Švédsko a Fínsko sú už jednou nohou v NATO, krajiny by sa mohli stať členmi aliancie do pár mesiacov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
NATO holds ceremony to mark Sweden's and Finland's application for membership in Brussels
Zľava: Fínsky veľvyslanec pri NATO Klaus Korhonen, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a švédsky veľvyslanec pri NATO Axel Wernhoff. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 18. mája 2022, 12:01

Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg v stredu oznámil, že Fínsko a Švédsko oficiálne požiadali o členstvo v aliancii.

Turecko je proti

„Srdečne vítam žiadosti Fínska a Švédska o pripojenie sa k NATO. Ste naši najbližší partneri,“ povedal Stoltenberg novinárom po tom, ako dostal oficiálne listy od dvojice severských krajín.

Prihlášky teraz musí zvážiť všetkých 30 členských štátov. Tento proces by mal trvať asi dva týždne, no turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už medzičasom vyjadril výhrady k členstvu Fínska a Švédska.

Zavážila vojna na Ukrajine

Ak tieto námietky dokážu prekonať a prístupové rokovania pôjdu tak dobre, ako sa očakáva, mohla by sa dvojica krajín stať členmi v priebehu niekoľkých mesiacov. Tento proces zvyčajne trvá osem až 12 mesiacov, NATO ho však chce v súvislosti s hrozbou zo strany Ruska urýchliť.

Kanada očakáva, že ich prístupové protokoly ratifikuje za niekoľko dní. Verejná mienka vo Fínsku i Švédsku sa výrazne zmenila v prospech členstva v NATO po tom, ako Rusko 24. februára napadlo Ukrajinu.

Podpora od pobaltských štátov

Lídri Estónska, Litvy a Lotyšska v stredajšom spoločnom vyhlásení podporili „historické rozhodnutia“ Fínska a Švédska požiadať o členstvo v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Referuje o tom spravodajský web CNN.

„Fínsko a Švédsko zdieľajú rovnaké hodnoty, ktoré spájajú spojencov NATO, a zdieľajú náš záväzok voči zásadám, ktoré tvoria základ euroatlantickej bezpečnosti. Vstup Fínska a Švédska do NATO posilní našu kolektívnu bezpečnosť a posilní alianciu,“ uviedli estónska premiérka Kaja Kallas, lotyšský premiér Arturs Krišjanis Karinš a litovská premiérka Ingrida Šimonyté.

„Pobaltské štáty spolu s Fínskom a Švédskom zdieľajú zodpovednosť za mierový, bezpečný a prosperujúci severský región Baltského mora,“ doplnili.

Korčok navrhuje rýchlu ratifikáciu

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) tiež považuje žiadosť Švédska a Fínska za historické rozhodnutie. Minister doplnil, že slobodné rozhodnutie podať žiadosť je reakciou na vojenský konflikt v Európe vyvolaný Ruskom v Ukrajine, ktorý vyvolal zásadné zmeny v bezpečnostnom prostredí. V tlačovej správe o tom informoval Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

„Fínsko a Švédsko sú členskými štátmi Európskej únie a našimi dlhoročnými partnermi v NATO. Zdieľajú demokratické hodnoty a princípy a sú pripravené prevziať záväzky vyplývajúce z členstva v NATO, posilniť jednotu Aliancie, transatlantickú väzbu a kolektívnu obranu,“ vyhlásil Korčok. Zároveň vláde SR, Národnej rade SR a prezidentke navrhuje rýchlu ratifikáciu prístupu oboch krajín do NATO.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ivan KorčokJens StoltenbergKaja KallasováRecep Tayyip Erdogan
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy