Sulíkovo ministerstvo pripravuje Kilečko 3, obsahuje viac ako 250 opatrení na zlepšenie podnikania

Richard Sulík
Podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS). Foto: achívne, SITA/Branislav Bibel

Rezort hospodárstva pripravuje ďalší balík opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia. Na tlačovej besede to povedal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Tzv. kilečko 3 podľa neho obsahuje 285 opatrení na zlepšenie podnikania.

Každá firma sa dočká zlepšenia

Ako uviedol, v roku 2020 parlament schválil tzv. kilečko 1 so 115 opatreniami na zlepšenie podnikania a v tomto roku kilečko 2 so 198 opatreniami.

Tieto opatrenia podľa neho nevyvolávajú finančné nároky na štátny rozpočet. „Teraz začneme navštevovať jednotlivé rezorty, opäť to bude na niekoľko mesiacov vyjednávania,“ povedal Sulík. Dúfa, že sa mu z navrhovaných opatrení podarí presadiť a zrealizovať čo najväčší počet.

Osobnú podporu týmto zámerom podľa Sulíka sľúbil aj premiér Eduard Heger (OĽaNO). Veľakrát podľa neho ide o drobné zlepšenia, ale každá firma pocíti nejaké zlepšenie.

Príprava tretieho balíka

Štátny tajomník rezortu hospodárstva Ján Oravec doplnil, že rezort pokračuje v snahe znižovať existujúcu regulačnú záťaž podnikania. „Máme pripravený tento tretí balík,“ povedal.

Na štvrtkovom rokovaní Rady vlády pre konkurencieschopnosť a produktivitu sa podľa neho s predsedom vlády zhodli na tom, že tretí balík opatrení v prospech podnikania by mal parlament prijať v pomerne krátkom čase. Prijatie prvého balíka od návrhu po schválenie parlamentom trvalo päť mesiacov. Druhý balík parlament schválil po 20 mesiacoch od začiatku procesu.

Aj v treťom balíku ide o uvoľnovanie pravidiel pre živnosti. Jedným z opatrení je, aby tlmočníctvo a prekladateľstvo prešlo z viazaných do voľných živností. Kde sa podľa Oravca nedá povinnosť úplne odstrániť, tam sa predlžuje frekvencia.

Certifikát eKasy navrhujú predlžiť z dvoch na päť rokov. Opatrenia obsahujú aj kroky v pracovnoprávnej oblasti. Dohody mimo pracovného pomeru budú na neurčitý čas s tým, že podmienka v počte odpracovaných hodín ročne zostane zachovaná. Ďalším opatrením je, že kuriéri nebudú musieť absolvovať skúšku na hygiene, ak ide o konečnú donášku potravín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerJán OravecRichard Sulík
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR