Mestská cyklistika v posledných rokoch naberá na popularite. Spolu s ňou vyvstáva aj otázka, ako sa na cestách prepchatých autami chrániť. Švédske dizajnérky Anna Haupt a Terese Alstin vyvinuli unikátnu cyklistickú prilbu, ktorú pri nosení takmer nevidno a otázku márnivosti a bezpečnosti tak vyriešili v jednom kroku.
Mladé dizajnérky sa nápadom začali zaoberať ešte ako študentky v rámci diplomovej práce. Myšlienka na vytvorenie nového typu prilby súvisela s odklepnutím zákona, ktorý v tom čase nariadil povinné nosenie cyklistickej prilby pre deti do 15 rokov. Zákon vo Švédsku vyvolal mnohé diskusie o tom, či by prilby mali byť povinné aj pre dospelých. Anna a Terese sa preto rozhodli vyvinúť taký typ prilby, ktorý by cyklisti nosili s radosťou a bez ohľadu na to, či by ich predpisoval zákon.
„Vždy som si myslela, že cyklistické prilby sú veľmi nepohodlné,“ uviedla Terese. „Sú veľmi neforemné, ako veľký hríb na vašej hlave,“ dodala Anna. Mladé dizajnérky sa následne pustili do výskumu. Skontaktovali sa s chirurgom, ktorý sa špecializuje na úrazy hlavy, študovali stovky záznamov z cyklistických dopravných nehôd a samy zinscenovali niekoľko nehôd s figurínami, ktoré s odborníkmi z rôznych oblastí podrobne analyzovali. Výsledkom ich práce je unikátna „neviditeľná“ helma, ktorá dostala názov Hövding.
„Trvalo nám to celé „len“ sedem rokov,“ uviedli dizajnérky, ktoré svoj produkt uplynulý rok priviedli na trh. Nový typ bezpečnostnej prilby sa pritom ukrýva v špeciálnom nákrčníku. Ten obsahuje senzory, ktoré neustále monitorujú pohyby cyklistu. Senzory si všímajú rýchlosť a uhol naklonenia cyklistu, pričom podľa dizajnérok dokážu rozlíšiť bežné pohyby cyklistu od tých, ktoré nasledujú v prípade pádu. V prípade nehody sa z nákrčníku vymrští airbag, ktorý bezpečne obalí celú hlavu. Nafúknutie helmy trvá menej ako jednu sekundu a dokáže tak ochrániť hlavu ešte pred dopadom na nepredvídaný povrch.
V teste poisťovacej spoločnosti Folksam, ktorá skúmala 13 najčastejšie používaných cyklistických prilieb vo Švédsku, prilba mladých dizajnérok obstála najlepšie – poskytla až trojnásobne vyššie pohltenie otrasov ako zvyšné prilby. Senzory pritom udržuje v aktívnom stave batéria, ktorá na jedno nabitie vydrží 18 hodín a dá sa jednoducho dobiť cez USB kábel. Aj napriek tomu, že prilba nepokrýva hlavu, spĺňa bezpečnostné požiadavky Európskej únie a je certifikovaná.
Pozrite si, ako prilba funguje (demonštrácia začína v čase 2:50):
„Mnohí sa čudujú, ako ženy-dizajnérky, mohli navrhnúť niečo tak technické,“ smejú absolventky priemyselného dizajnu, ktoré sa vžili aj do úlohy módnych návrhárok, marketingových pracovníčok a podnikateliek. „Prilba je skutočne bezpečná. Okrem toho je dostupná v stovkách farebných prevedení, ktoré sa ľahko stanú súčasťou každého oblečenia,“ dodali dizajnérky.
www.hovding.com, www.telegraph.co.uk