BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ) sa v nasledujúcich rokoch pokúsi zviditeľniť v očiach nielen športovej verejnosti. To je jeden z hlavných cieľov, ktorý prezentovali na pondelkovej tlačovej konferencii v Bratislave zástupcovia spomenutej inštitúcie.
Pomôcť by mu v tom mala aj spolupráca so spoločnosťou Otto Bock Slovakia, ktorá sa nielen finančne, ale aj materiálne podieľa na rozvoji SZTPŠ. Kooperácia medzi SZTPŠ a Otto Bock Slovakia trvá už takmer šesť rokov a počas tohto obdobia spolu zorganizovali viacero úspešných projektov.
O kvalitné technické zázemie a servis športových vozíkov sa mohli s dôverou oprieť účastníci dvoch významných medzinárodných podujatí – Slovakia Open v tenise na vozíku a Slovakia Open v stolnom tenise. Otto Bock Slovakia podal pomocnú ruku aj pri organizácii podujatia „Deň športu bez bariér“, ktorého hlavnou myšlienkou bola propagácia paralympionizmu a odstraňovania bariér v myslení ľudí. Zúčastnilo sa na ňom viac ako 1000 detí zo základných škôl Bratislavy a okolia.
Sledge Hockey tím je jeden z najnovších športových projektov na Slovensku
Spomenutá spoločnosť tiež zabezpečila technickú podporu prvého Sledge Hockey tímu na Slovensku, pre SZTPŠ dodala v roku 2011 šesť kusov špeciálnych saní na rozvoj tohto športového odvetvia. „Sledge Hockey tím je jeden z najnovších športových projektov na Slovensku. Vznikol pred dvoma rokmi a základňu má v Dolnom Kubíne. Máme za sebou rôzne sústredenia, náš tím má dvanásť hráčov z celého Slovenska a stále sa rozrastá. Našou prioritou je stať sa členom českej sledge hokejovej súťaže, ktorá je jedinou nadnárodnou na svete. Má sedem členov, my by sme mali byť tým ôsmym. Ďalším naším cieľom je dostať sa na paralympijské hry 2018,“ povedal na tlačovej konferencii manažér reprezentačného družstva hokeja na sánkach Peter Hamaj.
Zaujímavosťou je, že patrónom slovenského sledge hokejového tímu je známy brankár Ján Lašák. „SZTPŠ zastrešuje 67 klubov s približne 2500 športovcami v dvadsiatich odvetviach. Naším cieľom je začleniť telesne postihnutých ľudí do spoločnosti. Dať im šancu rozvíjať svoj talent,“ doplnil marketingový manažér SZTPŠ Pavel Bílik.
Na TB sa zúčastnil aj úspešný paralympionik Róbert Ďurkovič, ktorý súťaží v boccii, čo je šport podobný curlingu či petangu. Ďurkovič sa ako jeden z osemnástich slovenských športovcov už kvalifikoval na budúcoročné paralympijské hry v Londýne. „Boccia je šport pre ľudí s najťažším postihnutím. Ja som sa k nej dostal už pred pätnástimi rokmi a veľmi ma to baví. Vedel som, že v tomto športe sa môžem presadiť, tak som sa mu začal venovať a vďake nemu som už videl kus sveta a zažil veľa krásnych chvíľ,“ povedal na tlačovej besede Róbert Ďurkovič.