Študentom v Humennom predstavili život a dielo Ladislava Grosmana, autora novely Obchod na korze

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SABINOV - Oscarové mesto
Na námestí v Sabinove, kde sa nakrúcali všetky exteriérové scény filmu Obchod na korze, stojí obchod s galantériou, ako vystrihnutý z filmu. Foto: ilustračné, SITA/Kvetoslava Mudríková

HUMENNÉ 4. februára (WebNoviny.sk) – Vihorlatské múzeum v Humennom pripravilo v pondelok v rámci zážitkového vyučovania na múzejnej pôde dokumentačno-literárne stretnutie so životom a dielom Ladislava Grosmana pre stredoškolskú mládež.

Stalo sa tak pri príležitosti 98. výročia narodenia tohto humenského rodáka, scenáristu, publicistu a vysokoškolského pedagóga.

Výročie narodenia

Ako agentúru SITA informovala Jana Fedičová z Vihorlatského múzea v Humennom, súčasťou programu pod názvom Ladislav Grosman ži(je)l v Humennom boli ukážky z literárnych diel autora filmu Obchod na korze a ukážky diel o samotnom autorovi.

Lektorkou podujatia bola Anna Šimkuličová, spoluautorka knihy o Ladislavovi Grosmanovi Zvečnené v slzách a pote tváre.

Podujatie v deň 98. výročia narodenia Ladislava Grosmana je spomienkou na slávneho humenského rodáka, autora scenára k filmu Obchod na korze, jeho literárnemu odkazu pre budúce generácie i vzťahu k rodnému mestu,“ pripomenula Fedičová s tým, že 21. januára tohto roka uplynulo 38 rokov od jeho úmrtia.

Oscar za najlepší cudzojazyčný film

Ladislav Grosman je autorom viacerých prozaických diel, noviel a poviedok, ktoré čerpajú zo života východoslovenských Židov počas druhej svetovej vojny. Knižne autorovi vyšli novela Obchod na korze, zbierka krátkych próz Nevesta, zbierka poviedok Hlavou proti múru a zbierka próz Z pekla šťastie.

Poviedka Pasca a novela Obchod na korze sa stali predlohou k filmu Obchod na korze, ktorý v roku 1966 americká Akadémia filmových umení a vied ocenila Oscarom za najlepší cudzojazyčný film.

Spomienkou na slávneho rodáka je v Humennom Sieň rodákov, ktorá uchováva autorom darované osobné zápisky a písacie pero. V meste boli na budove pošty na Námestí slobody, kde sa pôvodne nachádzal filmovo spracovaný obchod s galantérnym tovarom, osadené pamätné tabule.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav Grosman