BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Parlamentné voľby na Slovensku v roku 2016 nedopadli podľa katolíckeho kňaza Jána Dudu, ktorý je súdnym vikárom v Spišskej diecéze, najšťastnejšie a možno mnohí čakali, že podobný scenár príde až v roku 2020.
Nikto z biskupov sa nevyjadril, koho bude voliť
Ako povedal Duda v utorok pre agentúru SITA, desí ho vstup do parlamentu Ľudovej strany Naše Slovensko. „Jej uniformy a správanie sa pripomína z dejepisu známe gardistické uniformy, ako aj ozbrojené ľudové milície za komunizmu. A to ma desí o to viac, že napríklad v niektorých farnostiach na Orave s typickým katolíckym obyvateľstvom, ale aj inde, volili práve túto stranu tak zásadne, že na mnohých miestach získala prvenstvo. Toto nastoľuje otázku, či je naozaj správna téza, ktorá tak výrazne zdôrazňuje, že kňazi sa nemajú miešať do politiky. Akú mieru zodpovednosti nesie miestny katolícky kňaz tej farnosti, v ktorej vyhrala strana Mariana Kotlebu, ak sa mu neustále opakuje téza, že sa nemá k politike vyjadrovať? A nezvrhne sa to napokon opäť k obviňovaniu katolíckeho kléru a veriacich vôbec, že podporujú fašizmus? To je naozaj vážna otázka aj do vnútra cirkvi,“ upozornil Duda.
Obrazom: Kiska prijal lídrov strán, Kotlebovi dal košom
Kotleba kritizuje Kisku za ignoráciu legálne zvolenej strany
SNS bude rokovať len s tým, koho poverí Kiska
Richard Sulík začal rokovať o vláde s pravicovými stranami
Fico má jasnú predstavu o vláde, osloví tieto tri strany
Súdneho vikára desí vstup Kotlebovcov do parlamentu
Berényi už nie je predsedom SMK, stranu povedie Szigeti
Aktivisti žiadajú rozpustiť stranu Mariana Kotlebu
ĽSNS reaguje na rozhodnutie Kisku neprijať Kotlebu v paláci
Zeman sa obul do Kotlebovej strany, čaká trestné oznámenie
Peter Belinský odstúpil z funkcie podpredsedu KDH
Sieť na rokovania so Smerom o zostavení vlády nepríde
Smeráci uvažujú o vláde s týmito stranami
Obrazom: Úspech Kotlebu vyhnal do ulíc stovky ľudí
Bugár prehovoril. Bude Most-Híd rokovať o vláde so Smerom?
Tento rok skončilo v parlamente KDH. „Zakladateľ hnutia Ján Čarnogurský vystúpil ostro proti vedúcim funkcionárom strany a vyzval ich na odstúpenie. Údajne nepreukázali primeraný politický talent. Zdá sa, že je normálne, aby po tomto neúspechu sa to naozaj stalo. KDH si svoje vnútorné záležitosti musí usporiadať, aby opäť mohlo fungovať ako štandardná politická strana. K tomu by som sa nechcel vyjadrovať,“ povedal s tým, že KDH len zriedkavo podporil niektorý z cirkevných hodnostárov a v poslednej dobe sa už vôbec zo strany cirkevných predstaviteľov nedostalo KDH nijakej podpory.
„Nikto z biskupov sa nevyjadril, koho bude voliť. Vedenie KBS navštívilo pred voľbami centrály politických strán, aby podporilo kresťanov naprieč politickým spektrom. Nemôžem sa však ubrániť pocitu, že tým iba zneistilo veriacich, koho majú voliť, lebo si mohli myslieť, že voliť vlastne môžu akúkoľvek stranu, veď všade sú prítomní kresťania,“ konštatoval Duda s tým, že KDH otvorene nepodporil nikto.
Spišský súdny vikár nevie momentálne predvídať dôsledky toho, že KDH je mimo parlamentu a nezasiahne do kreovania novej vlády. „Mám však pocit, že na Slovensku sme ešte nikdy neboli tak blízko zákonom o registrovaných partnerstvách či adopcii detí pármi homosexuálov či odluke cirkvi od štátu. Pretože nijaká politická strana, ktorá by zásadne stála proti týmto zákonom, v slovenskom parlamente sa už nenachádza,“ povedal.
Duda viní za pád KDH aj ľudí z cirkvi
Katolícka cirkev na Slovensku sa podľa Dudu usilovala o dojem, že si svoje veci rieši sama bez KDH a KDH sa tiež usilovalo o dojem, že nie je predĺženou rukou cirkvi.
„Považoval som tento trend za legitímny, aj správny. Na druhej strane, liberálni politickí komentátori bez okolkov označovali KDH za konfesijnú stranu či stranu, ktorá stojí na náboženskom princípe alebo na cirkevnej sociálnej náuke. Iste, Katolícka cirkev a KDH nie je to isté a priznanie odlišnosti je namieste. Ale rovnako je namieste, aby sa súhlasné stanoviská neskrývali, ale aby bolo jasné, že tu existuje výrazný prienik záujmov,“ konštatoval Duda, podľa ktorého aj pri týchto voľbách sa príliš dávalo najavo, aby si ľudia nemysleli, že pre cirkev je KDH favorizovanou stranou.
„Preto za pád KDH mimo parlamentu nesú svoj diel zodpovednosti aj ľudia cirkvi a história im to pripomenie vtedy, keď za to bude musieť cirkev zaplatiť patričnú cenu,“ dodal.
Niektorí si kladú podľa Dudu otázku, či vo vzťahu k cirkvi existuje alternatíva za KDH. Či napríklad na miesto KDH nenastúpi Sieť alebo OĽaNO. „Som v tom skeptický. V Sieti sú síce kresťania, ale ešte viac je tam liberálov. V OĽaNO, ktorú mimochodom podporovali vo voľbách mnohí kňazi, je kresťanov ešte viac, ale je tam aj veľa liberálov. Ani v minulosti sme tam nevideli konzistentný a jednotný postoj k určitým otázkam, zásadným pre kresťanstvo. A myslíme si, že tak to bude aj v budúcnosti,“ upozornil Duda. Sme rodina Borisa Kollára je podľa neho dokonca negáciou kresťanskej rodiny aj napriek svojmu názvu.