Talianmi v karanténe lomcujú emócie. Niektorí kradnú, iní už nemajú ani na chlieb (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zúfalý muž na videu sa snaží dostať do banky, pretože jeho rodina nemá z čoho žiť. Foto: Youtube/Sky News

Už tri týždne platia v Taliansku veľmi prísne opatrenia. Ľudia nemôžu vychádzať z domu a mnohí z nich sú na pokraji zúfalstva. Obetí aj nakazených pribúda a vláda chce ešte viac pritvrdiť – zákaz vychádzania plánuje predĺžiť až do veľkonočných sviatkov.

Zákaz vychádzania môžu Taliani porušiť len v nevyhnutnom prípade, napríklad vtedy, keď potrebujú ísť na nákup alebo k lekárovi. Stali sa väzňami koronavírusu.

Niektorým už podľa Sky News dochádzajú peniaze aj na tie najnutnejšie potraviny a v zúfalej situácii sa rozmáha kriminalita.

Ľuďom dochádzajú peniaze na jedlo

V Talianoch vrie krv. Na internete sa napríklad objavilo video z juhotalianskej Apúlie, na ktorom sa zúfalý muž snaží dostať do banky, aby tam vyzdvihol dôchodok jeho matky, z ktorého žije celá rodina. Spolu s manželkou polícii vysvetľuje, že už nemajú žiadne peniaze.

Viac o téme: Koronavírus

Na jednom z ďalších videí sa nachádza otec s dcérou, ktorý po takmer 20 dňoch v karanténe vyhlasuje, že o pár dní už nebude mať ani kúsok chleba, ktorým kŕmi dcéru. Svoj odkaz adresoval premiérovi krajiny vyhrážajúc sa revolúciou.

Polícia má plné ruky práce najmä na Sicílii, kde sa tvoria organizované gangy, ktoré sa snažia destabilizovať systém. Robia nájazdy na supermarkety a kradnú v nich potraviny či iný tovar.

V krajine prepuká ďalšia kríza

Na krajinu dopadá ťarcha ekonomickej aj sociálnej krízy. Najchudobnejší Taliani míňajú svoje posledné úspory a prosia o pomoc.

Premiér Giuseppe Conte síce prisľúbil finančnú podporu pandémiou postihnutým rodinám a podnikom vo výške 25 miliárd eur, ale niektorí ju vôbec nepocítili. Veľkým problémom je nelegálna práca, ktorá bola bežná najmä na juhu krajiny. Mnohí ľudia sa tak zo dňa na deň ocitli bez práce, ael aj bez príjmu a nároku na podporu.

Koronavírus prišiel do Talianska ako trójsky kôň a v jeho tieni sa k nemu približuje ďalší, rovnako nebezpečný nepriateľ – ekonomická kríza, nezamestnanosť a deprivácia základných ľudských potrieb až na hranici prežitia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať