Svet si pripomína 60. výročie prijatia Ženevského dohovoru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
LYBIA
Utečenci z Líbye Foto: SITA/AP

BRATISLAVA/ŽENEVA 28. júla (WEBNOVINY) – Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov UNHCR si dnes pripomína 60. výročie prijatia Ženevského dohovoru. Táto medzinárodná zmluva o právnom postavení utečencov bola prijatá 28. júla 1951 s cieľom vyriešiť situáciu utečencov po II. svetovej vojne. Dohovor stanovuje, že utečencom je osoba, ktorá má odôvodnený strach z prenasledovania z rasových, náboženských, národnostných dôvodov alebo z dôvodu príslušnosti k určitej sociálnej skupine alebo zastávania určitých politických názorov.

Definuje aj práva a povinnosti hostiteľskej krajiny a utečenca. Dokument je právnym základom práce UNHCR. Ostatných 60 rokov úradu umožňuje pomáhať miliónom vysídlených ľudí začať nový život. „Dôvodov násilného vysídlenia ľudí je stále viac,“ povedal vysoký komisár OSN pre utečencov António Guterres. Ako dodal, „ľudia sú nútení opustiť svoje domovy nielen z dôvodov prenasledovania, ale aj z dôvodov mimoriadnej chudoby a v dôsledku klimatických zmien. Jednotlivé dôvody spolu čoraz viac súvisia.“

Štyri pätiny všetkých utečencov žijú v rozvojových krajinách. Nedávna kríza v Somálsku, Líbyi a Pobreží Slonoviny im spôsobila ešte viac problémov. Zatiaľ čo východná Afrika momentálne bojuje s najhorším suchom za posledných 60 rokov, Keňa, Etiópia a Džibuti prijali takmer 450 000 somálskych utečencov a ich počet neustále rastie. Tunisko a Egypt prijali veľké množstvo utečencov, ktorí utiekli z Líbye počas nepokojov na jar tohto roka. Libéria, zotavujúca sa z niekoľko rokov trvajúceho občianskeho konfliktu, poskytla útočisko 150 000 ľuďom z Pobrežia Slonoviny, ktorí utiekli pred násilím a neistou situáciou po voľbách.

Pre porovnanie možno uviesť, že 27 krajín Európskej únie prijalo spolu asi 243 000 žiadateľov o azyl, čo predstavuje 29 percent z celkového počtu utečencov. „V súčasnosti ešte stále existujú veľké rozdiely v praxi jednotlivých členských štátov pri prijímaní žiadateľov o azyl a v azylom konaní. Dúfame, že 60. výročie prijatia Ženevského dohovoru prispeje k budovaniu Spoločného európskeho azylového systému. Európa by mohla urobiť viac aj v presídľovaní osôb,“ uviedol Guterres, odvolávajúc sa na proces, pri ktorom sú utečenci trvalo presídľovaní z jednej krajiny, zvyčajne z niektorej rozvojovej krajiny, do priemyselne vyspelých krajín.

UNHCR verí, že aj jedna osoba nútená utiecť pred vojnou či prenasledovaním, je príliš veľa. Pri príležitosti 60. výročia prijatia Ženevského dohovoru UNHCR spustil „kampaň 1“, ktorej cieľom je priblížiť verejnosti problémy utečencov prostredníctvom individuálnych príbehov utečencov a ostatných násilne vysídlených ľudí.

Informormácie poskytla Daniela Slabá z kancelárie UNHCR v Slovenskej republike.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe António Guterres