Súd v kauze vraždy Kuciaka (19. deň): Kočner opísal svoj vzťah so Zsuzsovou a v Threeme písal aj o „Hranolovi“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Súdny proces, vražda Kuciaka, Marián Kočner, Marek Para
Obžalovaný Marian Kočner počas prestávky na predbežnom verejnom prejednaní obžaloby obvinených v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v budove Justičnej akadémie v Pezinku. Pezinok, 19. december 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 19. júna, 16:41

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v piatok pokračovalo pojednávanie v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a opätovne sa čítala komunikácia z aplikácie Threema. Konkrétne išlo o komunikáciu Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej z obdobia po vražde.

Obavy z možného pádu vlády

Rozoberali v nej posledný Kuciakov článok a možnú spojitosť talianskej mafie s celou záležitosťou. Kočner zároveň v komunikácii vyjadril obavu z možného pádu vtedajšej vlády. „Fico musí ustáť tento tlak,“ písal Zsuzsovej. Neskôr už konštatoval, že sa obáva, že to „Hranol neustojí“.

Zsuzsovej sa tiež sťažoval na svojho bývalého zaťa z Malty, ktorý mu oznámil, že už nebude spravovať jeho spoločnosti. „Sklamal ma, lebo nemusel, posral sa, on bol vždy sráč,“ napísal podnikateľ. Komunikácia sa takisto dotýkala prejednávania občianskoprávneho sporu o vyplatenie miliónových zmeniek.

Zsuzsová v reakcii na vykonaný dôkaz uviedla, že išlo o diskusiu k aktuálnej situácii, ktorá sa ich týkala. Dôvodom bolo podľa nej spájanie Kočnera so smrťou Kuciaka.

Pripravovaná strana Cieľ

Kočner tiež v piatok na súde povedal, že poskytol bývalému príslušníkovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Petrovi Tóthovi 10 až 12-tisíc eur na zbieranie informácií o novinároch.

Sledovacia činnosť bola však podľa obžalovaného iniciatívou Tótha, ktorý novinárov neznášal a mal ambíciu vrátiť sa do SIS. Pokiaľ ide o samotného Kuciaka, Kočner podľa vlastných slov vedel, že je tiež v hľadáčiku Tótha, nikdy však nevidel žiaden materiál o ňom. „Vnímal so ho ako tisíc iných novinárov,“ vyhlásil. Zároveň obžalovaný poprel, že by Tóthovi niekedy zasielal SMS s adresou Kuciaka vo Veľkej Mači. „Taká SMS nikdy neodišla z môjho telefónu,“ povedal.

Kočner na margo Tótha uviedol, že ten nikdy nebol jeho priateľom ani dôverníkom a nevedel nič o jeho obchodoch. V lete 2017 sa však napriek tomu dohodli na vytvorení portálu Na pranieri. Ten mal podľa obžalovaného slúžiť ako „odrazový mostík pre stranu Cieľ”. Väčšina informácií, ktoré Tóthov tím sledovaním získal, však podľa Mariana K. nemala žiadnu hodnotu. Poprel tiež, že by bývalému príslušníkovi SIS zasielal SMS, že pozastavuje činnosť tímu. „Threema nie je autentická, mnohé veci chýbajú, mnohé veci boli doplnené,“ povedal.

Obžalovaný opísal aj svoj vzťah so Zsuszovou Tú podľa vlastných slov pozná približne od roku 2012, keď ho požiadala o pomoc tak, ako to urobili aj iní ľudia. Bližšie začali spolupracovať až pri zbere podpisov pre pripravovanú stranu Cieľ. Zsuzsová tiež pôsobila ako správkyňa portálu Na pranieri a komunikovala na ňom v mene Kočnera. Za toto jej on poskytoval rôzne protislužby, napríklad jej pomáhal so splácaním lízingov na autá. Takisto podľa vlastných slov finančne podporoval jej dcéru, ktorá mala ambíciu byť modelkou.

Zsuzsová by si neobjednala vraždu u truľa

Miroslav Marček ktorý priznal, že zastrelil novinára Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovú, tento skutok podľa obžalovanej Aleny Zsuzsovej nespáchal. Uviedla to vo svojom vyjadrení. „Nesedí tam vôbec nič, či už na základe znaleckých posudkov, stôp alebo spôsobu vykonania vraždy,“ uviedla na margo výpovede Miroslava M.

Pokiaľ ide o právoplatne odsúdeného Zoltána Andruskóa, obžalovaná vo vyjadrení k jeho výpovedi uviedla, že nemala žiadny dôvod si u neho objednávať vraždu. Spochybnila tiež jeho tvrdenia, že sa jej bál, pretože mala styky s podsvetím. „Keby som mala mafiánskych kamarátov, neobjednala by som si vraždu o takého truľa ako je on,“ vyhlásila. Andruskó je podľa obžalovanej „absolútne nemajetný“ a má len miliónové dlhy. „Všetky jeho firmy skrachovali, všetky používal na pranie špinavých peňazí,“ uviedla Alena Zsuzsová s tým, že Andruskó ju neustále tlačil do toho aby ho zoznámila s Marianom Kočnerom, od ktorého chcel peniaze.

Poukázala tiež na výpoveď spoluobžalovaného Tomáša Szabóa. Ten na začiatku procesu uviedol, že on a Miroslav Marček mali Kuciaka len zbiť, nie zabiť. „Ani len to zbitie som si neobjednala,“ povedala obžalovaná.

Pojednávanie v kauze vraždy investigatívneho novinára pokračuje 29. júna a následne 20. a 23. júla.

Marček dostal 23 rokov a Andruskó 15

Obžalovaní sú v tomto prípade podnikateľ Marian Kočner, jeho známa Alena Zsuzsová a bývalý policajt Tomáš Szabó.

Na samostatné konanie bol v prípade vraždy novinára vyčlenený bývalý vojak Miroslav Marček, ktorý sa priznal, že zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu aj podnikateľa Molnára v roku 2016. Tento obžalovaný bol v pondelok 6. apríla neprávoplatne odsúdený na 23 rokov väzenia.

Účasť na vražde priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste s prokurátorom mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi. Kuciaka a jeho snúbenicu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta.

Kuciak bol investigatívnym novinárom a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Kočnera. Súdny proces v tejto kauze sa začal v januári tohto roku, pričom súd doposiaľ vypočul veľkú časť navrhnutých svedkov. Oboznámil sa tiež s ďalšími dôkazmi, medzi nimi napríklad s komunikáciou obžalovaných Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v aplikácii Threema, telefonátom obžalovaného podnikateľa s neskôr zavraždeným Kuciakom, alebo napríklad s článkami zavraždeného.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Alena Zs.Marián KočnerPeter TóthZoltán A.
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR