Takmer polovica Talianov chce, aby Berlusconi rezignoval

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi Foto: SITA/AP

RÍM 23. januára (WEBNOVINY) – Takmer polovica talianskych občanov si praje, aby premiér Silvio Berlusconi rezignoval. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý v nedeľu zverejnil denník Corriere della Serra.

Talianska prokuratúra totiž nedávno začala vyšetrovanie Berlusconiho sexuálnych afér s neplnoletými prostitútkami. Denník uskutočnil v stredu a vo štvrtok prieskum na 600 respondentoch. Takmer polovica z nich, 49 percent, si myslí, že by mal 74-ročný premiér pre svoje aféry odstúpiť.

Proti jeho odchodu z čela krajiny bolo 45 percent opýtaných. Denník ku prieskumu tiež dodáva, že Berlusconiho škandály majú na popularitu jeho vlády len malý vplyv a premiérova strana Ľud slobody (PDL) si stále udržiava 30 percentnú podporu ľudu. Berlusconiho správanie sa docielilo podľa Corriere della Serra akurát to, že väčšina Talianov nechce mať s politikmi nič spoločné.

Berlusconiho milenka Ruby

Berlusconiho milenka Ruby
Foto: SITA/AP
Berlusconiho milenka Ruby
Foto: SITA/AP
Berlusconiho milenka Ruby
Foto: SITA/AP
Berlusconiho milenka Ruby
Foto: SITA/AP
Berlusconiho milenka Ruby
Foto: SITA/AP

Berlusconi vs. prokuratúra v Miláne

Milánska prokuratúra v pondelok informovala o dostatku dôkazov o tom, že taliansky premiér používal niekoľko bytov na stretnutia s prostitútkami. Berlusconiho, ktorému ústavný súd minulý týždeň obmedzil imunitu, začali vyšetrovať za vzťah s neplnoletou prostitútkou. Podľa prokuratúry sa šéf talianskej vlády za peniaze stýkal s viacerými mladými ženami. Taliansky ústavný súd minulý týždeň označil za protiústavnú časť zákona, ktorá doteraz Berlusconimu zaručovala imunitu pred trestným stíhaním. V prípade, že ho usvedčia vinným zo sexu s mladistvou osobou, hrozí mu až 12 rokov väzenia. Premiér obvinenia odmietol.

Taliansky minister Silvio Berlusconi v decembri prežil hlasovanie o dôvere aj v dolnej komore parlamentu. Berlusconiho vláde dôveruje 314 poslancov, proti nemu ich hlasovalo 311. Hlasovanie nakrátko prerušili roztržky medzi poslancami, ktoré napäté zasadnutie dolnej komory sprevádzali.Pred hlasovaním v dolnej komore rozhodovali o budúcnosti Berlusconiho vlády aj senátori. V senáte premiéra podržalo 162 z celkového počtu 308 hlasujúcich senátorov.

Súčasná 62. povojnová vláda Talianskej republiky je zatiaľ najpravicovejšia zo všetkých doterajších. Bola zložená z kandidátov strán Forza Italia, Národná Aliancia, Kresťanskí demokrati a Liga Severu. Ministri za krajne pravicovú Ligu Severu obsadili štyri ministerské kreslá, medzi nimi aj Ministerstvo vnútra a Ministerstvo pre reformu. Okrem toho sa do parlamentu prvýkrát od konca II. svetovej vojny nedostali sociálni demokrati, ani zelení.

Pôsobnosť poslancov a ministrov za LN vzbudilo doteraz najväčší rozruch. Aktivity, ako odberanie odtlačkov prisťahovalcom a Rómom, nasadenie armády na juhu krajiny, či návrhy na segregáciu dopravných spojov, rasistické prejavy poslancov za LN a posledná Správa o bezpečnosti republiky, ktorá umožňuje vzniku domobranných oddielov, vyvolali znepokojenie z vývoja demokracie v Taliansku.

Svoj podiel na vyhrotených sociálnych vzťahoch má aj samotný kontroverzný Berlusconi. V snahe upútať mediálnu pozornosť a zobrať preferencie svojím nacionalistickým konkurentom, často prejavoval rasistické poznámky na adresu prisťahovalcov. Ulice Milana premenoval na Africké mesto a prezidenta USA nazval ,,opáleným“. Snaží sa tým konkurovať predsedovi LN Bossimu. Ten prisťahovalcov pomenoval ako bingo-bongos, počas minuloročnej decembrovej kampane poslanca LN Coccagliho Biele Vianoce (White Christmas).

Rudolf Sivý/Webnoviny.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Silvio Berlusconi