- aktualizované 18. mája 2022, 12:01
Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg v stredu oznámil, že Fínsko a Švédsko oficiálne požiadali o členstvo v aliancii.
Turecko je proti
„Srdečne vítam žiadosti Fínska a Švédska o pripojenie sa k NATO. Ste naši najbližší partneri,“ povedal Stoltenberg novinárom po tom, ako dostal oficiálne listy od dvojice severských krajín.
Fínsky parlament odobril vstup krajiny do NATO, ministerka zahraničia hovorí o najlepšom rozhodnutí
Prihlášky teraz musí zvážiť všetkých 30 členských štátov. Tento proces by mal trvať asi dva týždne, no turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už medzičasom vyjadril výhrady k členstvu Fínska a Švédska.
Zavážila vojna na Ukrajine
Ak tieto námietky dokážu prekonať a prístupové rokovania pôjdu tak dobre, ako sa očakáva, mohla by sa dvojica krajín stať členmi v priebehu niekoľkých mesiacov. Tento proces zvyčajne trvá osem až 12 mesiacov, NATO ho však chce v súvislosti s hrozbou zo strany Ruska urýchliť.
Kanada očakáva, že ich prístupové protokoly ratifikuje za niekoľko dní. Verejná mienka vo Fínsku i Švédsku sa výrazne zmenila v prospech členstva v NATO po tom, ako Rusko 24. februára napadlo Ukrajinu.
Podpora od pobaltských štátov
Lídri Estónska, Litvy a Lotyšska v stredajšom spoločnom vyhlásení podporili „historické rozhodnutia“ Fínska a Švédska požiadať o členstvo v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Referuje o tom spravodajský web CNN.
„Fínsko a Švédsko zdieľajú rovnaké hodnoty, ktoré spájajú spojencov NATO, a zdieľajú náš záväzok voči zásadám, ktoré tvoria základ euroatlantickej bezpečnosti. Vstup Fínska a Švédska do NATO posilní našu kolektívnu bezpečnosť a posilní alianciu,“ uviedli estónska premiérka Kaja Kallas, lotyšský premiér Arturs Krišjanis Karinš a litovská premiérka Ingrida Šimonyté.
Švédsko podpísalo formálnu žiadosť o vstup do NATO, podľa Lindeovej spravili to najlepšie rozhodnutie
„Pobaltské štáty spolu s Fínskom a Švédskom zdieľajú zodpovednosť za mierový, bezpečný a prosperujúci severský región Baltského mora,“ doplnili.
Korčok navrhuje rýchlu ratifikáciu
Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) tiež považuje žiadosť Švédska a Fínska za historické rozhodnutie. Minister doplnil, že slobodné rozhodnutie podať žiadosť je reakciou na vojenský konflikt v Európe vyvolaný Ruskom v Ukrajine, ktorý vyvolal zásadné zmeny v bezpečnostnom prostredí. V tlačovej správe o tom informoval Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).
Korčok: Padá mýtus, že NATO sa približuje k hraniciam Ruska (video)
„Fínsko a Švédsko sú členskými štátmi Európskej únie a našimi dlhoročnými partnermi v NATO. Zdieľajú demokratické hodnoty a princípy a sú pripravené prevziať záväzky vyplývajúce z členstva v NATO, posilniť jednotu Aliancie, transatlantickú väzbu a kolektívnu obranu,“ vyhlásil Korčok. Zároveň vláde SR, Národnej rade SR a prezidentke navrhuje rýchlu ratifikáciu prístupu oboch krajín do NATO.