BELEHRAD 4. decembra (WEBNOVINY) – Niekoľko tisíc mladých Srbov sa v utorok zišlo pred budovou parlamentu v centre Belehradu, kam prišli vyjadriť svoju nespokojnosť s nedávnymi verdiktmi Medzinárodného trestného tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
Ten zbavil obvinení dvoch Chorvátov a troch Kosovčanov. Prítomní si zaspievali národnú hymnu a následne vyzvali parlament na prijatie rezolúcie odsudzujúcej posledné verdikty ICTY.
Ako povedal prítomný minister spravodlivosti Nikola Selakovič, „ak nezdvihneme hlas, tak budeme musieť trpieť viac a viac nespravodlivosti“. Utorková demonštrácia nadviazala na tu piatkovú, na ktorej sa okrem iného pálili vlaky EÚ, USA, Kosova a NATO, ktoré podľa Srbov nesú zodpovednosť za verdikty tribunálu.
ICTY minulý týždeň zbavil obvinení z vojnových zločinov bývalého kosovského premiéra Ramusha Haradinaja a ďalších dvoch vysokopostavených predstaviteľov Kosovskej oslobodzovacej armády (UÇK).
Navyše krátko pred tým oslobodil dvoch chorvátskych generálov Anteho Gotovinu a Mladena Markača, taktiež obvinených z vojnových zločinov. Belehrad je pobúrený, keďže spomedzi zadržiavaných Srbov obvinení nezbavili nikoho a v haagskej väzbe sedia aj dve najvplyvnejšie postavy balkánskych vojen v 90. rokoch – Radovan Karadžič a Ratko Mladič.
Tribunál potvrdil vysoké tresty pre bosnianskych Srbov
Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v utorok potvrdil verdikt voči dvom bývalých príslušníkom bosnianskosrbských polovojenských síl, ktorí počas bosnianskej vojny v rokoch 1992 až 1995 spáchali otrasné zločiny na tamojších moslimoch. V prípade Milana Lukiča, ktorého uznali vinným z napomáhania pri hromadných vraždách, tribunál potvrdil doživotný trest, kým jeho bratrancovi Sredojemu Lukičovi znížili trest z 30 na 27 rokov.
Obaja muži sa pred haagskym tribunálom zodpovedali z účasti na „jednej z najznámejších kampaní etnického čistenia“ ako členovia polovojenskej skupiny v juhovýchodnom bosnianskom meste Višegrad. Rozhodnutie tribunálu pravdepodobne ešte viac rozhnevá Srbov potom, čo súd zbavil obvinení z vojnových zločinov dvoch Chorvátov a troch Kosovčanov.
Milan Lukič sa podľa ICTY podieľal na masakrách z júna 1992, keď najmenej 119 ľudí zavreli do dvoch rôznych domov, ktoré následne podpálili. Obete najprv olúpili, niektoré zo žien údajne znásilnili, a tých, ktorí sa pokúsili utiecť pred plameňmi cez okná, zastrelili. Pri jednom z incidentov bol prítomný aj Sredoje Lukič. Milan Lukič bol tiež jedným zo skupiny ozbrojencov, ktorí v júni 1992 priviedli k rieke sedem moslimských mužov a začali na nich strieľať z automatických zbraní, pričom päť z nich zabili. K rovnakej rieke sa vrátil o niekoľko dní neskôr s inou skupinou, ktorá podobným spôsobom usmrtila sedem moslimských robotníkov. Usvedčili ho tiež zo zastrelenia ženy z bezprostrednej blízkosti.
Milan Lukič bol údajne zakladajúcim členom skupiny známej ako Bieli orli alebo Pomstitelia, ktorá v rokoch 1992 až 1994 spolupracovala s políciou a vojenskými jednotkami pri terorizovaní bosnianskych moslimov. Jeho bratranec Sredoje sa k skupine pripojil neskôr.