Susko udelil podľa progresívcov dotáciu človeku z kauzy Plevel, od ministra žiadajú vysvetlenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Boris Susko
Minister spravodlivosti Boris Susko. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 2. mája 18:03

Minister spravodlivosti Boris Susko udelil dotáciu 40-tisíc eur na projekt tolerancie k iným názorom, pričom štatutárom občianskeho združenia PGM, ktoré za projektom stojí je Patrik Murza z kauzy Plevel. Ako upozornila opozičná poslankyňa Zuzana Mesterová (Progresívne Slovensko), dotyčný sa v minulosti priznal k úplatkom v kauze korupcie na súdoch v Žiline.

Pridelenie 40-tisícovej dotácie človeku odsúdenému za korupciu vzbudzuje otázky, či vláda nakladá s verejnými financiami hospodárne. Pokiaľ ide o mimovládky, ktoré sa im nepáčia, neváhajú si prepojenia a obvinenia vymyslieť. Pri iných úplne prehliadnu korupčné pozadie,“ zdôraznila Mesterová. Zároveň vyzvala ministra Suska, aby verejnosti vysvetlil, aké hodnotiace kritéria boli použité pri prideľovaní tejto dotácie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V kauze korupcie na žilinských súdoch Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku ešte v decembri 2020 uznal za vinných všetkých piatich obžalovaných. Trojici obžalovaných, a to konkrétne Františkovi Tóthovi známemu ako „Veľký Fero“, Ľubošovi Mahdoňovi a Františkovi Salingerovi známemu ako „Malý Fero“ uložil súd podmienečné tresty.

V prípade Antona Bajdíka súd uložil súhrnný nepodmienečný trest v dĺžke tri roky, keďže obžalovaný si už odpykával trest v inom prípade. Patrikovi Murzovi súd uložil peňažný trest. Pätica sa predtým priznala k trestným činom prijímania úplatku a podplácania.

Rozhodovala 14 členná komisia

Ministerstvo spravodlivosti SR v reakcii zdôraznilo, že pri udeľovaní dotácii zameraných na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd postupuje podľa zákonných podmienok, ktoré boli nastavené ešte v roku 2016.

„Podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy dotáciu nemožno poskytnúť žiadateľovi, ak má právoplatne uložený trest zákazu prijímať dotácie alebo subvencie, alebo ak má právoplatne uložený trest zákazu prijímať pomoc a podporu poskytovanú z fondov Európskej únie. Členovia hodnotiacej komisie a ani minister spravodlivosti nie sú oprávnení zisťovať informácie z Registra trestov vo vzťahu k štatutárnym orgánom jednotlivých žiadateľov, pretože im to zákon nedovoľuje,“ uviedol rezort.

Zároveň doplnil, že celkovo bolo podaných 99 žiadostí o dotáciu, z ktorých zákonné náležitosti spĺňalo 89 z nich. „O týchto žiadostiach rozhodovala 14 členná hodnotiacia komisia na zasadnutí 9. apríla 2025, úspešných bolo 28 žiadostí,“ zdôraznilo ministerstvo.

Zvážia úpravu kritérií

Rezort zároveň odmietol tvrdenia poslankyne Mesterovej, podľa ktorej si ministerstvo neváha vymýšľať prepojenia a obvinenia pokiaľ ide o mimovládne organizácie ktoré sa mu nepáčia. Naopak manipulácie s prideľovaním dotácií pre vybrané subjekty v minulom období preukázali výsledky nezávislého auditu, realizovaného Ministerstvom spravodlivosti SR v roku 2024.

„Napriek škandalóznemu auditu dodnes nikto z PS nekalé praktiky neodsúdil, naopak predstavitelia PS podsúvajú verejnosti, že sa nič nestalo a sú to len výmysly,“ vyhlásil rezort spravodlivosti.

Ako dodal, vzhľadom na medializované informácie do budúcna zváži možnosti legislatívnej úpravy kritérií pre udeľovanie dotácií v súvislosti s posudzovaním bezúhonnosti štatutárnych orgánov žiadateľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe: Boris SuskoPatrik MurzaZuzana Mesterová
Firmy a inštitúcie: MS Ministerstvo spravodlivosti SRProgresívne Slovensko (PS)Špecializovaný trestný súd