HAAG 19. septembra (WebNoviny.sk) – Medzinárodný trestný súd (ICC) začal predbežné vyšetrovanie údajných zločinov Mjanmarska voči jeho menšine rohinských moslimov. V utorok to oznámila hlavná prokurátorka Fatou Bensoudová. Ako uviedla, rozhodla sa vykonať „plnohodnotné predbežné vyšetrovanie“ danej situácie, ktoré by mohlo viesť k formálnemu vyšetrovaniu zo strany ICC.
Vyšetrovanie sa podľa Bensoudovej zameria na množstvo údajných „nátlakových činov“, ktoré pravdepodobne viedli k „násilnému vysídľovaniu“ Rohingov. Medzi ne by mohli podľa jej slov patriť „zbavenie základných práv, zabíjanie, sexuálne násilie, nútené zmiznutie, ničenie a rabovanie“. Ako tiež dodala, súd tiež zváži či rolu v kritickej situácii Rohingov malo aj prenasledovanie a „ďalšie neľudské činy“.
Od augusta 2017 ušlo do Bangladéša približne 700-tisíc Rohingov pred násilnosťami zo strany vládnych síl. Rohingovia začali z Mjanmarska vo veľkom utekať po tom, čo armáda zasiahla v reakcii na útok rohinských militantov na bezpečnostné stanovištia. Vojenský zásah si vyžiadal tisícky mŕtvych.
Situáciu s Rohingami sme mohli zvládnuť lepšie, hovorí mjanmarská politička na vojenské zásahy
Mjanmarské ozbrojené zložky čelia obvineniam z masového znásilňovania, vraždenia a podpaľovania tisícok domov. Špeciálny ľudskoprávny tím Organizácie Spojených národov navrhol stíhanie mjanmarských veliteľov za genocídu a ďalšie zločiny.
Napriek tomu, že Mjanmarsko nie je zmluvným štátom ICC, sudcovia rozhodli, že súd má nad ním jurisdikciu v prípade akýchkoľvek zločinov voči Rohingom. Dôvodom je to, že Bangladéš, je zmluvným štátom ICC, píše spravodajský portál BBC.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.