Súd v kauze vraždy Jána Kuciaka (7. deň): Prečítali posudky znalcov, Marček spozná trest do dvoch dní (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Obžalovaný Miroslav Marček. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 3. februára 17:59

V pondelok, utorok a vo štvrtok pokračuje na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku hlavné pojednávanie v kauze vrážd novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, podnikateľa Petra Molnára, ako aj ďalších skutkov.

Súd sa zaoberá ďalším dokazovaním, čítajú sa napríklad výpovede z prípravného konania v prípade svedkov, ktorých súd neplánuje vypočuť osobne. Takisto na rad prišli aj niektoré znalecké posudky.

Marček vylúčený na samostatné konanie

Predsedníčka senátu Ružena Sabová v pondelok oznámila, že obžalovaného Miroslava Marčeka, vyčlenili na samostatné konanie.

Dôvodom je snaha o urýchlenie konania. Marček na začiatku pojednávania v polovici januára priznal, že práve on zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu Kušnírovú a v roku 2016 aj podnikateľa Molnára.

Súd tak v jeho prípade vykonáva dokazovanie toho, čo sa týka výšky trestu. Podľa Sabovej bude ďalšie dokazovanie v súvislosti s Marčekom trvať maximálne dva pojednávacie dni.

Výpoveď forenznej antropologičky

V pondelok vypovedala aj forenzná antropologička Oľga Petrusová, ktorá uviedla, že kamerové záznamy z obce Veľká Mača, kde vo februári 2018 zastrelili novinára Kuciaka, nie sú vhodné na jednoznačné preukázanie totožnosti osoby, ktorá je na nich zachytená. Konštatuje to v rámci viacerých znaleckých posudkov.

Skúmala viacero záznamov osoby, ktorú zachytil kamerový systém vo Veľkej Mači v dňoch 15., 16,. 19. a tiež 21. februára 2018. Podľa posudkov, s ktorými v pondelok na súde oboznámil prokurátor, má osoba zachytená na záznamoch v rôznych dňoch znaky, ktoré vykazujú typovú zhodu. Ide napríklad o držanie tela a kladenie dolných končatín a chodidiel.

Detaily hlavy a tváre však podľa znalkyne na personálnu identifikáciu nepostačujú.

Strela do srdca a do hlavy

Pred senát špecializovaného súdu sa postavil prokurátor a prečítal znalecké posudky, ktoré boli vypracované na základe pitvy zavraždeného. Príbuzní zavraždenej dvojice, ktorí sa pravidelne zúčastňujú na pojednávaniach, na túto časť dokazovania pojednávaciu miestnosť opustili. Na výsluchu znalcov však trvala obhajoba.

Príčinou smrti Kuciaka bolo masívne zakrvácanie do hrudnej dutiny v dôsledku priestrelu srdca. Príčinou smrti jeho partnerky  Kušnírovej bolo zase rozsiahle poškodenie mozgu v dôsledku zásahu projektilom kalibru deväť milimetrov do oblasti tváre. V oboch prípadoch podľa posudkov nebolo možné zabrániť smrti poškodených ani okamžitým poskytnutím prvej pomoci.

K zastreleniu mladého páru sa už v polovici januára pred súdom priznal obžalovaný Miroslav Marček Prokurátor z tohto dôvodu v pondelok argumentoval, že výsluch znalcov k daným posudkom nie je potrebný, keďže Miroslav Marček bol jedinou osobou na mieste činu a vzhľadom na priznanie sa mu už vina nedokazuje.

Náboje v zbrani boli upravené

Zo znalcov vystúpil pred senát špecializovaného súdu aj znalec v oblasti balistiky Miroslav Šimonič. Tvrdil, že náboje, ktoré zasiahli  Kuciaka a jeho partnerku Kušnírovú, boli upravené pre použitie zbrane s tlmičom.

Ako ďalej povedal, všetky nájdené projektily a nábojnice z miesta činu, ktoré skúmal, mali stopy po manipulácii. Obsahovali menej strelného prachu, ako sú pre náboje ráže deväť milimetrov Luger bežné. „To vedie k dedukcii, že boli upravované pre použitie tlmiča zvuku,“ povedal znalec.

Úpravu nábojov vo svojej výpovedi priznal obžalovaný Miroslav Marček, ktorý zároveň priznal, že zastrelil Kuciaka aj Kušnírovú. Podľa neho bolo účelom úpravy znížiť rýchlosť nábojov na podzvukovú, aby mohli byť použité do zbrane s tlmičom.

Za týmto účelom ich upravoval s pomocou klieští a strelný prach vážil na zlatníckej váhe. To, že obžalovaní disponovali zbraňou upravenou na použitie tlmiča vypovedal na jednom z predošlých pojednávaní svedok Marián Sehnal. Ten na žiadosť obžalovaného Tomáša Szabóa zbraň týmto spôsobom upravil, za čo dostal trojročný podmienečný trest.

Nasleduje výsluch ďalších znalcov

Opis vyšetrovacích pokusov a policajných rekonštrukcií skutku ukončil pondelkové pojednávanie. Prokurátor priblížil aj priebeh niekoľkých vyšetrovacích pokusov, ktoré policajti urobili na mieste vraždy. Išlo napríklad o simuláciu pohybu páchateľov vo Veľkej Mači.

Pojednávanie pokračuje v utorok 4. februára výsluchom ďalších znalcov, konkrétne z oblasti psychológie a psychiatrie.

Z dôvodu možných vyjadrení o psychickom stave obžalovaných preto obhajca Aleny Zsuzsovej žiada vylúčenie verejnosti z tejto časti pojednávania. Súd o tejto žiadosti zatiaľ nerozhodol.

Súd v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Po tom, ako súd na verejnom zasadnutí 19. decembra prijal obžalobu podanú Úradom špeciálnej prokuratúry, vytýčil pojednávania na 13., 14., 15., 20., 21., 22. januára a na 3., 4. a 6. februára.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Alenu Zsuzsovú a tiež Mariana Kočnera Všetci menovaní sú stíhaní väzobne, u Kočnera je však dôvodom kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur.

Obžaloba v tomto prípade bola podaná pre šesť skutkov, z toho pre dve úkladné vraždy. Jedna sa týka Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhá podnikateľa Petra Molnára z Kolárova z roku 2016 (v tomto prípade sa obžaloba týka iba Marčeka a Szabóa). V prípade uznania viny hrozí obvineným trest 25 rokov alebo doživotie.

V prípade vraždy už bol aj prvý odsúdený, bol ním sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó. V jeho prípade schválil Špecializovaný trestný súd 30. decembra dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu bol uložený trest 15 rokov väzenia v ústave zo stredným stupňom stráženia. Andruskó sa pôvodne s prokurátorom dohodol na desaťročnom treste, podľa súdu by však takýto trest nebol spravodlivý. Andruskó po svojom zadržaní v septembri 2019 spolupracoval s vyšetrovateľmi.

Marček sa priznal, že strieľal

Počas prvých troch dní pojednávania v tomto roku, 13. až 15. januára, sa ku skutkom podľa obžaloby priznal Miroslav Marček. Ten pred súdom vyhlásil, že práve on zastrelil Kuciaka a Kušnírovú, a v roku 2016 aj podnikateľa Molnára.

Podnikateľ Marian Kočner priznal len skutok nedovoleného ozbrojovania súvisiaci s neoprávnenou držbou niekoľkých desiatok nábojov, účasť na vražde Kuciaka poprel.

Obžalovaná Alena Zsuzsová deklarovala pred súdom svoju nevinu a Tomáš Szabó vyhlásenie o vine alebo nevine neurobil. Vo svojej výpovedi však tvrdenia prokuratúry o účasti na vraždách poprel a odmietol odpovedať na otázky. Kočner a Zsuzsová vypovedať odmietli.

Súd v kauze vraždy Kuciaka (1. deň)

Súd v kauze vraždy Kuciaka (2. deň)

Súd v kauze vraždy Kuciaka (3. deň)

Súd takisto začal s vypočúvaním svedkov. Okrem príbuzných zavraždenej dvojice pred súdom vypovedal napríklad Zoltán Andruskó, ktorý je v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice právoplatne odsúdený na 15 rokov väzenia. Vo svojej výpovedi priznal, že v prípade vraždy figuroval ako sprostredkovateľ medzi Zsuzsovou a dvojicou Szabó a Marček.

Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby a Kočnerov kamarát Mariana Peter Tóth zase priznal, že pre obžalovaného podnikateľa zabezpečoval sledovanie novinárov, vrátane neskôr zavraždeného Kuciaka. Okrem iného opísal, ako po vzatí Kočnera do väzby komunikoval na jeho pokyn so Zsuzsovou, a tiež to, ako sa Kočner snažil zabezpečiť si prepustenie z väzby.

Vypovedali už aj Haščák a Bödör

Počas ďalších troch pojednávacích dní 20., 21. a 22. januára súd vypočul viacerých svedkov vrátane finančníka Jaroslava Haščáka, podnikateľa Norberta Bödöra alebo bývalých kolegov zavraždeného novinára z portálu Aktuality.sk.

Súd v kauze vraždy Kuciaka (4. deň)

Súd v kauze vraždy Kuciaka (5. deň)

Súd v kauze vraždy Kuciaka (6. deň)

Vypovedali tiež dvaja členovia skupiny, ktorú Peter Tóth poveril sledovaním novinárov. Miroslav Kriak aj Štefan Mlynarčík priznali, že sa na sledovaní podieľali a objektom ich záujmu bol istý čas aj Kuciak.

Súd takisto zamýšľal dodatočne vypočúvať obžalovaných, vypovedať bol opätovne ochotný len Marček. Hoci pôvodne ochotu vypovedať deklarovala aj Zsuzsová, ktorá neskôr uviedla, že vypovedať bude na ďalšom pojednávaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena Zs.Ján KuciakMarián KočnerMarián SehnalMartina KušnírováMiroslav M.Miroslav ŠimoničZoltán A.
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR