BRATISLAVA 13. júna (Webnoviny) – S nástupom leta hmyz začína trápiť ľudí i zvieratá. Zvykne sa proti nemu bojovať plošnými postrekmi a repelentami. Pri výbere repelentov treba byť opatrný a zvážiť možné dôsledky na seba i na životné prostredie.
Kedysi masovo používané DDT (dichlórdifenyltrichlóretán – jeden z najstarších a najznámejších insekticídov), bolo v rámci kontroly vektorov rozličných ochorení síce účinné, ale jeho dopad na všetky zložky životného prostredia doznieva desiatky rokov až do súčasnosti, uviedla Martina Zvaríková z Katedry environmentálnej ekológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
„DDT sa už dnes neaplikuje ale na jeho miesto prichádzajú syntetické látky ako napríklad tzv. pyrethroidy a DEET (N, N -diethyl-meta-toluamid),“ pokračuje. Chemicky sú pyrethroidy podobné látkam, ktoré sa prirodzene vyskytujú v niektorých druhoch rastlín z čeľade astrovité. Pyrethroidy síce majú menší dopad na prostredie, avšak aj ich účinky sú obmedzené.
NAJČASTEJŠIE TOXICKÉ LÁTKY V REPELENTOCH
Pyrethroidy a DEET bývajú najčastejšie súčasťou dostupných repelentov. Sú však toxické pre ryby a iné vodné organizmy už pri nízkych koncentráciach. Taktiež ich používanie tehotnými ženami, deťmi do 6 mesiacov a citlivými ľuďmi, u ktorých môžu spôsobovať nežiadúce reakcie, je obmedzené.
Pri nižších koncentráciách majú repelenty s touto zložkou menší účinok a pri vyššej koncentrácii s vyšším účinkom logicky narastajú aj negatívne vplyvy na človeka a prostredie. „Súčasné výskumy naznačujú aj nárast rezistencie cieľových organizmov, ako komáre a kliešte voči týmto prípravkom,“ hovorí Zvaríková.
V zložení komerčných (klasických) repelentov môžete nájsť napríklad tieto pyrethroidy: allethrin, bifenthrin, cypermethrin, cyphenothrin, deltamethrin, empenthrin, imiprothrin, kadethrin, permethrin, prallethrin, resmethrin, sumithrin, tetramethrin, ralomethrin, transfluthrin.
PRÍRODNÁ OCHRANA
Esenciálne oleje podľa vedkyne vstupujú do hry kvôli minimálnemu vplyvu na prostredie a človeka. Výskumy v tejto oblasti pribúdajú „ako huby po daždi“.
Väčšina esenciálnych olejov však nemá široký záber. To znamená, že na komáre platia určité esenciálne oleje a na kliešte iné.
Ich účinok trvá približne 2 až 8 hodín. Niektoré esenciálne oleje sú v nezriedenej forme dráždivé, je však možné zriediť ich napríklad s olivovým či kokosovým olejom.
ČO PLATÍ NA KOMÁRE?
Proti komárom sú veľmi dobre účinné citrusové oleje, ako napríklad olej z kory pomela. Pre zvýšenie a udržanie účinku však musí byť uchovávaný v mikrokapsulkách kvôli svojej vysokej prchavosti. Nehodí sa ale získavať ho z bežne dostupného ovocia v obchodoch. Oleje sa vyrábajú špeciálnym spôsobom profesionálnym zariadením.
Ďalšie účinné esenciálne oleje proti komárom pochádzajú z týchto rastlín:
Litsea cubeba (may chang)
Melaleuca leucadendron (cajeput – príbuzný tea tree (Melaleuca alternifolia))
Melaleuca quinquenervia (niaouli – príbuzný tea tree (Melaleuca alternifolia))
Viola odorata (fialka voňavá)
Nepeta cataria (kocúrnik)
Cymbopogon nardus (citronella)
Pogistemon cablin (pačuli)
Syzigium aromaticum (klinček)
Zanthoxylum limonella (mullilam)
Eucalyptus camaldulensis (druh eukalyptu)
Ocimum basilicum (bazalka)
Pimpinella anisum (aníz)
Na ochranu proti hmyzu nestačí nosiť kytičku týchto rastlín. Esenciálne oleje sú účinné a silné vďaka vysokej koncentrácii látok získaných z týchto rastlín.
ČO FUNGUJE PROTI KLIEŠŤOM?
Niektorí ľudia kliešte priťahujú viac ako iní. Zvaríková odkazuje na nedávno publikované výsledky z Brna, podľa ktorých sú ľudia s krvnou skupinou A najčastejšie napádaní kliešťom obyčajným (Ixodes ricinus). O ľudí s krvnou skupinou B má zase tento kliešť najmenší záujem.
Podľa najnovších výskumov kliešte dobre odpudzuje kurkumový, tymiánový, či klinčekový olej.
Ďalšie druhy rastlín, ktorých oleje účinkujú proti kliešťom:
Cymbopogon nardus (citronella)
Syzigium aromaticum (klinček)
Pimpinella anisum (aníz)
Convalaria majalis (konvalinka) – Pozor! Konvalinka samotná je jedovatá. Neodporúča sa s ňou amatérsky narábať. Repelentné a pre človeka neškodné účinky má len esenciálny olej, ktorý je z nej získaný.
KLIMATICKÁ ZMENA PRAJE PARAZITOM
Globálne otepľovanie napomáha v šírení a etablovaní životaschopných populácií určitých druhov hmyzu a ochorení, s ktorými sme sa na našom území buď doteraz nestretli (horúčka dengue), alebo boli zlikvidované (malária).
„Na východnom Slovensku už boli zaznamenané komáre druhu Aedes albopictus, ktorý je dôležitým vektorom nebezpečných ochorení ako žltá zimnica, západonílsky vírus, či horúčka dengue,“ dodáva vedkyňa.