Súd zablokoval Trumpov zákaz, aplikáciu TikTok môžu Apple i Google predávať aj naďalej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
TikTok
Foto: ilustračné, Getty images

Americký sudca v nedeľu predbežne zablokoval nariadenie prezidenta Donalda Trumpa, ktoré zakazovalo firmám ako Apple alebo Google predávať vo svojich internetových obchodoch čínsku aplikáciu na zdieľanie krátkych videí TikTok.

Širšie obmedzenia, ktoré majú nadobudnúť účinnosť 12. novembra, však súd ponechal v platnosti. O spore sa rozhodovalo v nedeľu na základe mimoriadneho dovolania vlastníka aplikácie, čínskej firmy Bytedance. Jej právni zástupcovia argumentovali, že kroky Trumpovej administratívy porušujú jej ústavou garantované práva.

Administratíva Donalda Trumpa považuje TikTok za bezpečnostnú hrozbu, lebo podľa neho zbiera informácie o miliónoch amerických používateľov, ktoré by mohla odovzdať čínskym úradom. Nariadenie zakazujúce aplikáciu vydal Trump minulý mesiac.

Najskôr mal platiť zákaz predaja aplikácie v amerických obchodoch, s úplným zablokovaním sa počíta v novembri. Pokračovanie aplikácie v USA Trump podmieňuje jej presunom do amerických rúk. Spoločnosť Bytedance minulý týždeň uzavrela s americkými spoločnosťami Oracle a Walmart predbežnú dohodu o kúpe amerických operácií aplikácie, aby mohla naďalej fungovať v USA.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie AppleGoogle+