Združenie sudcov Slovenska (ZSS) sa ohradilo voči hodnoteniu sudcov okresných súdov od Transparency International Slovensko (TIS), ktoré bolo zverejnené 9. marca.
Objektívne hodnotenie
Sudcovia sú toho názoru, že hodnotenie prináša skreslené informácie založené len na kvantitatívnej analýze štatistických dát. To podľa nich nestačí na objektívne zhodnotenie rozsahu, včasnosti, kvality rozhodovania a konania sudcov okresných súdov.
Myslia si, že môže podkopať dôveru verejnosti v justíciu, ale aj v konkrétnych sudcov, keďže výsledky boli zverejnené s identifikáciou osôb sudcov. ZSS to uviedlo vo svojom stanovisku.
Na TIS apeluje, aby ďalej nepoužívalo čisto kvantitatívne hodnotenie sudcov, pretože neposkytuje skutočný obraz o ich činnosti. Sudcovia však ponúkajú aj súčinnosť pri kreovaní budúcich hodnotiacich kritérií, ktoré by umožnili čo najviac objektívne zhodnotiť prácu sudcov.
Medzinárodné štandardy
„V záujme zvyšovania efektívnosti výkonu súdnictva sa v súlade s medzinárodnými štandardmi odporúča zaviesť systém hodnotenia sudcov primárne súdnymi orgánmi, na základe vopred zverejnených objektívnych – nielen kvantitatívnych ale i kvalitatívnych kritérií, a pri súčasnom zakotvení práva sudcu vyjadriť sa k hodnoteniu jeho osoby a prípadne ho namietať,“ píše sa v stanovisku.
„Kritérium “kvality“ v podobe podielu potvrdených vecí vyšším súdom, ktoré TIS pri kvantitatívnej analýze štatistických údajov použilo, je vecne nesprávne, keďže nezohľadňuje počet vecí právoplatne skončených v prvom stupni, teda bez podania opravného prostriedku, ktorých je mnohonásobne viac než vecí prejednávaných vyšším súdom,“ uvádza ďalej ZSS.
Združenie sudcov upozorňuje, že slovenský statusový zákon sudcov ukotvuje objektívne a komplexné kritériá hodnotenia sudcu, a tiež proces realizácie hodnotenia.
Hodnotenie sudcov
Vychádza pritom z prieskumu rozhodovacej činnosti, obvykle za obdobie piatich rokov, stanoviska odvolacích senátov, vyjadrenia predsedov súdov a sudcovskej rady, a tiež stavu a príčin reštančných vecí i dodržiavania procesných predpisov a údajov ročného štatistického výkazu sudcu.
V rámci hodnotenia kvality, efektivity a produktivity sudcov okresných súdov mimovládnou organizáciou Transparency International Slovensko skončilo s „výbornými výsledkami“ 109 sudcov, teda 15 percent hodnotených. Ako mimovládka uvádza na svojej internetovej stránke, hodnoteniu podrobili 713 sudcov z 54 okresných súdov.
Kritériom pritom boli podiel rozhodnutí potvrdených vyššie postaveným súdom, schopnosť vybavovať pridelené veci a dĺžka ich vybavovania, a tiež pomer rozhodnutých vecí a ich náročnosti.
Výsledky hodnotenia sudcov sa podľa organizácie zaraďovali do kategórii – výborné, nadpriemerné, priemerné, podpriemerné a slabé.