Človek si už v dnešnej dobe nevie predstaviť život bez internetu. Je plný informácií, zábavy a spája ľudí po celom svete. Na internete môžete nájsť skutočne všetko. Keď však začnete niečo hľadať v Googli, je potrebné aby ste vedeli zopár tipov a trikov. Tak to bude pre vás ľahšie a rýchlejšie.
1. Začíname
Pri každom vyhľadávaní sa držíte motta „v jednoduchosti je krása“. Začnite zadaním základného názvu alebo slova. Ak hľadáte miesto alebo produkt v konkrétnej oblasti, zadajte názov spoločne s názvom mesta alebo PSČ.
2. Pravopis
Kontrola pravopisu v službe Google automaticky upravuje zadávané slová do ich najčastejšej formy. A to bez ohľadu na to, či ich píšete správne alebo nie.
3. Používanie slov vhodných pre web
Vyhľadávací nástroj funguje tak, že priraďuje zadávané slová k stránkam na webe. Používanie slov, ktoré sa pravdepodobne nachádzajú na stránkach, prinesie najlepšie výsledky. Napríklad namiesto dopytu bolí ma hlava zadajte dopyt bolesť hlavy, pretože takýto výraz by použili webové stránky s medicínskou tematikou.
4. Menej je niekedy viac
Jednoduché, jednoslovné alebo dvojslovné hľadané výrazy vám zvyčajne poskytnú najvšeobecnejšie výsledky. Začnite krátkymi hľadanými výrazmi a až potom upravte výsledky doplnením ďalších slov.
5. Vyhľadávanie pomocou presnej frázy
Ak chcete hľadať presnú frázu so slovami v presnom poradí, vložte slová do úvodzoviek „[akékoľvek slovo]“. Avšak, vyhľadávanie s úvodzovkami môže vylúčiť niektoré relevantné výsledky. Napríklad vyhľadávanie výrazu „Alexander Bell“ nezobrazí stránky, ktoré súvisia s výrazom Alexander G. Bell.
6. Používanie popisných slov
Čím jedinečnejšie slovo, tým vyššia pravdepodobnosť získania relevantných výsledkov. Výraz [vyzváňacie tóny celebrít] je pravdepodobne lepší ako [zvuky celebrít]. Nezabúdajte však, že ak je význam slova správny, ale väčšina ľudí dané slovo nepoužíva, nemusí byť priradené k stránkam, ktoré potrebujete.
7. Vyhľadávanie v rámci určitých stránok
Ak viete, že chcete nájsť odpoveď na konkrétnych stránkach alebo type stránok (.org, .edu), zadajte pred dopyt výraz site:. Napríklad: site:edu alebo site:nytimes.com.
8. Vyhľadávanie podľa typu súboru
Hľadajte konkrétne typy súborov, ako napríklad súbory PDF, PPT alebo XLS pridaním výrazu filetype: a trojpísmenovej skratky typu súboru.
9. Zahrnutie slov a znakov do vyhľadávania alebo ich ignorovanie
Ak sú bežné slová a znaky, ako napríklad the a &, nevyhnutné pre vaše vyhľadávanie (napríklad v názve filmu alebo knihy), zvýraznite ich tak, že k nim uvediete úvodzovky, napr. „the“. Na bližšie určenie konkrétnych položiek, ktoré nechcete vo výsledkoch (napr. prísady v recepte), môžete použiť znak mínus – .
10. Vyhľadávanie súvisiacich stránok
Ak chcete nájsť stránky s podobným obsahom, použite operátor related: a zadajte adresu webových stránok. Ak nájdete napríklad webové stránky, ktoré sa vám páčia, zadaním related:[vložte adresu URL] nájdete podobné webové stránky.
11. Vyhľadávanie receptov
Ak chcete zobraziť výsledky vyhľadávania receptu, tak po vyhľadávaní konkrétneho receptu alebo prísad zvoľte možnosť „Recepty“ na ľavom paneli.
12. Vyhľadávanie čísiel v určitom rozsahu
Neprekročte rozpočet – hľadajte iba položky v určitom číselnom rozsahu tak, že medzi číselné hodnoty vložíte reťazec „..“ (dve bodky).
13. Prevody jednotiek
Konvertujte akékoľvek jednotky merania (ako napr. míle na kilometre alebo unce na litre) zadaním čísla a jednotky merania.
14. Presný čas
Ak chcete zistiť, koľko hodín je na akomkoľvek mieste na svete, zadajte do vyhľadávacieho poľa výraz čas a názov mesta alebo štátu.
15. Prevody mien
Aktuálne výmenné kurzy získate vyhľadávaním výrazu [mena 1] v [mena 2].