Technologické platformy, ktoré prevrátili svet naruby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Radim Poláček Foto: ITAPA

– Výročný jesenný kongres ITAPA prináša desiatky inšpiratívnych zahraničných aj domácich spíkrov, lídrov či manažérov zo súkromného, verejného i neziskového sektora, IT  a akademickej obce.

– Ukážu vám svet digitálnych technológií tak, ako ste ho dodnes ešte nevnímali

– Ťahákom bude najmä dátová revolúcia v medicíne či inovácie v eGovernmente 

– Na 15. ročníku konferencie ITAPA vystúpi aj Radim Polčák, riaditeľ Inštitútu práva a technológie na Právnickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne

– Príde porozprávať o tom, ako technologické platformy, ktoré zmenili svet, môže ovplyvniť regulácia a nové pravidlá pre zdieľanú ekonomiku, na ktoré tlačí aj Brusel

– Poznatky Radima Polčáka si budete môcť vypočuť už 14. novembra na kongrese ITAPA

Títo globálni hráči, ktorí sa venujú preprave osôb (Uber) či poskytovaniu ubytovania (Airbnb) a sú najznámejší predstavitelia takzvanej zdieľanej ekonomiky, totiž sťažujú ich prispôsobenie reguláciám a nové pravidlá pritom začína tlačiť aj Európska komisia, ktorá vydala odporúčanie, aby sa členské štáty prispôsobili službám zdieľanej ekonomiky. Či už ide o zákonníky práce alebo predpisy, ktoré upravujú podnikanie. „V súčasnej dobe sa vývoj v Európe uberá smerom k vyššej ochrane spotrebiteľa. Osobne to nepovažujem za úplne šťastné riešenie, pretože služby ako Uber či Airbnb nemajú zásadné problémy so spokojnosťou zákazníkov, a to ani napriek ich obrovskému rozsahu,” vraví Radim Polčák, ktorý je známym odborníkom na kybernetické právo a filozofiu práva. Na túto tému vyučuje a publikuje na Masarykovej univerzite a hosťovsky prednáša na právnických školách a právnych vzdelávacích inštitúciách v Európe a Amerike.

Svoje poznatky príde predstaviť už 14. novembra 2016 na dvojdňový medzinárodný kongres ITAPA, ktorý sa uskutoční v bratislavskom hoteli Crowne Plaza. 

„Namiesto vyššej ochrany spotrebiteľa je potrebné zamerať sa na otázku povinností platforiem vzhľadom k verejným financiám – predovšetkým sa to týka daní a poplatkov – a ďalej na ochranu práv samotných poskytovateľov služieb, napríklad šoférov. Sú to otázky sociálneho zabezpečenia, pracovných podmienok, či bezpečnosti práce,” vysvetľuje Radim Polčák.

Akým smerom sa bude uberať nový regulačný rámec? Aký dopad bude mať na Uber, Airbnb či iné platformy, ktoré využívajú potenciál ľudí, ktorí si chcú privyrobiť, ale nechcú alebo nemôžu prevádzkovať podnikateľskú činnosť? Do akej miery bude nielen pre globálnych hráčov, ale pre aj miestnych regionálnych poskytovateľov širokého spektra služieb od babysittingu až po upratovanie alebo domáce kulinárske zážitky obmedzením, keď budú musieť plniť požiadavky regulácie ako ich štandardne fungujúci konkurenti? A aký to bude mať dosah na terajších zákazníkov v zdieľanej ekonomike?

Príďte už budúci pondelok 14. novembra na medzinárodný kongres ITAPA v bratislavskom hoteli Crowne Plaza, kde vám v doobedňajších hodinách Radim Polčák predstaví vývoj nového regulačného rámca a trúfne si predpovedať, ako sa budúca európska regulácia veľmi pravdepodobne dotkne tohto trhu.

Kto je Radim Polčák: Riaditeľ Inštitútu práva a technológie na Právnickej fakulte Masarykovej univerzity. Vyučuje a publikuje na tému kybernetické právo a filozofia práva na Masarykovej univerzite a hosťovsky prednáša na právnických školách a právnych vzdelávacích inštitúciách v Európe a Amerike. Radim je predseda výročného medzinárodného sympózia Kyberpriestor, šéfredaktor časopisu Masarykovej univerzity Právo a technológie, riaditeľ redakčnej rady Revue pre právo a technológie a člen redakčných rád a riadiacich orgánov vedeckých časopisov a medzinárodných konferencií so zameraním na IKT právo v Európe a Ázii. Okrem toho je aj zakladajúci člen Európskeho právneho inštitútu, zakladajúci člen Európskej akadémie pre právo a technológie, člen arbitrážneho súdu ADR.eu a člen viacerých vládnych a vedeckých odborných a poradných orgánov a projektových konzorcií. Je autorom a spoluautorom viac ako 150 vedeckých publikácií, kníh a článkov predovšetkým so zameraním na kybernetické právo a filozofiu práva.

Viac informácií, program a registrácia: www.itapa.sk

Bezplatná akreditácia pre médiá (do 11. novembra 2016) TU

Otázky: media@itapa.sk

Prečo je tohtoročná ITAPA Make IT Easy

Na Slovensku sa za posledný rok či dva spustilo veľa projektov. Avšak tie sa nestali bežnou súčasťou našich životov, a len málo ľudí ich využíva. Do veľkej miery to je spôsobené zbytočnou komplikovanosťou a neprehľadnosťou. Zoberme si príklad elektronického podpisu. Bez neho je veľká väčšina dôležitých služieb nedostupná. Ale na to, aby elektronický podpis človek mohol využívať, si musí často inštalovať rôzne aplikácie. Toto nezvládnu bežní ľudia. Preto hlavným trendom súčasnosti je zjednodušovanie – Make IT Easy! To je aj hlavná idea tohtoročného kongresu ITAPA – ako môžu robiť IT technológie náš život a celý svet jednoduchším. A to aj v oblastiach, kde by sme to nečakali – napríklad pri zjednodušovaní zdravotnej starostlivosti. Aby ľudia nemuseli bojovať s formulármi, ale doslova  cez tri kliky dosiahli, čo chcú. Aby štát už prestal „otravovať“ ľudí s pýtaním sa na údaje, ktoré už raz dostal a niekde ich má. 

O ITAPA:

Podujatia ITAPA (informačné technológie a verejná správa) už 15 rokov prinášajú nové impulzy a inšpirácie pre slovenský eGovernment, pričom sa stali vrcholnou kongresovo-diskusnou platformou nielen IT komunity. Cyklus podujatí ITAPA, nad ktorým záštitu pravidelne preberajú vysokí štátni predstavitelia, pozostáva z viacerých prestížnych akcií. Medzi najvýznamnejšie patrí konferencia Jarná ITAPA, ktorá sa špecializuje na témy lokálneho, prípadne európskeho zamerania a jesenný dvojdňový medzinárodný kongres. Ten sa zameriava na podporu najnovších eGovernment trendov a riešení digitalizácie spoločnosti z celého sveta, pričom sa radí medzi najvýznamnejšie akcie svojho druhu. Cieľom ITAPA je vytvárať nezávislú platformu, na ktorej majú kľúčoví predstavitelia štátu a biznisu diskutovať a predstavovať inšpiratívne nápady a projekty z oblasti digitalizácie spoločnosti. Každoročne sa ho zúčastnia desiatky renomovaných spíkrov zo Slovenska i sveta, stovky hostí a významné média.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať