Pracovný názov Brownfields celkom nevystihoval podstatu zadania, pretože išlo o územie a objekty v dobrom technickom stave, udržiavané a bezpečné. To všetko vo zvláštnej, až neskutočne krásnej zeleni parkov, stromoradí s atmosférou nostalgie zašlých čias.
Predstavitelia spoločnosti Slovnaft oslovili viaceré školy architektúry na Slovensku. Katedra architektúry Stavebnej fakulty STU bola jedna z mála, ktorá zareagovala pozitívne a do spolupráce sa zapojila už v prvom ročníku Brownfields Slovnaft 2010. Hoci v začiatkoch bolo časovo náročné vypracovať zmluvné vzťahy, zadania a súťažné podmienky, neskôr sa spolupráca vyvíjala veľmi pozitívne, na vysokej odbornej úrovni v prípade podkladov i konzultácií. Výsledkom boli zadania pre študentov STU, ktorí doviedli do úspešného konca jednotlivé riešenia.
V prvom ročníku 2010 išlo o reanimáciu existujúcich objektov podľa vlastného výberu študentov. Výsledky prác ohodnotila odborná porota. Práce boli vystavené a ocenené na vernisáži, ktorú usporiadal Spolok architektov v septembri 2010. Víťazná práca študenta Ing. Zoltána Horvátha Galéria moderného umenia inšpirovala investora na realizáciu Múzea Slovnaftu. Tento proces potvrdil, že objekty priemyselnej architektúry v areáli Slovnaftu sú schopné plniť novú funkciu na vysokej úrovni architektonického stvárnenia.
Pokračovanie spolupráce
Pozitívny výsledok prvého ročníka spolupráce Slovnaftu a Katedry architektúry SvF STU v Bratislave bol dôvodom na otvorenie druhého ročníka 2011 vo dvoch kategóriách – urbanizmus (urbanistické riešenie celého areálu v nadväznosti na SÚP Mesta Bratislavy a platné regulatívy) a architektúra (riešenie vybraných objektov v zmysle zvoleného architektonického zámeru na nové funkčné využitie).
Na druhom ročníku sa zúčastnila okrem Katedry architektúry Stavebnej fakulty STU v Bratislave aj Fakulta architektúry STU Bratislava. Víťazkou druhého ročníka Brownfield 2011 v kategórii architektúra sa stala študentka Katedry architektúry Stavebnej fakulty STU Bc. Barbora Szabóová s prácou nazvanou Kultúrno-spoločenské centrum pod vedením Ing. arch. Margity Kubišovej, PhD. Druhú cenu získal invenčný projekt kreatívneho využitia žeriavovej dráhy študentov Bc. Matúša Gregu-Jakuba a Bc. Róberta Bakytu pod vedením Ing. arch. Pavla Paňáka.
Celý článok si môžete prečítať tu.