Súd v kauze vraždy Kuciaka (22. deň): Prokurátor žiada pre Kočnera desiatky rokov väzenia, Lipšic aj doživotie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súdny proces, vražda Kuciaka, Marián Kočner, Marek Para
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 23. júla, 18:21

V kauze vraždy novinára Jána Kuciaka vo štvrtok Špecializovaný trestný súd (ŠTS) vyhlásil dokazovanie za ukončené. Ako uviedla predsedníčka senátu, ŠTS už v rámci pojednávaní zistil skutkový stav potrebný pre rozhodnutie v danej veci. Procesné strany zároveň začali s prednesom záverečných rečí.

Mikulaj sa vyjadril k lokácii telefónov

Znalec z oblasti kriminalistickej informatiky Dušan Mikulaj vo štvrtok pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku opätovne vypovedal v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka.

Na predošlých pojednávaniach sa tento znalec vyjadroval k mapovaniu pohybu obžalovaných na základe zaznamenaných lokácií ich mobilných telefónov z februára 2018.

Vychádzal pritom zo záznamov z takzvaných základňových staníc, na ktoré sa telefóny pripájajú. Taktiež uviedol, že v zaistených mobilných telefónoch sa nachádzali komunikácie z aplikácie Threema, pričom je podľa neho nepravdepodobné, že by do komunikácií po zaistení telefónov bolo zasahované.

Viac k téme: Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka

Mikulaj sa vo štvrtok opätovne vyjadroval k lokácií telefónov obžalovaných. Tie podľa neho naznačujú, že deň po vražde Kuciaka, teda 22. februára 2018 sa približne v tom istom čase na jednom mieste v Komárne nachádzali Alena Zsuzsová a Zoltán Andruskó, neskor v Bratislave Alena Zsuzsová a Marian Kočner.

Údaje tiež o deň neskôr naznačujú cestu Andruskóa do Kollárova, kde sa nachádzal Tomáš Szabó. Podľa obžaloby cestovala Zsuzsová 22. februára do Bratislavy, aby od Kočnera prebrala peniaze pre vykonávateľov vraždy.

Prípad novinárky Kočkovičovej Fučíkovej

Obhajca Zsuzsovej prečítal na pojednávaní uznesenie o začatí, ako aj zastavení trestného stíhania v prípade údajnej vraždy novinárky Leony Kočkovičovej Fučíkovej. Trestné stíhanie v tejto veci bolo začaté na základe výpovede Andruskóa.

Ten v prípravnom konaní vyšetrovateľom povedal, že Zsuzsová mu tvrdila, že novinárku, ktorá zomrela na prelome rokov 2016 a 2017, zabila ona prostredníctvom jedovatých húb. Vyšetrovanie však bolo políciou zastavené, keďže sa podľa nich skutok úkladnej vraždy nestal. Podľa medializovaných informácií zomrela televízna redaktorka na následky leukémie.

Zsuzsová v tejto súvislosti vo štvrtok uviedla, že celá vec dokazuje, že Andruskó, ktorý v kauze vraždy Kuciaka vystupoval ako svedok, je „veľký klamár“. Jej obhajcovia zároveň avizovali, že na neho podajú trestné oznámenie pre krivé obvinenie.

Obhajcovia obžalovaných ako aj právni zástupca poškodených, Roman Kvasnica, zároveň skonštatovali, že trvajú ešte na vykonaní viacerých dôkazov, a to vrátane výsluchov svedkov alebo prehratia záznamov telefonických hovorov.

Prokurátor navrhol tresty

Po ukončení dokazovania vystúpil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vladimír Turan so svojou záverečnou rečou a pre obžalovaných Kočnera, Zsuzsovú a Szabóa navrhol tresty zhodne po 25 rokov väzenia. „Bez pochybností bola preukázaná vina obžalovaných,” povedal.

Turan vo štvrtok na súde zrekapituloval okolnosti vraždy Kuciaka, ako aj situáciu, ktorá skutku predchádzala. Zavraždený Kuciak sa podľa prokurátora začal začiatkom roku 2017 dôslednejšie venovať aktivitám Kočnera. „Neboli to len články v zmysle ‚jedna pani povedala‘. Išlo o seriózne analýzy,” uviedol. Zároveň pripomenul, že Kuciak bol pred zavraždením na popud Kočnera lustrovaný a sledovaný.

Prokurátor pripomenul aj silný vzťah Zsuzsovej a Kočnera. Podľa neho poskytovala obžalovaná Kočnerovi „nadštandardné a veľmi cenné” služby, napríklad informácie o rôznych mužoch z politického a spoločenského života, s ktorými komunikovala.

Dôležité výpovede Andruskóa a Tótha

Kočner ju za to na pravidelnej báze vyplácal, čo kamufloval ako príspevky na jej dcéru. Zsuzsová bola podľa Turana na Kočnerovi „absolútne finančné závislá” , pričom ho aj nekriticky obdivovala. Zsuzsová podľa prokurátora Kuciaka nepoznala, preto jej účasť na vražde Kuciaka pripísal zámeru posilniť vzťah s Kočnerom.

Turan zároveň zdôraznil význam svedeckých výpovedí Andruskóa ako aj Tótha, ako aj analýzu komunikácii z aplikácie Threema. Pokiaľ ide o vraždu podnikateľa Petra Molnára, prokurátor vyzdvihol význam svedectva Miroslava Marčeka.

Iniciátorom tohto skutku bol podľa Turana Szabó napriek tomu, že mal s Molnárom dobrý vzťah. „Dôvodom takéhoto konania bolo výlučne získať pre seba majetkový prospech,” povedal.

Lipšic žiada vyšší trest

So záverečnou rečou vystúpil aj právny zástupca rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic, podľa ktorého obžalovaného Kočnera usvedčujú  výpovede Andruskóa, prepojenie so sledovaním Kuciaka aj evidentný motív. Vinu dokazuje aj sieť nepriamych, ale vzájomne sa dopĺňajúcich a na seba nadväzujúcich dôkazov.

Pokiaľ ide o výpovede Andruskóa, podľa Lipšica vykazujú vysokú mieru vierohodnosti. Keby Andruskó klamal, podľa Lipšica by „išiel sám proti sebe a riskoval by všetko“, lebo by mu hrozil omnoho prísnejší trest ako 15 rokov, ktorý nakoniec dostal.

Pokiaľ ide o sledovanie Kuciaka, Lipšic pripomenul, že fotografie zo sledovania sa našli na USB kľúči v dome Kočnera. Fotografie ho podľa Lipšica spájajú s vykonávateľmi vrážd. Zároveň právny zástupca poškodených spochybnil, že by bývalý príslušník SIS Tóth, ktorý sledovanie Kuciaka priznal, bol schopný ho financovať sám.

Súd odročil pojednávanie

Zároveň podľa Lipšica nemala žiadna osoba tak silný motív na likvidáciu Kuciaka, keďže ten najdôslednejšie rozkrýval Kočnerove kauzy „Glance House, Technopol, Unipharma, zmenky,“ zhrnul Lipšic s tým, že Kuciak svojou prácou ohrozoval beztrestnosť obžalovaného. Doplnil, že podľa jeho názoru sú v prípade Kočnera, ale aj Zsuzsovej a Szabóa, splnené podmienky pre doživotné tresty.

Špecializovaný trestný súd odročil pojednávanie na 31. júla a následne 5. augusta. Záverečné reči by v tomto prípade mali predniesť ešte trojica obžalovaných Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó a ich právni zástupcovia.

Kauza vraždy novinára Kuciaka

Obžalovaní sú v tomto prípade podnikateľ Marian Kočner, jeho známa Alena Zsuzsová a bývalý policajt Tomáš Szabó.

Na samostatné konanie bol v prípade vraždy novinára vyčlenený bývalý vojak Miroslav Marček, ktorý sa priznal, že zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu aj podnikateľa Molnára v roku 2016. Tento obžalovaný bol v pondelok 6. apríla neprávoplatne odsúdený na 23 rokov väzenia.

Účasť na vražde priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste s prokurátorom mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi. Kuciaka a jeho snúbenicu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta.

Kuciak bol investigatívnym novinárom a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Kočnera. Súdny proces v tejto kauze sa začal v januári tohto roku, pričom súd doposiaľ vypočul veľkú časť navrhnutých svedkov. Oboznámil sa tiež s ďalšími dôkazmi, medzi nimi napríklad s komunikáciou obžalovaných Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v aplikácii Threema, telefonátom obžalovaného podnikateľa s neskôr zavraždeným Kuciakom, alebo napríklad s článkami zavraždeného.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena Zs.Ján KuciakMarián Kočner
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR