Politici vládnej koalície sa zrejme budú rozhodovať, či vyberú za špeciálneho prokurátora advokáta a expolitika Daniela Lipšica alebo niektorého z trojice kandidátov, ktorí pracujú na Úrade špeciálnej prokuratúry.
Zdá sa, že práve osoba Lipšica bude najväčšou témou politických diskusií. O jeho kandidatúre sa hovorilo už pred voľbou kandidáta na post šéfa generálnej prokuratúry vlani v jeseni. Napokon sa Lipšic rozhodol, že kandidovať nebude. Tvrdil, že užitočnejší bude „v prvej línii“ pri každodennom riešení konkrétnych prípadov.
Špeciálny prokurátor musí byť podľa SaS čestný človek. Hlas je presvedčený, že post obsadí Lipšic
„Svoje poslanie dnes vidím skôr v právnej praxi – pri výsluchoch, rekonštrukciách na mieste činu, v pojednávacích miestnostiach – teda v nastoľovaní spravodlivosti v skutočnej aréne,“ napísal vtedy na sociálnej sieti.
Šanta to skúša druhý raz
Kandidátmi na post špeciálneho prokurátora je okrem Lipšica Ján Šanta. Ten dozoruje napríklad kauzu zmeniek TV Markíza, kde sú neprávoplatne odsúdení podnikateľ Marian Kočner a bývalý šéf Markízy a niekdajší politik Pavol Rusko.
Šanta sa uchádzal aj o post kandidáta na generálneho prokurátora. Vo voľbách v parlamente však pohorel, nezískal ani jeden hlas.
Exminister Rusko zostáva vo väzbe, najvyšší súd zamietol jeho sťažnosť
Ďalším kandidátom je prokurátor špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko. Do centra pozornosti sa dostal za bývalej vlády. V roku 2018 Špirko informoval o podozreniach voči ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi z korupcie.
Podal naňho trestné oznámenie ako aj na vtedajších predstaviteľov polície. Išlo o zákazku v oblasti IT technológii. Kaliňák korupciu odmietol a povedal, že nevie, ako sa z takmer 16-miliónovej zmluvy dá ukradnúť 200 miliónov eur.
Tretím kandidátom z radov prokurátorov je Peter Kysel zo špeciálnej prokuratúry. Navrhla ho Rada prokurátorov SR. Kysel dozoruje napríklad kauzu Judáš, kde bol obvinený aj bývalý policajný prezident Milan Lučanský.
Bude opäť hlasovanie na nečisto?
Vládni politici naznačujú, že pri voľbe špeciálneho prokurátora by sa mohla politická zhoda na kandidátovi nájsť jednoduchšie ako pri vlaňajšej decembrovej voľbe kandidáta na post generálneho prokurátora.
Premiér a šéf OĽaNO Igor Matovič cez víkend v TA3 tvrdil, že nemá žiadneho osobného favorita. Poslanec SaS Alojz Baránik portálu Webnoviny.sk na margo vyjadrenia premiéra podotkol, že „to sa len hovorí“. Podľa neho dôležitý bude práve postoj najsilnejšieho vládneho klubu OĽaNO, ktorý má v parlamente 53 poslancov.
Podľa Baránika si bude potrebné najskôr počkať na verejné vypočutie kandidátov pred ústavnoprávnym výborom parlamentu. To by sa malo uskutočniť na začiatku februára tohto roka.
Poslanec si vie predstaviť podporu Lipšica za šéfa špeciálnej prokuratúry. Za výhodu považuje, že ho osobne pozná a vie o jeho silných a aj slabých stránkach. Odmietol ich však prezradiť. „To, že viem o jeho slabých stránkach, neznamená, že budem o nich hovoriť,“ povedal Baránik.
Poslanec Ľudovít Goga (Sme rodina) hovorí, že nevidí kandidáta, ktorý by mal byť uprednostňovaný. „Mne sa pozdáva pán Šanta a možno pán Lipšic,“ poznamenal. Podľa neho bude zaujímavé, akých kandidátov budú na koaličnej rade presadzovať jednotlivé koaličné strany.
Nový špeciálny prokurátor by mal byť politicky odolný, hovorí ministerka Kolíková
Goga si nemyslí, že by sa mala zhoda na špeciálnom prokurátorovi hľadať ťažšie ako pri voľbe kandidáta na post generálneho prokurátora. Za otvorené považuje, či si vládni poslanci odskúšajú aj hlasovanie na nečisto, ako sa to udialo pri šéfovi prokuratúry.
Otázkou je, do akej miery môže komplikovať kandidatúru advokátovi Lipšicovi jeho politická minulosť. Z politiky odišiel v roku v septembri 2016, kedy nešťastne zrazil na priechode chodca, ktorý v nemocnici na následky zranení zomrel.
Lipšic sa krátko po nehode vzdal mandátu poslanca a odišiel z politiky. V roku 2017 ho súd podmienečne odsúdil na tri roky so skúšobnou dobou na päť rokov.
Baránek pripomína prezidentku
Politický analytik Ján Baránek vidí prípadnú voľbu Lipšica problematicky. Poukázal na minuloročné vyjadrenie prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá pri otázke, či by vymenovala Lipšica za generálneho prokurátora, všeobecne odpovedala, že s niektorými menami môžu byť spojené isté záťaže.
„Keď podľa prezidentky nie je vhodný na generálneho prokurátora, tak asi ani na špeciálneho, ale toho prezidentka nemenuje. Viem si predstaviť, že na jeho mene môže vzniknúť nejaký konflikt,“ povedal Webnovinám Baránek.
Podľa analytika je legitímnou otázkou, či nie je na Slovensku dostatok schopných prokurátorov zastávať funkciu špeciálneho prokurátora a či to musí byť advokát odsúdený na podmienku, ktorý je v skúšobnej dobe a ktorý bol dva razy ministrom a členom dvoch politických strán.
„Špeciálny prokurátor by mal byť úplne politicky nezávislý a Daniel Lipšic s jeho minulosťou nemôže byť nezávislý. Je tam problém verejnej mienky. Emócie verejnosti prešľapmi vlády sú už aj tak dosť vybičované. Ak chce časť koalície veľmi Lipšica, môže naraziť,“ zhodnotil Baránek.
Nový špeciálny prokurátor by mal byť politicky odolný, hovorí ministerka Kolíková
Je otázkou, či vôbec malo význam zmeniť zákon tak, aby sa generálnym prokurátorom alebo špeciálnym prokurátorom mohol stať aj právnik z radov neprokurátorov. Generálnym prokurátorom sa nakoniec stal prokurátor Maroš Žilinka. Teraz je otvorené, či parlament zvolí za špeciálneho prokurátora neprokurátora.
Podľa Baránka sa zmena zákona od počiatku javila „ako hra na Lipšica“. „V koalícii budú musieť zodpovedať veľa otázok, či sme na tom tak biedne, že budeme musieť zvoliť advokáta. Uspokojivo sa na to nedá odpovedať,“ doplnil Baránek.
Mesežnikov väčšie výhrady nevidí
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že tentoraz pred voľbou špeciálneho prokurátora bude situácia v koalícii jasnejšia. „Podľa toho čo vieme o kandidátoch, nemali by tam byť výhrady voči ich profilu a činnosti,“ usúdil Mesežnikov.
Za ťažší kaliber označil kandidátov Lipšica a Šantu, ktorí sú známejší ako Špirko a Kysel. „Dôležité je, že je to dobrý výber. Nie je tam kandidát, voči ktorému by mohli byť väčšie výhrady, že by svoju funkciu nevykonával odborne,“ dodal Mesežnikov.
Parlament má rozhodovať o novom špeciálnom prokurátorovi na schôdzi, ktorá sa začne 26. januára. Prezidentka ho do funkcie nemenuje, posledné slovo tak majú poslanci.
Doterajší špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa svojej pozície vzdal. Zostal však prokurátorom s pozastaveným výkonom funkcie. Od októbra minulého roka sedí vo väzbe s obvinením z korupcie, podporovania zločineckej skupiny, zneužitia právomocí a ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.