Svet si pripomína 75. výročie založenia Organizácie Spojených národov (OSN). Ako v tlačovej správe informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných veci a európskych záležitostí (MZVaEZ) pred 75 rokmi, 24. októbra 1945, vstúpila do platnosti Charta OSN – zakladajúci dokument tejto organizácie.
„Dnešný deň je významným výročím pre celé medzinárodné spoločenstvo, pretože Organizácia Spojených národov, ktorej 75. výročie si dnes pripomíname, je skutočne jedinečným a azda najväčším projektom spolupráce v dejinách ľudstva,“ uviedol minister zahraničia Ivan Korčok (nom. SaS).
Slovensko je aktívnym členom
Šéf slovenskej diplomacie pripomenul, že multilateralizmus je jeden z nosných pilierov zahraničnej politiky Slovenska a OSN má v rámci medzinárodného poriadku založeného na pravidlách a rešpektovaní medzinárodného práva svoje nezastupiteľné miesto. „Je v našom životnom záujme, aby boli v medzinárodných vzťahoch rešpektované jasné pravidlá a posilňované medzinárodné inštitúcie presadzujúce dialóg a spoluprácu,“ dodal.
Dôkazom aktívneho členstva Slovenska v OSN je podľa ministerstva zahraničných vecí aj úspešné pôsobenie slovenských občanov v jej orgánoch, expertov, diplomatov a dobrovoľníkov v teréne, priama účasť príslušníkov slovenských ozbrojených síl a policajtov v mierových misiách, ako aj realizácia humanitárnych a rozvojových projektov vo viac ako 20 krajinách sveta.
Nosný pilier medzinárodnej spolupráce
Organizácia Spojených národov združuje 193 štátov sveta, je nosným pilierom medzinárodnej spolupráce a platformou multilaterálnej diplomacie. Pôvodné poslanie OSN sa za ostatných 75 rokov vyvíjalo a z organizácie zameranej primárne na zaisťovanie mieru a bezpečnosti postupne vznikla medzinárodná organizácia, ktorá sa zaoberá širokou škálou globálnych výziev a ich riešení. Popri medzinárodnej bezpečnosti patria medzi ďalšie dva piliere OSN aj ochrana ľudských práv a rozvojová pomoc.
Text Charty OSN vyrokovali a podpísali diplomatickí zástupcovia krajín z celého sveta v americkom meste San Francisco v apríli 1945. Delegáciu Československej republiky viedol vtedajší minister zahraničných vecí Jan Masaryk. Priamo na vyjednávaní textu Charty OSN sa podieľal slovenský diplomat Ján Papánek, ktorý sa zároveň stál prvým stálym predstaviteľom ČSR pri tejto organizácii.