Sudcovia, u ktorých zasahovala polícia, budú mať šancu vysvetliť podozrenia pred súdnou radou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lenka Praženková
Predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher

Sudcovia, u ktorých zasahovala polícia v závere augusta tohto roka, môžu prísť pred Súdnu radu SR vysvetliť medializované podozrenia. Či tak urobia, je otázne, pretože ich účasť nie je povinná. Zhodla sa na tom v stredu päťčlenná komisia, ktorú zriadila súdna rada.

O pozastavení výkonu sudcov neuvažujú

Jej predsedníčka Marcela Kosová informovala, že komisia sa bude tiež snažiť získať v prípade ďalšie relevantné dokumenty, aby mohla situáciu preveriť. Sudcov si pozývajú na najbližšie zasadnutie komisie, ktoré bude v pondelok 14. októbra.

„Komisia sa jednomyseľne zhodla na tom, že umožníme účasť piatim sudcom na zasadnutí, aby sa oni sami mohli vyjadriť k týmto informáciám. Opätovne sa tiež pokúsime zabezpečiť uznesenie vyšetrovateľa o začatí trestného stíhania, respektíve ďalšie iné relevantné dokumenty,“ povedala po dnešnom stretnutí komisie Kosová.

Ako uviedla, komisia zatiaľ neuvažovala nad dočasným pozastavením výkonu funkcie konkrétnych sudcov. Podľa Kosovej má totiž tento inštitút svoj vlastný režim.

„Dočasné pozastavenie výkonu funkcie má svoje pravidlá a teraz je predčasné o tom hovoriť. Nie je to momentálne v kompetencii tejto komisie. Sú na to postupy v rámci disciplinárneho konania, prípadne obvinenia sudcov z trestného činu,“ dodala. Súdna rada pozve spomínaných sudcov na zasadnutie komisie, ktoré bude v pondelok 14. októbra.

Účasť nie je povinná

Či ale sudcovia prídu podať svoje vysvetlenie je otázne, pretože ich účasť nie je povinná. Známe je už aj uznesenie vyšetrovateľa, na základe ktorého konala polícia a je dostupné na internete. V ňom sa spomína napríklad ovplyvňovanie súdnych rozhodnutí či prijímanie úplatkov.

V celom prípade figuruje viacero sudcov, okrem iných aj bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská či sudkyňa Zuzana Maruniaková, ktoré nechá preveriť aj minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) cez disciplinárny návrh.

Pri ňom však platí, že akonáhle spomínané sudkyne polícia obviní, konanie sa preruší. Sudcovia sú do funkcie vymenovaní bez časového obmedzenia. Minister Gál ozrejmil aj predbežné dôvody na disciplinárny podnet.

V prípade Jankovskej ide podľa neho o klamlivé vyhlásenia, v prípade Maruniakovej o rozhodovaciu činnosť v kauze miliónových zmeniek televízie Markíza, v ktorej rozhodla v prospech Mariana K. Aj o tom bola údajná komunikácia prostredníctvom aplikácie Threema medzi Marianom K. a Jankovskou.

Páchanie trestnej činnosti

Ministerstvo spravodlivosti okrem iného kontroluje aj výberové konanie Maruniakovej na post sudkyne. Tá pracovala na ministerstve priamo pod Jankovskou. Prvá menovaná je v súčasnosti na materskej dovolenke, Jankovská ihneď po nástupe na Krajský súd v Bratislave oznámila práceneschopnosť.

Známe je už aj uznesenie vyšetrovateľa, ktoré je dostupné na internete, a naznačuje páchanie trestnej činnosti či ovplyvňovanie súdnych rozhodnutí.

V trestnom stíhaní sú obsiahnuté viaceré trestné činy od zneužitia právomoci verejného činiteľa až po prijímanie úplatkov či ovplyvňovanie súdnych rozhodnutí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Gábor GálLenka PraženkováMarcela KosováMarián KočnerMonika JankovskáZuzana Maruniaková