Ešte dva týždne môžu prieskumné agentúry zverejňovať predvolebné prieskumy preferencií politických strán. Pokus o predĺženie obdobia na 50 dní pred voľbami zastavil Ústavný súd SR.
Pozrime sa, čo nám ukázali doterajšie prieskumy. Porovnali sme dvojročné obdobie výsledkov prieskumov agentúry Focus. Príznačné je, že v roku 2018 preferencie boli pomerne stabilné u všetkých, jedine Smer-SD po vražde novinára Jána Kuciaka a následnej výmene vlády pocítila zhruba 5-percentný pokles, ďalšie strany na tom však takmer nič nezískali.
2019: Nové strany bodovali
Omnoho zaujímavejší bol rok 2019. Turbulencie sa začali aktívnejším príchodom nových politických subjektov a predovšetkým prezidentskými voľbami. Niektorých vyniesli na výslnie, niektorých zasa do nebezpečného pásma zostupu z parlamentu.
Najviac z nich, samozrejme, vytlačila koalícia PS/Spolu, ktorých kandidátka Zuzana Čaputová zasadla do prezidentského kresla. PS/Spolu však vydržali na vrchole iba krátko. Po odchode prezidentky zo strany opustili noví lídri spôsob komunikácie, ktorým Čaputová získala presvedčivé víťazstvo a k tomu sa pridalo množstvo prešľapov Michala Trubana.
Najväčší výtlak dosiahla koalícia začiatkom júna, keď im Focus v čase najväčšej eufórie z víťazných prezidentských volieb nameral až 17,1 percenta. Za pol roka ale toto nádejné číslo kleslo pod 10-percentnú hranicu.
Najväčší skok smerom nahor zaznamenala nová strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí. Viaceré Kiskové aféry, ktoré neustále pripomínala koalícia, nemali na jeho stranu zásadný vplyv a z 5,2 percenta v polovici roku 2019 to dotiahla až na tohtoročných 10,8 percenta.
Pád SaS
Najstabilnejších sympatizantov má Kotlebova ĽSNS. Za dva roky porovnávania sa ich preferencie pohybovali v rozpätí 8,1 až 13,6 percenta. Príznačné je, že po roku a pol stagnácie im priniesli rast až posledné mesiace. Pár týždňov pred voľbami to u politických konkurentov aj veľkej časti spoločnosti vyvolalo veľké obavy, kam až môže Kotlebov potenciál rásť.
Najväčší prepad zaznamenala SaS. Zo 14 percent v marci 2018 klesla takmer na hranicu zvoliteľnosti 5,2 percenta v októbri 2019, a ani v súčasnosti nie je na tom oveľa lepšie. Preferencie začali klesať po nezhodách vnútri strany a odchode viacerých poslancov. Z myšlienok na premiérske kreslo sa tak stal boj o holé prežitie.
SNS nepomohli ani sociálne balíčky
Podobne nie je rozhodnuté ani o osude SNS. Strana, ktorá sa stabilne pohybovala na úrovni 9-10 percent, zrazu začala výrazne klesať, aby v dvoch januárových prieskumoch bola tesne na hranici zvoliteľnosti. Nepomohli jej ani sociálne balíčky, o ktorých takmer denne informovala verejnosť. O dôvodoch poklesu preferencií budú musieť viacej povedať po voľbách politológovia. Či to bolo koketovanie s Ruskom, aféry na jej ministerstvách alebo spôsob vystupovania predsedu, môžeme sa iba domnievať. Mnohým voličom SNS však jednoznačne začal viac imponovať Kotleba.
Na koalíciu so Smerom najtvrdšie dopláca Most-Híd, ktorý je už dlhšie obdobie pod hranicou zvoliteľnosti. Jeho predseda Béla Bugár má málo času na to, aby už niečo zvrátil. Bolo by prekvapením, ak by sa mu podarilo do parlamentu ešte prekĺznuť.
Nové hviezdy Drucker a Harabin nezažiarili
Dve nové hviezdy na politickej scéne, Tomáš Drucker a Štefan Harabin, zatiaľ zásadne nezažiarili. Čakalo sa, že viac zamiešajú karty, ale nechajme sa prekvapiť 29. februára. Drucker sa dostal aspoň nad trojpercentnú hranicu, ktorá mu zaručuje finančný príspevok od štátu.
Ďalšie parlamentné strany sa pohybovali v rámci očakávania. Niekdy nakrátko zažiarili, ako napríklad OĽaNO, a neskôr klesli späť. Hovorí to aj stabilite ich voličskej základne.
Ďalšie predvolebné prieskumy nám určite ukážu viac.