Svitko sa v 9. etape udržal na ôsmom mieste a Sunderland musel prenechať pozíciu lídra Walknerovi

Štefan Svitko
Motocyklový pretekár Štefan Svitko. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 11. januára, 15:48

Slovenský motocyklový reprezentant Štefan Svitko figuruje tri etapy pred koncom Rely Dakar na 13. mieste celkovej klasifikácie.

V utorkovej deviatej etape so štartom aj cieľom vo Wadi ad Dawasire s dĺžkou 487 km a meranými úsekmi 287 km Svitko finišoval na 12. mieste s odstupom 6:52 min. na víťazného Čiľana Nacha Corneja Florima v celkovom poradí sa udržal na 8. priečke, no musel vymeniť motor na svojom stroji a dostal za to 15-minútovú penalizáciu.

Tá znamenala pokles z priebežne ôsmej na trinástu pozíciu. Po penalizácii jazdec Slovnaft Rally Teamu stráca na nového lídra klasifikácie Rakúšana Matthiasa Walknera 42:52 min., od Top 10 ho delí 7:38 min. Druhé miesto si v utorok vybojoval Argentínčan Kevin Beňavides (+1:26 min) a tretí skončil Američan Ricky Brabec s mankom 1:47 min. na víťaza.

Problém s prevodovkou

„Dnes (11. január pozn. redakcie) smutná správa – problém s prevodovkou od polovice etapy, kde mi začala vyskakovať štvorka. Osemnásť kilometrov pred cieľom mi prestala fungovať aj šestka a bol som rád, že ma motorka doviezla do cieľa. Mechanik Zlatko Novosád momentálne mení motor. Horšie je, že dostanem penalizáciu 15 minút. Je mi to strašne ľúto, ale je to šport a obzvlášť Rely Dakar. Máme ešte tri etapy, takže sa nevzdávame a budem bojovať ďalej,“ napísal Svitko na fejsbúku v skupine Stefan Svitko Fanclub, na instagrame zase prezentoval video s rozobratou motorkou.

Keďže doterajší líder súťaže motocyklov Brit Sam Sunderland (Gasgas Factory Racing) skončil až štrnásty s vyše osemminútovou stratou, musel prepustiť prvú pozíciu v celkovom poradí. Novým lídrom je Rakúšan Matthias Walkner z tímu Red Bull KTM s náskokom 2:12 min. pred Sunderlandom. Tretí je Francúz Adrien van Beveren s mankom 3:56 min. Tridsaťpäťročný Walkner je celkový víťaz Dakaru z roku 2018, na konte má aj dve druhé miesta z rokov 2017 a 2019.

Medzi automobilmi v utorok triumfoval Juhoafričan Giniel De Villiers s náskokom deviatich sekúnd pred krajanom Henkom Lateganom, tretí skončil Nasser Al-Attiyah z Kataru (+1:04 min). V celkovom poradí si práve Al-Attiyah upevnil post lídra. Jeho priamy prenasledovateľ Francúz Sébastien Loeb skončil piaty a zaostal za ním o 67 sekúnd, celkovo stráca na prvú priečku 39:05 min.

Na trati je stále Palčo a Darászi

Stále tretí je domáci Yazeed Al-Rajhi (+58:44 min). Čech Miroslav Zapletal so slovenským navigátorom Marekom Sýkorom v 9. etape obsadili 41. stupienok (+23:53 min.) a v celkovom poradí sú na 25. mieste so stratou 5:37:33 h. na Al-Attiyaha.

Medzi kamiónmi stále potvrdzujú dominanciu Rusi na Kamazoch. V utorok triumfoval Eduard Nikolajev pred Dmitrijom Sotnikovom, tretia skončila česká posádka Martina Macíka. V celkovej klasifikácii vedie Sotnikov s náskokom 8:51 min. pred Nikolajevom, tretí je ďalší ruský jazdec Anton Šibalov so stratou 41:18 min. Stále na trati je Maďar Zsolt Darászi, súčasťou jeho posádky je aj Slovák Ľubomír Palčo.

Medzi štvorkolkami v utorok zvíťazil Američan Pablo Copetti s náskokom 6:16 min. pred Francúzom Alexandrem Giroudom. Lídrom celkovej klasifikácie zostal Giroud, pred druhým Copettim vedie o 24:31 min.

Viac k osobe Kevin BenavidesĽubomír PalčoMarek SýkoraMatthias WalknerMiroslav ZapletalNasser Al-AttiyahRicky BrabecSam SunderlandSébastien LoebŠtefan SvitkoYazeed Al-RajhiZsolt Darászi