Temer tretina slovenskej populácie považuje rok 2023 za horší, než očakávali na jeho začiatku. Deväť percent ho považuje za výrazne horší a 20 percent za mierne horší. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry Go4insight o spokojnosti s práve sa končiacim rokom, ktorý agentúra každoročne realizuje od roku 2017.
Prieskumu sa zúčastnilo tisíc respondentov vo veku od 15 do 79 rokov. Zber dát sa uskutočnil v novembri 2023, a to kombináciou osobného i online dopytovania. Necelá polovica opýtaných, 49 percent, zhodnotila, že rok 2023 bol približne rovnaký, ako očakávali v januári. Päť percent respondentov ho označilo za výrazne lepší a 17 percent za mierne lepší.
Negatívne hodnotenie roka
„V tomto roku je už štvrtýkrát za sebou prevažne negatívne hodnotenie roka. Po dvoch rokoch pandémie prišla ruská vojna na Ukrajine, nastal rast spotrebiteľských cien, zmenila sa slovenská vláda a situácia vo svete sa stala ešte nepokojnejšou,“ skonštatovala agentúra na základe výsledkov.
Parlament má porovnateľnú dôveru ako Ficova vláda, Eurobarometer ukázal aj čísla zo zahraničia
Doplnila však, že v porovnaní s rokom 2022 sa markantne znížil podiel tých, ktorý rok zhodnotili negatívne, pokles bol zo 48 na 29 percent. Podiel tých, pre ktorých bol rok 2023 lepší, než očakávali, stúpol v porovnaní s rokom 2022 o šesť percent, a to na 22 percent. Hodnotenie uplynulého roka sa medzi rôznymi skupinami obyvateľstva líši.
Najpozitívnejší boli ľudia do 24 rokov
Najpozitívnejšie ho vnímajú ľudia mladší ako 24 rokov. Podiel tých, ktorí ním boli pozitívne prekvapení, výrazne prevýšil podiel tých, ktorí ho označili za horší, než očakávali.
Kladné hodnotenie uplynulého roku klesá so stúpajúcim vekom. Najnegatívnejšie ho vnímajú respondenti starší než 60 rokov, no zároveň v skupine seniorov nastal najväčší posun smerom k lepšiemu hodnoteniu roka.
Slováci nakupujú cez internet menej ako počas pandémie, pri voľbe internetového obchodu cena nie je najdôležitejšia
Agentúra sa respondentov, ktorí rok 2023 označili za horší, než očakávali, opýtala i na dôvody ich nespokojnosti. Prevažovali ekonomické dôvody, 55 opýtaných uviedlo, že sa zhoršila finančná situácia ich, alebo ich blízkych. Ďalších 49 percent uviedlo zhoršenie celkovej ekonomickej situácie na Slovensku.
Príčiny nespokojnosti
Pre 44 percent bola dôvodom politická situácia na Slovensku, 38 percent uvádzalo všeobecnú náladu v spoločnosti. Medzi príčinami toho, prečo považovali uplynulý rok za horší, než očakávali, uviedlo 35 percent respondentov nepriaznivý zdravotný stav.
Takmer 47 percent obyvateľov Slovenska je nespokojných s doterajšími krokmi Ficovej vlády
Vyše 30 percent respondentov označilo za dôvod aj politickú situáciu vo svete a Európe. Medzi dôvodmi bola aj osobná oblasť, situácia v rodine či vzťahu, pracovná oblasť, ľudia v okolí či zhoršenie bývania.
Pozitívna politická zmena
„Dôvody negatívneho hodnotenia roka sa však v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi výrazne zmenili. Ľudia výrazne menej spomínali dôvody ako zhoršenie celkovej ekonomickej situácie na Slovensku, negatívnu náladu v spoločnosti, zlú politickú situáciu na Slovensku alebo negatívnu situáciu v Európe a vo svete,“ skonštatovala agentúra.
Každý tretí zamestnanec považuje súčasnú situáciu za priaznivú na zmenu práce, v jednom kraji si to myslí väčšina opýtaných
Za dôležitý faktor, ktorý prispel k zlepšeniu vnímania končiaceho roka, označila agentúra to, že časť populácie, ktorá bola v predošlých rokoch nespokojná s politickou situáciou, zažila zmenu, ktorá bola z ich pohľadu pozitívna.
Zlepšenie finančnej situácie či vzťahov
Respondenti, ktorí zhodnotili rok 2023 ako lepší, než očakávali, uvádzali ako dôvody najmä zlepšenie svojej finančnej situácie, išlo o 48 percent z nich. Ďalších 41 percent uviedlo ako dôvod ich rodinnú či vzťahovú situáciu a 39 percent si ako dôvod vybralo osobnú oblasť, čiže zážitky, získavanie skúseností a vzdelania a podobne.
Obyvatelia Slovenska vnímajú situáciu v krajine negatívne, obávajú sa o demokraciu a trápia ich aj rastúce náklady
Ako ďalšie dôvody uvádzali respondenti pracovnú oblasť, ľudí vo svojom okolí, zdravotný stav či politickú situáciu na Slovensku. Medzi dôvodmi sa objavilo i zlepšenie bývania, zlepšenie ekonomickej situácie na Slovensku, celková nálada v slovenskej spoločnosti, a poniektorí respondenti si ako dôvod zvolili aj politickú situáciu vo svete a Európe.