Tatry sa odvďačia turistom, oživia historické podujatie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tatry
Foto: Archívne foto SITA/Nina Bednáriková

POPRAD 28. júna (WEBNOVINY) – Návštevnosť Vysokých Tatier domácimi turistami každoročne rastie. V minulom roku tvorili Slováci až 60 percent všetkých návštevníkov v regióne.

Z ostatných krajín sú to najmä návštevníci z okolitých krajín, z Poľska, Česka a v poslednom období aj z Ukrajiny. „Chceli by sme, aby každý Slovák navštívil Tatry aspoň raz ročne,“ uviedla na tlačovej besede vo Veľkej Lomnici výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská.

Obrazom: Na Štrbskom plese otvorili letnú sezónu

Do Tatier vrátia legendárnu Benátsku noc

Skúsenosti z uplynulých rokov potvrdzujú, že veľkým lákadlom, hlavne pre domácich návštevníkov, sú veľké podujatia, ktoré nebudú chýbať ani tento rok. K už overeným ako Svište na plese či Medvedie dni pribudne tento rok podujatie pod názvom Benátska noc, ktoré sa uskutoční koncom augusta. Ide o podujatie, ktoré sa na Štrbskom Plese konalo ešte pred viac ako 40 rokmi.

Strbske pleso
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

Chýbať nebude nočné člnkovanie a ďalšie atrakcie. Vzhľadom na veľký záujem ľudí sa tohtoročné Medvedie dni budú konať na Hrebienku štyri dni, od štvrtka do nedele.

Okrem veľkých podujatí, ktoré sú určené hlavne pre rodiny s deťmi, stavili v regióne Vysokých Tatier aj na aktívne trávenie dovolenky. „Cyklistika posledné roky naberá na popularite. Aj preto sme pred letnou sezónou vydali nového cyklosprievodcu, ktorý popisuje 30 cyklotrás s dĺžkou viac ako 300 kilometrov,“ dodala Maťašovská.

Záujem o cyklistiku a aktívne trávenie voľného času u návštevníkov si všimli aj jednotlivé podtatranské obce a mestá. „Krajská organizácia cestovného ruchu vyčlenila prostriedky na projektovú dokumentáciu na cyklotrasy medzi Tatranskou Kotlinou a Tatranskou Lomnicou a cyklotrasou medzi Veľkou Lomnicou a Tatranskou Lomnicou,“ uviedol starosta obce Veľká Lomnica a predseda Oblastnej organizácie cestovného ruchu Vysoké Tatry Podhorie Peter Duda.

Na východe chystajú ,Cyklopátranie‘

K aktívnemu tráveniu voľného času na bicykli prispieva aj Krajská organizácia cestovného ruchu Severeovýchod Slovenska, ktorá v rámci programu Objavujme Prešovský kraj pripravuje aj „Cyklopátranie“ v štyroch lokalitách kraja. Okrem Sniny to budú aj Pieniny, Levoča a Tatry. „Chceme ukázať región aj z iného pohľadu, ako len z auta. Chceme zábavnou formou ukázať región, do väčšej hĺbky. V tomto roku ideme prvýkrát do takejto aktivity a verím, že sa osvedčí,“ povedal riaditeľ krajskej organizácie Martin Janoško.

Okrem cyklotrás vo voľnom teréne pripravujú obce a mestá v podhorí Vysokých Tatier aj asfaltové cyklotrasy. „Cieľom je, aby tieto cyklotrasy plynule nadväzovali na ckylotrasu medzi Popradom a Kežmarkom,“ dodal Duda. Obec Veľká Lomnica už dokončuje projekty k stavebnému povoleniu pre ckylochodník, ktorý prepojí katastre Huncoviec a Popradu cez obec Veľká Lomnica. Starosta predpokladá, že do roku 2017 by mohli byť tieto nové cyklotrasy realitou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať