Globálne otepľovanie a následné extrémy počasia vyvolali celosvetové obavy, nakoľko prírodné katastrofy súvisiace so zmenou klímy si vybrali ťažkú daň naprieč krajinami a posadili všetky krajiny na rovnakú loď. Avšak Taiwan bol nespravodlivo vynechaný z fóra UNFCCC, hoci sám podnikol odvážne kroky v boji proti klimatickým zmenám.
Nakoľko sa nachádza na ostrove, ktorý je častým terčom tajfúnov a iných extrémov počasia, Taiwan zažil na vlastnej koži dopady zmeny klímy. Tento rok v júni teplota na Taiwane dosiahla 38,7 stupňov Celzia, čo je najviac za posledných 100 rokov. Vzory počasia, ktoré kedysi zahŕňali stabilné dažde, sa teraz zmenili a nahradili ich prívalové lejaky spôsobujúce silné záplavy s rozsiahlym ekonomickým dopadom. Ako národ s 23 miliónmi obyvateľov, 22. najväčšia ekonomika sveta a 22. najväčší emitent oxidu uhličitého má Taiwan záujem o účasť v globálnom úsilí boja proti klimatickým zmenám. Napriek tomu, že Taiwan nie je členom UNFCCC, začal nezávisle pracovať na pláne zníženia svojich emisií skleníkových plynov už v roku 1998 a je jednou z mála krajín sveta, ktorá schválila vlastný zákon o znižovaní emisií skleníkových plynov.
Minister pre ochranu životného prostredia R.O.C. Taiwanu Ying-Yuan Lee poukazuje na to, že vlády po celom svete si uvedomujú, ako nespútaný hospodársky rast a nadmerné výfukové plyny viedli ku zmene klímy, ktorá ohrozuje prežitie ľudstva, a preto bola v decembri 2015 prijatá Parížska dohoda. Ako člen medzinárodného spoločenstva, Taiwan nemôže byť len akýmsi pozorovateľom tohto problému a musí prísť s reálnymi riešeniami, aby naplnil svoje meno Formosa – krásny ostrov. Minister Lee taktiež spomenul, že v júli 2015 Taiwan prijal zákon o znižovaní skleníkových plynov a riadení a stanovil tak dlhodobý cieľ zníženia emisií Taiwanu o najmenej 50% pod úroveň roka 2005 do roku 2050. Taiwan je jednou z mála krajín vo svete, ktoré do svojho zákona zapísali cieľ znižovania emisie skleníkových plynov. V septembri 2015 Taiwan taktiež vykonal dôležitý krok tým, že nastavil svoje Predpokladané národne určené príspevky (Intended Nationally Determined Contributions, INDC), ktoré sú vyžadované Parížskou dohodou, zaväzujúce Taiwan znížiť emisiu skleníkových plynov o 50 percent oproti úrovni business-as-usual.
Taiwan má UNFCCC čo ponúknuť. Vyvinul zelené technológie pre znižovanie skleníkových plynov, ktoré môžu byť zdieľané s ostatnými krajinami. V priebehu desaťročí Taiwan podnikov viacero kooperačných projektov s rozvojovými krajinami v širokom spektre oblastí súvisiacich s klimatickými zmenami, vrátane obnoviteľných zdrojov energie, LED pouličným osvetlením, ochrany životného prostredia a podobne. Minister Lee nalieha na medzinárodné spoločenstvo, aby uznalo a podporilo odhodlanie Taiwanu získať zmysluplnú účasť v UNFCCC a stať sa tak súčasťou globálnej klimatickej siete. Taiwan je ochotný podeliť sa o skúsenosti z oblasti ochrany životného prostredia a prispieť k medzinárodnému úsiliu.