Syndikát novinárov vyzýva poslancov, aby nemenili tlačový zákon

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR, parlament, schôdza
Foto: ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher.

BRATISLAVA 6. februára (WebNoviny.sk) – Slovenský syndikát novinárov (SSN) vyzýva poslancov, aby nemenili Tlačový zákon.

Syndikát konkrétne vyzýva „volených zástupcov ústavodarného a zákonodarného orgánu Slovenskej republiky, aby nepokračovali v účelovej zmene a doplnení zákona o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve“ bez účasti relevantných skupín.

Agentúru SITA o tom informovala Andrea Stoláriková z Kancelárie SSN. Syndikát ako profesijná organizácia novinárov tak reaguje na snahu poslancov za stranu Smer-SD Dušana Jarjabka a Miroslava Číža zaviesť novelou tlačového zákona opätovne právo na odpoveď ako aj pokuty v podobe, v akej boli v zákone v roku 2008.

Vybielené titulné strany novín

Zároveň predseda NR SR a šéf SNS Andrej Danko avizoval, že chce rozšíriť návrh novely tlačového zákona o právo na odpoveď na komentáre a glosy. S Dankovým návrhom nesúhlasí koaličný Most-Híd. Snahu novelizovať tlačový zákon kritizuje parlamentná opozícia a odmietajú ju novinárske organizácie.

Zákon z roku 2008 kritizovala nielen opozícia, ale aj profesijné organizácie a medzinárodné inštitúcie. Na protest proti zákonu z dielne vtedajšej vládnej koalície (Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS) vyšli slovenské denníky v marci 2008 s vybielenými titulnými stranami.

Slovenský syndikát novinárov vo výzve pripomína, že syndikát a ďalšie organizácie pracujú na úprave tlačového zákona. „Akákoľvek aktivita, najmä ak je účelovo vedená zo strany národnej rady, je v danom období ignorovaním akýchkoľvek snáh, ktoré na ministerstve kultúry prebiehajú,“ tvrdí.

Dodáva, že „nerešpektovaním základných princípov partnerstva sa tak predkladatelia novely zákona stavajú do pozície prezentujúcej politickú nadvládu nad úsilím dosiahnuť konsenzus zúčastnených strán“.

Vymedzenie pojmu novinár

Na ministerstve kultúry na podnet ministerky kultúry SR Ľubice Laššákovej (Smer-SD) vznikla v lete minulého roka dočasná pracovná skupina pre právnu ochranu novinárov pod Radou vlády SR pre kultúru. Členovia pracovnej skupiny pracujú na novele tlačového zákona, ktorá by sa mala dostať do legislatívneho procesu tento rok. Pripravovaná novela má zohľadniť súčasné mediálne prostredie na Slovensku.

Medzi očakávané zmeny, ktoré má priniesť, patrí najmä vymedzenie pojmu novinár a všeobecne väčšia ochrana novinárov, napríklad pred nedôvodným trestným stíhaním za ohováranie alebo civilnými žalobami v súvislosti s výkonom ich práce. Vecným garantom skupiny je Výbor pre médiá Rady vlády SR pre kultúru.

Členmi sú zástupcovia rezortov kultúry, spravodlivosti, vnútra, zahraničných vecí a európskych záležitostí, Generálnej prokuratúry SR, Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc Slovenska, Rady pre vysielanie a retransmisiu, Asociácie vydavateľov tlače, Slovenskej asociácie novinárov, Slovenského syndikátu novinárov, Asociácie na ochranu novinárskej etiky v SR a Združenia pre internetovú reklamu IAB Slovakia.

Právo na odpoveď aj pokuta

Poslanci strany Smer-SD Dušan Jarjabek a Miroslav Číž chcú novelou tlačového zákona opätovne zaviesť právo na odpoveď ako aj pokuty v podobe, v akej boli v zákone v roku 2008. Toto právo sa má týkať skutkových tvrdení a nie hodnotiacich úsudkov.

Podľa návrhu „ak vydavateľ periodickej tlače alebo tlačová agentúra neuverejnia opravu, odpoveď alebo dodatočné oznámenie alebo ak nedodržia niektorú z podmienok na ich uverejnenie, má osoba, ktorá o ich uverejnenie vydavateľa periodickej tlače alebo tlačovú agentúru požiadala právo na primeranú peňažnú náhradu od 1 660 eur do 4 980 eur. Nárok na primeranú peňažnú náhradu možno uplatniť na súde“. Navrhujú, aby novela platila od 1. mája tohto roka.

Návrh poslancov Smeru a jeho rozšírenie navrhované Andrejom Dankom odmietli už viaceré novinárske organizácie. Kritizovala ho Asociácia vydavateľov tlače a tiež člen Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) a Tlačovo-digitálnej rady SR Pavol Múdry.

Politici majú dosť možností sa vyjadriť

Asociácia vydavateľov tlače vyzvala predstaviteľov štátu, aby zmenili tón aj obsah svojej komunikácie s novinárskou obcou.

Okrem iného tiež s poľutovaním konštatovala, že pri príležitosti výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nielenže nebudú platiť žiadne nové pravidlá ochrany novinárov a zlepšenia ich postavenia, ale opäť sa začínajú objavovať útoky politických špičiek na žurnalistov a médiá a snahy o skomplikovanie ich práce.

Múdry tvrdí, že média v súčasnosti dávajú politikom pri článkoch, ktoré sa ich môžu týkať, dostatok možností sa vyjadriť a “právo vyjadrovať sa ešte dodatočne je preto bezpredmetné“.

Múdry pre SITA pripomenul, že v roku 2011 sa po dlhých rokovaniach na ministerstve kultúry dohodli novinári, vydavatelia, zástupcovia ministerstva kultúry a mediálni právnici na novele, „ktorá možné bezhraničné zasahovanie politikov do médií cez paragrafy o práve na odpoveď a opravu upravila podľa medzinárodných štandardov. Zákon novelizovaný v roku 2011 bol medzinárodne hodnotený ako moderný a zodpovedajúci dobe“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoDušan JarjabekMiroslav ČížPavol Múdry
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySMER-SD