- aktualizované 23. marca 17:04
Vodíková stratégia, dotácie na nájomné, priemyselný park v Rimavskej Sobote či podnikateľské Kilečko 1. Tieto aktivity vyzdvihol už bývalý minister hospodárstva Richard Sulík pri hodnotení svojho ročného pôsobenia na Ministerstve hospodárstva SR. Na jeho čele stál presne rok a dva dni. Celkovo podľa jeho slov rezort vyplatil pomoc alebo poskytol úvery za takmer 1 miliardu eur.
Cestovky odmietajú zákaz zahraničných dovoleniek, podľa nich je dôsledkom neschopnosti vlády
„Bol to úžasný, zaujímavý rok, neskromne môžem povedať, že sa máme čím pochváliť,“ zhodnotil Sulík. Zopakoval, že zo svojho postu neodchádza preto, že by sa na ministerstve nerobila kvalitná robota, ale aby prispel k vyvodeniu politickej zodpovednosti a otvoril cestu k tomu, aby Slovensko mohlo mať nového premiéra.
Odškodňovací zákon nikdy neprešiel
Sulík vyzdvihol aktivity rezortu v priemyselných parkoch na Slovensku, a to najmä už schválenú výstavbu Priemyselného parku v Rimavskej Sobote. Tu už podľa neho prebehli aj prvé rokovania s potencionálnymi investormi. Vyplatené investičné stimuly s výnimkou projektov týkajúcich sa vedy a výskumu išli podľa neho výlučne do najmenej rozvinutých regiónov.
Zväz automobilového priemyslu očakáva od vlády systémové zmeny, sklamaný je z prístupu pri tvorbe plánu obnovy
Kriticky sa exminister vyjadril k téme univerzálneho odškodňovacieho zákona, ktorý trikrát predložili na rokovanie vlády, no napriek zapracovaniu vznesených pripomienok, nikdy neprešiel. „Toto je to, čo chýba, najmä, ak majú byť prevádzky ďalej zavreté,“ skonštatoval. Problematický osud majú aj ďalšie dve kľúčové systémové opatrenia, a to regulačná a daňová brzda.
Vyplatil dotácie na nájomné
Národná vodíková stratégia je podľa Sulíka pripravená, odkonzultovaná a čoskoro by mala ísť do medzirezortného pripomienkového konania. Čo sa týka dotácií na nájomné, ministerstvo odkleplo takmer 40-tisíc žiadostí za desiatky miliónov eur. Takisto vyplatilo pomoc pre nepravidelnú autobusovú dopravu a podieľalo sa aj na pomoci v segmente kultúry a kreatívneho priemyslu.
Prijaté bolo Kilečko 1, ako doteraz najväčší balík na podporu podnikateľského prostredia a rozpracované je zároveň Kilečko 2. Zákon o kritickej infraštruktúre zase podľa Sulíka umožňuje štátu výrazne viac chrániť svoj podielu v kľúčových podnikoch slovenskej energetiky.
Prezidentka prijala jeho demisiu
Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok prijala demisiu Richarda Sulíka na funkciu ministra hospodárstva. Dočasným vedením rezortu poverila súčasného ministra dopravy a výstavby a dočasného šéfa rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny SR Andreja Doležala. Prezidentka vo svojom príhovore poďakovala Sulíkovi za rok jeho pôsobenia vo funkcii.
Sulík aj Kolíková podali demisiu, Sme rodina hrozí odchodom a Čaputová vyzvala Matoviča na odstúpenie (online)
Ocenila, že sa ako minister venoval tomu, aby prijatými opatreniami udržal slovenské hospodárstvo v čo najlepšom stave. „Podanie vašej demisie považujem za vyvodenie politickej zodpovednosti vo vlastnom rezorte a za politické gesto, ktoré verím, že môže prispieť k skoršiemu vyriešeniu vládnej krízy,” priblížila Čaputová.
Rezort rezignoval na strategické opatrenia
Ministerstvo hospodárstva pod vedením Richarda Sulíka podľa strany Hlas rezignovalo na strategické opatrenia a dostalo sa na druhú koľaj. Fungovanie ministerstva zásadne podľa Hlasu postihla pandémia v kombinácii s koaličným sporom ministra a predsedu vlády. „Celkovo Richard Sulík v kresle ministra ani nenadchol, ani neurazil, bol to priemer a hodnotenie nanajvýš na trojku,“ uviedla strana Hlas vo svojom hodnotení Sulíkovho roka vo funkcii.
Dostavbu Mochoviec spomaľuje koronakríza, ale aj chybné potrubia na štvrtom bloku
Ako trest za spor s premiérom musel minister Richard Sulík podľa Hlasu absolútne nepochopiteľne riešiť napríklad obstarávanie antigénových testov. Ministerstvo pod jeho vedením sa tiež nepremyslene vložilo aj do projektov, na ktoré nemalo kapacity a doteraz dobre nefungujú. „Napríklad úhrada nájomného. Ministerstvo nezmenilo vôbec nič ani v prístupe k dostavbe 3. a 4. bloku v Mochovciach. Pripomenúť treba aj zlé rozhodnutie vzdať sa predkupného práva pri predaji podielu Východoslovenskej energetiky a to bez analýzy,“ dodala strana Hlas.