Šutaj Eštok uviedol dôvody atentátnikovho konania, na ďalšie informácie o prípade uvalila generálna prokuratúra embargo (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie Bezpečnostnej rady SR a vlády SR
Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (v popredí) počas brífingu po skončení mimoriadneho rokovania Bezpečnostnej rady SR a rokovania vlády SR na Úrade vlády SR kvôli streľbe na premiéra SR Roberta Fica v Handlovej. Bratislava, 16. máj 2024. Foto: SITA/Diana Černák
Tento článok pre vás načítala AI.

Polícia momentálne pracuje v rámci vyšetrovania útoku na predsedu vlády Roberta Fica iba s jednou verziou, a to, že útok bol politicky motivovaný. Na tlačovej konferencii to povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Zároveň potvrdil, že Juraja Cintulu policajti obvinili z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v štádiu pokusu.

Politická motivácia

Tie dôvody, prečo išlo o politicky motivovaný pokus úkladnej vraždy sú, ako to povedal sám podozrivý, mediálne informácie s ktorými on disponoval, s ktorými on pracoval, nakoľko sa intenzívne venoval politickému dianiu,“ uviedol Šutaj Eštok.

Konkrétnymi dôvodmi, prečo sa Juraj Cintula rozhodol konať boli podľa ministra vnútra zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, zastavenie vojenskej pomoci Ukrajine, zásah do fungovania RTVS a odvolanie predsedu súdnej rady Jána Mazáka. „To boli všetky dôvody, ktoré podozrivý uviedol,“ povedal Šutaj Eštok.

Zúčastnil sa aj protivládnych protestov

Juraj Cintula podľa ministra vnútra nie je členom žiadnej radikalizovanej politickej skupiny, pravicovej ani ľavicovej. „Ide o osamelého vlka, ktorého kroky a konanie bolo akcelerované po prezidentských voľbách, nakoľko bol nespokojný s výsledkom volieb,“ povedal Šutaj Eštok.

Ako ďalej uviedol, Juraj Cintula sa zúčastnil viacerých protivládnych protestov. „Môžem potvrdiť, že podozrivý bol aj súčasťou protestu na predchádzajúcej výjazdovej vláde v trnavskom regióne,“ vyhlásil minister vnútra. Doplnil, že generálna prokuratúra uvalila na ďalšie informácie o prípade informačné embargo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján MazákJuraj CintulaMatúš Šutaj EštokRobert Fico
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRHlas - sociálna demokracia