Juhokórejský ústavný súd v piatok potvrdil odvolanie prezidenta Jun Sok-jola za jeho vyhlásenie stanného práva, pričom jednomyseľne hlasoval za jeho zbavenie funkcie za porušenie ústavy.
Šesťdesiatštyriročný Jun sa stal prvým prezidentom v histórii krajiny, ktorého zatkli. Dôvodom boli obvinenia zo vzbury a jeho neúspešný pokus o zavedenie stanného práva z 3. decembra minulého roka, počas ktorého boli do parlamentu nasadení ozbrojení vojaci. Jeho odvolanie znamená vyhlásenie nových prezidentských volieb, ktoré sa musia konať do 60 dní.
Ďalekosiahle dôsledky
„Vzhľadom na vážny negatívny dopad a ďalekosiahle dôsledky porušení ústavy odporcom… (Odvolávame) prezidenta Jun Sok-jola,“ povedal úradujúci predseda súdu Mun Hjong-bae. Verdikt jednomyseľne schválili všetci ôsmi sudcovia, ktorým polícia poskytla dodatočnú ochranu, keďže v uliciach sa zhromažďovali priaznivci odvolaného prezidenta.
Súd vydal zatykač na juhokórejského prezidenta pre jeho pokus zaviesť stanné právo
Junove činy „porušujú základné princípy právneho štátu a demokratickej správy verejných vecí, čím podkopávajú samotný ústavný poriadok a predstavujú vážnu hrozbu pre stabilitu demokratickej republiky,“ uviedli sudcovia vo svojom rozhodnutí.
Použitie vojakov na politické účely
Junovo rozhodnutie poslať ozbrojených vojakov do parlamentu v snahe zabrániť zákonodarcom hlasovať proti jeho dekrétu „porušilo politickú neutralitu ozbrojených síl a povinnosť najvyššieho velenia“. Podľa sudcov nasadil vojakov na „politické účely“, čo „spôsobilo, že vojaci, ktorí slúžili krajine s poslaním zaisťovať národnú bezpečnosť a brániť krajinu, konfrontovali bežných občanov“.
„Protiústavné a nezákonné činy odporcu sú v konečnom dôsledku zradou dôvery ľudí a predstavujú závažné porušenie zákona, ktoré z hľadiska ochrany ústavy nemožno tolerovať,“ rozhodli sudcovia.