Tajní odhadli ruskú produkciu munície. USA a Európa sa na ich tri milióny ročne zďaleka nechytajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, Michail Klimentiev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Rusko podľa odhadov západných tajných služieb vyrába takmer trikrát viac delostreleckej munície ako Spojené štáty a Európa dohromady. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Podľa odhadov spravodajských služieb Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) týkajúcich sa ruskej obrannej výroby je Rusko schopné vyprodukovať asi 250-tisíc delostreleckých granátov mesačne, čiže asi tri milióny ročne.

Zablokovaná pomoc v Kongrese

Spojené štáty a Európa môžu spolu vyrobiť len asi 1,2 milióna nábojov ročne, ktoré sa posielajú na Ukrajinu, uviedol pre CNN predstaviteľ európskej spravodajskej služby.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

USA si stanovili cieľ produkovať 100-tisíc delostreleckých granátov mesačne do konca roku 2025, čo je menej ako polovica ruskej mesačnej produkcie, a aj tento počet je momentálne nedosiahnuteľný, keďže ukrajinská pomoc vo výške 60 miliárd dolárov je zablokovaná v americkom Kongrese.

„To, v čom sme teraz, je produkčná vojna. Výsledok na Ukrajine závisí od toho, ako je každá strana vybavená na vedenie tejto vojny,“ povedal predstaviteľ NATO.

10-tisíc delostreleckých granátov denne

Analytici tvrdia, že Rusko v súčasnosti vystreľuje 10-tisíc delostreleckých granátov denne, zatiaľ čo Ukrajina ich zvládne odpáliť len 2-tisíc.

Zástupcovia európskej spravodajskej služby uvádzajú, že v niektorých častiach kontaktnej línie je pomer ešte horší. „Problémom číslo jeden, ktorý práve sledujeme, je munícia… Pretože práve tam Rusko skutočne získava významnú produkčnú výhodu a získava vďaka tomu významnú výhodu na bojisku,“ dodal zástupca NATO.

Zdroj televízneho kanála tvrdí, že továrne na výrobu delostreleckej munície v Rusku pracujú nepretržite. Okrem toho Rusko dováža muníciu z Iránu a Severnej Kórey.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy