Test: Sonim XP3300 Force - Najextrémnejší z extrémnych

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sonim XP3300 Force
Foto: Martin Kamenický

BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) – Koncom minulého roku sme podrobili rozsiahlemu testu iný model od tohto výrobcu – Sonim XP3 Quest Pro. (Test nájdete na tomto mieste.) Prešli sme ho autom, varili v hrnci, zatĺkali jeho displejom klince do dreva, skúšali, koľko s ním dohodíme do diaľky a nechali sme ho zamraziť do ľadovej kocky – všetko prežil bez najmenšej úhony. Teraz sme na test získali novší – a ešte odolnejší – model XP3300 Force.

Kvalitnejší displej, lepšie multimediálne funkcie

Podrobili sme ho rovnako nešetrnému zaobchádzaniu a keďže sme nesiahli po naozaj extrémnom prostriedku
Sonim XP3300 Force
Foto: Martin Kamenický

ako kolegovia z inej redakcie a nepoužili na jeho otestovanie cirkulárku, opäť prežil všetko. Aký je teda hlavný rozdiel medzi XP3 Quest Pro a jeho nástupcom XP33 Force?

Prvý je viditeľný okamžite – novší model je väčší a má aj väčší displej. Zatiaľčo ten na XP3 Quest Pro mal rozlíšenie 176×220 a 64-tisíc farieb, na novom modeli je kvalitnejší 2-palcový QWGA dispej s rozlíšením 240×320. Je absolútne dostatočné, špičkové a extrémne jasné displeje takéto telefóny nebudú mať nikdy preto, lebo sú stavané aj na dlhú výdrž. Pri štandardnom používaní budete XP3300 Force nabíjať približne raz za 12 až 14 dní a čas hovoru na úrovni 20 hodín je taktiež jedným z jeho početných extrémov.

Treba priznať, že telefón je aj pomerne ťažký – váži 185 gramov a do jemnej ženskej rúčky asi tým pravým nebude. Kvalitnejší displej oceníte hlavne pri surfovaní po internete a využívaní navigácie – v tomto modeli je už dokonca aj hlasom navádzaná navigácia City Cruiser.

Klávesy sú prispôsobené tomu, aby sa dali ovládať aj v rukaviciach a pre jednoduchší pohyb pribudli v novom modeli dva nové klávesy – pre pohyb v menu o krok späť a klávesa Clear, ktorú môžete pri písaní textových správ využiť na vymazávanie chybných znakov, prípadne kontaktov. A keď sme už pri správach – XP3300 Force už podporuje aj multimediálne správy a dokáže prehrávať dokonca aj video – to boli najväčšie hendikepy jeho predchodcu, ktorý to nezvládal.

Sonim XP3300 Force
Foto: Martin Kamenický

A sú tu aj ďalšie vylepšenia – neštandardný „americký“ 2,5 mm konektor pre jack, ktorý je v predchodcovi, bol nahradený univerzálnym 3,5 mm jackom, takže už nie ste odkázaní len na redukciu, respektíve originálne pribalené slúchadlá a pri počúvaní hudby si už nemusíte sťahovať pofidérne java prehrávače tretích strán, originálny prehrávač je priamo v telefóne, rovnako ako aj FM rádio.

Pozitívom je aj to, že zatiaľčo s modelom XP3 Quest Pro ste mohli využiť maximálne 2 GB microSD kartu, do XP 3300 Force môžete vložiť až 16 GB karty. Výrazne vylepšená podpora multimediálnych funkcií je jedným z najväčších kladov nového modelu zároveň s novým procesorom MediaTek MT6235, s ktorým je tento mobil o poznanie rýchlejší.

Praktickejšie ovládanie

S vylepšenou odolnosťou súvisia aj ďalšie zmeny – od miniUSB nabíjačky sa výrobca vrátil späť k nabíjaniu cez jack a dokonca aj USB kábel sa pripája cez redukciu jack-USB. Je to tak preto, lebo priamo zabudovaný miniUSB slot je háklivejší a sloty pre jacky sú menej náchylné poškodeniu a dajú sa oveľa lepšie utesniť. Konektory sa už nenachádzajú v spodnej časti telefónu, ale zboku na ľavej strane a ich gumené odnímateľné gumené tesnenie, ktoré sa dalo veľmi ľahko stratiť a ťažko nasadiť bolo nahradené fixným, ktoré stačí do otvorov pre konektory jednoducho zasunúť. To je ďalšia chvályhodná zmena.

Z hľadiska ergonómie bol odstránený aj ďalší nedostatok modelu XP3 Quest Pro – na ňom sa výkonná LED dióda, slúžiaca aj ako baterka, dala aktivovať pridržaním numerického tlačidla s číslom 5 – a to aj v režime zablokovanej klávesnice. Viedlo to k tomu, že občas sa vám batéria po nechcenom stlačení päťky (napríklad vo
Sonim XP3300 Force
Foto: Martin Kamenický

vrecku) aktivovala aj bez vášho vedomia. V novom modeli sa zapína bezpečnejšie umiestneným tlačidlom na pravom boku pod tlačidlami na ovládanie hlasitosti. Treba však priznať, že logickejšie umiestnenie tejto klávesy by bolo naľavo tak, aby ste ju mohli zapnúť palcom. Ono – to tlačidlo naľavo je, len slúži na spúšťanie java aplikácií.

Vydrží temer všetko

Poďme teraz k tomu najpodstatnejšiemu, čím sa tento telefón odlišuje od mainstreamových mobilov – k jeho maximálnej odolnosti. Tú sme testovali rovnako, ako u predchodcu – XP3300 Force skončil vo vode, varili sme ho v hrnci pri vyše 50-tich stupňoch a vzápätí sme ho nechali necelú hodinku v mrazáku, hádzali sme ho do diaľky, displej (s extrémne odolným sklom Gorilla Glass) sme nechali padať z necelých dvoch metrov na tvrdý povrch a prešli sme ho autom. Výsledok? Ani najmenší škrabanec a plná funkčnosť. Len pre zaujímavosť, 1,5 mm hrubé sklo Gorilla Glass, použité na ochranu jeho displeja, vydrží náraz 50-gramovej oceľovej guľôčky, ktorú kolmo naň spustíte z výšky štyroch metrov.

Samozrejme, ako ho necháte mokrý v mrazáku (alebo vám na ňom zamrzne rozpustený sneh), musíte chvíľu počkať kým sa na gore-texovej membráne reproduktoru rozpustí ľadová škrupinka na to, aby ste niečo počuli. To je však záležitosť pár minút a približne ďalších 90 minút až dve hodinky (podľa prostredia) počujete o niečo horšie, kým sa membránka nevysuší úplne. Ale už ho môžete používať.

Oproti predchodcovi sú v obale o niečo väčšie výrezy pre reproduktor aj mikrofón, v ktorých zvykne zostať blato, takže čisteniu treba venovať trochu viac pozornosti. Pri bežnom používaní je tento mobil prakticky nezničiteľný. Buď ho zlikvidujete zámerne, alebo vám musí spadnúť naozaj z veľkej výšky – inak sa mu nemá čo stať. Aj preto naň dáva výrobca trojročnú neobmedzenú záruku.

Sonim XP3300 Force
Foto: Martin Kamenický

Jeho vysoko nadštandardná odolnosť v reči čísel znamená, že vydrží ponor do hĺbky 2 metre na 60 minút, je odolný voči vlhkosti, prachu, teplotným šokom, pádom z výšky 2 metre na betón, silným vibráciám a extrémnym teplotám od – 20 C do + 55 stupňov Celzia. A rozhodne nie iba na papieri.

Záver

Je to odolný telefón, ktorý sa na nič nehrá a naozaj vydrží všetko, čo výrobca sľubuje. Model XP3 Quest Pro je skôr pracovným nástrojom, od ktorého veľký komfort nemožno čakať. Novinka v tomto smere vyšla užívateľom v ústrety, má podstatne lepší displej a všetky multimediálne funkcie – vrátane prehrávania videa a MMS, ktoré sú dnes samozrejmosťou. To z neho robí model, aký momentálne na našom trhu nemá konkurenciu a podľa nášho názoru je ideálnou voľbou pre športovcov, turistov a ľudí, ktorí sa pri svojej práci musia často pohybovať aj mimo civilizácie.

Pozitívom je, že Sonim myslí aj na tých, ktorí ho potrebujú len ako pracovný nástroj – existuje aj v mierne „odľahčenej“ verzii bez GPS a foťáku, no za podstatne priaznivejšiu cenu. Testovaný vyšší model Sonim XP 3300 Force stojí 420 eur, nižšia verzia XP1330 Core sa dá kúpiť za 318 eur.

Sonim XP3300 Force
Foto: Martin Kamenický

Foto: Martin Kamenický

Sonim XP3300 Force
Foto: Martin Kamenický

Foto: Martin Kamenický

Sonim XP3300 Force
Konektory pre slúchadlá, USB a tlačidlo na späušťanie java aplikácií sú na ľavom boku telefónu. Foto: Martin Kamenický

Foto: Martin Kamenický

Sonim XP3300 Force
Foto: Martin Kamenický

Foto: Martin Kamenický

Sonim XP3300 Force
IP-68 - žiaden iný mobil sa touto certifikáciou zatiaľ nemôže pochváliť. Foto: Martin Kamenický

Foto: Martin Kamenický

Technická špecifikácia Sonim XP3300 FORCE

* Procesor: MediaTek MT6235 platform

* SMS, MMS kapacita 3000 správ

* Opera Mini, Email Client – IMAP4, POP3 JAM (JAVA application storefront), JAVA SDK

* Polyfónne zvonenia, MP3

* Bluetooth (2.1) with DUN, SPP, HSP, HFP, OPP, PBAP
Sonim XP3300 Force
Foto: Martin Kamenický

* EDGE quad-band (850,900, 1800,1900 MHz)

* Batéria: Li-Ion,1750mAh

* Rozmery: 126mm x 60mm x 25mm

* Hmotnosť:185 gramov

* Displej: 2-palcový, QVGA 240×320 rozlíšenie

* Adresár na 1000 položiek

* Pamäť na 3000 SMS

* Nabíjací a synchronizačný microUSB port

* Užívateľská pamäť 10MB, podpora microSD do 16GB

* Jazyk : CZ, ENG, DE, PL, FR, I, ES ..

* FM rádio, Media Player

* Kalendár s organizérom

* Budík

* Diktafón

* Kalkulačka

* Stopky

* LED svetlo

* 2MG pixel fotoaparát

* GPS

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať