Súd zamietol obnovu konania v kauze zavraždeného exprimátora

Štefan Kaluz
Súd zamietol návrh na obnovu konania v kauze úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka ako neopodstatnený. Foto: SITA/Jozef Habočík

BANSKÁ BYSTRICA 30. augusta (WEBNOVINY) – Senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici v piatok zamietol návrh odsúdeného 33-ročného Štefana Kaluza na obnovu konania v kauze úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka ako neopodstatnený.

Podľa predsedu senátu sa nezistili žiadne nové skutočnosti, na základe ktorých by bolo možné obnovu povoliť.

Uznesenie senátu nie je právoplatné, pretože Kaluz podal voči nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

Štefana Kaluza odsúdili na 25 rokov za to, že 9. júla 2010 brokovnicou so skrátenou hlavňou zavraždil bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Tento verdikt prvostupňového súdu potvrdil i odvolací senát Najvyššieho súdu SR.

Odsúdený tvrdí, že na brokovnici nenašli jeho odtlačky prstov

Štefan Kaluz
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Kaluz tvrdí, že je nevinný. Na brokovnici, ktorú policajti zaistili na mieste vraždy, sa nenašli jeho odtlačky prstov, ani DNA, či iné stopy. Kaluz tvrdí, že strieľal iný človek a inou zbraňou.

O obnovu konania požiadal na základe informácií z rozsudku prvostupňového i odvolacieho súdu, že vražedná zbraň bola zlikvidovaná v Železiarňach Podbrezová.

Na zničenie brokovnice dohliadala komisia, v ktorej boli prevažne policajti. V tejto súvislosti odsúdený podal trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia právomoci vereného činiteľa.

Inšpekcia Ministerstva vnútra však nezistila žiadne pochybenie komisie a Kaluzovo trestné oznámenie odmietla.

Rovnako odsúdený nepochodil ani na Okresnej prokuratúre v Brezne, ktorá sa zaoberala jeho sťažnosťou v tejto veci. Kaluz navrhoval aj vypočutie členov komisie na likvidáciu zbrane, ale súd mu nevyhovel.

Vraždil na objednávku

Exprimátora a regionálneho politika mimoparlamentnej Strany maďarskej koalície Basternáka zavraždili 9. júla 2010 vo večerných hodinách pred jeho domom. Štefan Kaluz ho zastrelil jednou ranou z brokovnice značky Hubertus.

Po tom, čo sa páchateľ dal na útek, začal po ňom strieľať nevlastný Basternákov syn zo zbrane značky Glock, ktorú mal v legálnej držbe. Jedna strela ho zasiahla do lakťa.

Štefan Kaluz bol obžalovaný nielen z úkladnej vraždy, ale i nedovoleného ozbrojovania. Podľa prvostupňového súdu vraždil na objednávku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe László BasternákŠtefan Kaluz