaličnej rade. Zmeny v počte poslaneckých klubov počas volebného obdobia nezakladajú nárok na zmenu pomerov vo vláde a národnej rade, na ktorej sa partneri dohodli na začiatku volebného obdobia.
Prílohou koaličnej dohody sú programové tézy budúcich vládnych strán. Prioritami programových téz sú ochrana verejných financií a ich konsolidácia, zastavenie zadlžovania Slovenska, boj proti klientelizmu, zásadné zmeny v súdnictve, zúženie poslaneckej imunity len na výroky v parlamente. Medzi priority sa dostalo aj zlepšenie kontroly verejných obstarávaní, veľké úspory v štátnej správe, zlepšenie podmienok pre podnikateľské prostredie, rýchla pomoc postihnutým povodňami, zásadné opatrenia pri odvodoch.
SITA