Súkromné pálenie alkoholu na Slovensku sa v budúcom roku nebude musieť zrušiť. Na sociálnej sieti to uviedol minister financií SR Eduard Heger. „Tých pár majiteľov, ktorí si zakúpili toto zariadenie, budú ho môcť aj v budúcom roku používať,“ povedal. Šéfa rezortu financií o tom počas návštevy v Bruseli informovala Európska komisia.
Od 1. januára 2022 sa podľa neho začne uplatňovať nová európska smernica povoľujúca domáce pálenie. „Podarilo sa nám dohodnúť, že nespustia voči nám infringement (konanie Európskej komisie o porušení povinností – pozn. red.), ak nezrušíme zákon o páleniciach, preto pripravíme aj pozmeňujúci návrh k zákonu,“ povedal Heger.
Súkromná výroba destilátu je neefektívna
Vládny návrh novely zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov obsahuje ustanovenie, ktorým sa má zrušiť súkromná výroba destilátu. Rezort financií to zdôvodnil snahou predchádzať daňovým únikom a znížiť mimoriadnu finančnú a administratívnu záťaž správcu dane.
Na legálnu domácu výrobu destilátu nestačí kúpiť zariadenie. Aké podmienky treba ešte dodržať?
„Zavedenie možnosti súkromnej výroby destilátu spôsobilo mimoriadne neefektívne vynakladanie peňažných prostriedkov na výkon daňovej kontroly výroby liehu súkromnými osobami,“ uviedol rezort.
Náklady na správu dane sú oveľa vyššie
Od zavedenia súkromnej výroby, teda 1. januára 2019, plynuli príjmy do štátneho rozpočtu zo súkromnej výroby destilátu na spotrebnej dani vo výške 2 160 eur, pričom náklady na správu dane sú niekoľkonásobne vyššie.
Aktuálne colné úrady podľa rezortu financií evidujú 26 súkromných výrobcov destilátu, pričom paušálna ročná výška spotrebnej dane je 135 eur. „Zároveň sa znásobuje podozrenie z používania výrobných zariadení na nelegálnu výrobu liehu,“ dodáva ministerstvo financií.