Lídri členských štátov EÚ sa 23. a 24. júna stretnú v Bruseli. Budú rokovať o ďalšom smerovaní EÚ. Aktuálne udalosti, aj v súvislosti s pretrvávajúcou vojnou na Ukrajine, predstavujú pre Európu zlomový moment. Spoločné hodnoty a práva Európskej únie, akými sú demokracia, či právny štát čelia novým výzvam, od ktorých závisí budúca podoba Únie. Mnohí europoslanci, organizácie, ako aj občianske iniciatívy preto apelujú na európskych lídrov, aby na summite EÚ rozhodli o zvolaní Európskeho konventu. Predstavoval by jedinečnú šancu aktualizovať kľúčové dokumenty o fungovaní EÚ, aby lepšie odzrkadľovali súčasné výzvy.
Občania EÚ diskutovali v rámci Konferencie o budúcnosti Európy o svojich predstavách a návrhoch, o tom, akú podobu by Európska únia mala nadobudnúť v budúcnosti. Európsky konvent by nadviazal na výsledky konferencie; zaoberal by sa pritom aj podnetmi od občanov EÚ. Mnohé z nich sa týkajú práve demokracie a ľudských práv.
Iniciatíva za nové základné ľudské práva
Jednou z iniciatív, ktorá sa usiluje o revíziu kľúčových zmlúv o fungovaní EÚ s cieľom rozšíriť základné ľudské práva garantované Úniou, je iniciatíva Everyone (Každý z nás). Poukazuje na skutočnosť, že Charta základných práv EÚ bola vypracovaná pred viac ako 20 rokmi. Svet sa však zásadne zmenil a jej súčasné znenie preto nedostatočne reflektuje aktuálne výzvy, ktorým čelí EÚ aj celý svet. Katalóg základných práv by sa preto mal aktualizovať o 6 nových základných ľudských práv, aby lepšie odzrkadlil súčasnú dobu. Tieto práva sa týkajú: životného prostredia, globalizácie, umelej inteligencie, informačného sebaurčenia, či pravdivosti výrokov. Do iniciatívy sa zapojilo už 14 krajín EÚ, medzi nimi aj Slovensko.
Teraz alebo nikdy: Summit EÚ predstavuje jedinečnú príležitosť
Európsky konvent predstavuje jedinečnú príležitosť aktualizovať kľúčové dokumenty o fungovaní EÚ, aby lepšie odzrkadľovali súčasné výzvy a zohľadňovali aj podnety od občanov EÚ. O tom, či sa Európsky konvent zvolá alebo nie môžu rozhodnúť lídri krajín EÚ už tento týždeň.
„Európska únia má jedinečnú príležitosť rozhodnúť o svojom budúcom smerovaní. Potrebujeme Úniu, ktorá bude počúvať svojich občanov. Občania si želajú Európu, ktorá je pripravená prevziať zodpovednosť za budúcnosť. Svedčí o tom aj viac ako 267 000 podpisov zozbieraných v rámci našej online petície“ hodnotí Bijan Moini, zástupca iniciatívy Everyone (Každý z nás).
Iniciatíva Everyone (Každý z nás) Iniciatíva vznikla na základe publikácie s názvom „Everyone“ (Každý z nás), ktorú napísal popredný nemecký právnik a spisovateľ, Ferdinand von Schirach. Iniciatíva za nové základné ľudské práva spustila petíciu, v ktorej vyzýva na zvolanie Európskeho konventu. Podpísalo ju už viac ako 267 000 ľudí z celej Európy. Do iniciatívy sa zapojilo už 14 krajín EÚ: Bulharsko, Česko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Írsko, Lotyšsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Slovensko, Španielsko, Švédsko a Taliansko. Viac informácií o iniciatíve: www.everyone-initiative.eu |
Informačný servis