PARDUBICE 10. októbra (WEBNOVINY) – Víťazom nedeľňajšieho 120. ročníka Veľkej pardubickej steeplechase cross-country Českej poisťovne (Listed, 6900 m, pre 6-ročné a staršie kone, dotácia 4,5 milióna Kč), najznámejších prekážkových dostihov pevninskej časti Európy, sa stal domáci Tiumen. Džokej Josef Váňa dosiahol už svoje siedme jazdecké prvenstvo. Zároveň sa raduje ako aj ako tréner reprezentanta stajne Köi Dent Iva Köhlera. Deväťročný hnedý valach s poľským pôvodom Tiumen, obhajca prvenstva na „Veľkej“, nastupoval s bilanciou 21 štartov, 4 úspechy, zárobok 2 795 715 Kč, teraz pridal 1,8 milióna korún.
Čoskoro 58-ročný Váňa, ktorý štartoval 24. raz, sa predtým presadil aj v sezónach 1987, 1988, 1989, 1991 (bez výnimky spomenutý Železník), 1997 (Vronsky) a 2009 (Tiumen). V historickej štatistike vedie o 3 prvenstvá pred Václavom Chaloupkom a Nemcom Petrom Gehmom.
Najtesnejším rozdielom o nos druhý skončil Amant Gris (maj. Hřebčín Albertovec, tr. Radek Holčák, dž. Marek Stromský), ktorý sa pomaly zaraďuje medzi najväčších smoliarov v dejinách tejto skúšky. Predvlani totiž síce precválal cieľom na prvej priečke, ale dodatočne ho diskvalifikovali za nedodržanie vytýčenej dráhy. Vtedy triumf pripadol takisto bielej Sixteen (zvíťazila už v roku 2007), teraz pod Josefom Bartošom tretej o 3,25 dĺžky. Sixteen je sparingpartnerkou Tiumena, vlastní ju však filmový producent Jaroslav Bouček. Pre Váňu ide o piaty trénerský triumf v rade (ôsmy celkovo – aj Cipísek 1996, spomenutý Vronsky 1997 a Chalco 2001), túto sériu načal v roku 2006 Decent Fellow.
Váňa mal v roku 1994 veľmi vážny úraz v nemeckom Baden-Badene, počas prevozu do nemocnice ho viackrát museli oživovať pre zlyhanie srdca. Už o dva mesiace neskôr sa však opäť postavil na štart. Vlani skončil tretí v ankete o Športovca roka v ČR. Z hľadiska dlhovekosti v sedle však Váňa nie je v celosvetovom kontexte prehnaným „úkazom“ – napríklad maďarský rovinový džokej Pál Kállai štartoval 1. októbra 2006 v Budapešti deň pred svojimi 73. narodeninami a 12 dní pred
„Som veľmi rád, že sa mi tá moja mladícka nerozvážnosť v koncovke nevypomstila,“ skonštatoval v priamom prenose ČT Váňa, ktorý približne 200 – 250 metrov pred cieľom prevzal vedenie o 1,5 – 2 dĺžky, ale nedostatočne zareagoval na značne prekvapujúci opätovný útok zdanlivo už odovzdaného Amant Grisa a v záverečných cvalových skokoch Tiumena prakticky vôbec nepobádal. „Kto je pripravený, nie je prekvapený,“ žoviálne glosoval situáciu Váňa, ktorý musel trnúť nielen pri vyvolávaní cieľovej fotografie, ale aj proteste realizačného tímu okolo Amant Grisa pre križovanie. Rozhodcovia však napokon nezmenili poradie.
„Verím, že to nebolo úmyselné, ale mám odrenú nohu od bariéry, ako nás Tiumen k nej tlačil,“ podotkol Marek Stromský. „Bolo tam miesto pre dva kone,“ bránil sa Váňa, ktorý o 10 dní 20. októbra bude mať 58 rokov. „Už keď sme protest podávali, tak sme neverili, že môžeme uspieť,“ skonštatoval Stromský. Váňa dostal pokutu 500 Kč. Štvrtý finišoval Mandarino (dž. Jaroslav Myška) a piaty bol Teviot (dž. Luboš Urbánek).
Vlastník Tiumena Köhler uviedol: „Je to skvelé. Víťazstvo na Veľkej pardubickej je snom každého majiteľa. Ak by sa však presadil Amant Gris, doprial by som mu to. Vždy sa mi páčil. Pred dvoma rokmi mal triumfovať, prebehol cieľom ako prvý a potom ho diskvalifikovali. Som však, samozrejme, rád, že sme teraz napokon vyhrali my. O to viac, že Tiumen nebol favoritom. Na jar bol zranený, bežal v tejto sezóne len raz, skladám klobúk pred celým tímom Josefa Váňu.“
Bartoš o Sixteen, pred dvanástimi mesiacmi druhej, povedal: „Som absolútne spokojný. V tejto sezóne nepredvádzala na tréningoch či dostihoch také výkony, aby sme boli presvedčení, že môžeme pomýšľať na víťazstvo. Nechcel som ju naháňať v oráčine, povedal som si, že to skúsim v koncovke. Na tráve v cieľovej rovinke som videl, že prví dvaja majú inú rýchlosť a silu. Tretie miesto je dobré.“ Majiteľ Bouček súhlasil: „Bronz je pekný. Sixteen zabojovala a vydrela ho srdiečkom. Pre nás je podstatné, že je zdravá a aj tak najkrajšia zo všetkých.“
Slovenský džokej Jiří Kousek spadol z vedúceho Bremen Plana na Francúzskom skoku v úvodnej fáze trate. Jaroslav Brečka, hrdina „Veľkej“ 1992 v sedle senického Quirinusa napokon nedostal príležitosť pre zdravotnú indispozíciu Baggia, na svoj siedmy štart čaká už od roku 2003, vlani nútene chýbal po ťažkom zranení
Nedokončila ani jedna z dvoch štartujúcich žien – Martina Růžičková (Rubín) či Lucie Baluchová (Ligreta). Na obávanom Taxise spadol iba jeden jazdec, a to Dušan Andrés z Valldemosa. Jediný zahraničný účastník, britský Mr. Big (dž. Noel Fehily), bol minulý rok šestnásty a teraz nemal jedinú sľubnejšiu pasáž. Dokončilo 12 z 19 koní, čas víťaza bol 9:03,73 min. Držiteľkou rekordu 8:58,99 min je od predvlaňajška Sixteen.
V rámci sprievodného programu aspoň čiastočne zlepšil Brečkovu náladu vlastný zverenec Palm Island na Cene Paramo – Memoriáli R. Davisa – Striebornej trofeji (steeplechase, Listed, 4400 m, pre 4-ročné a staršie, dotácia 500 000 Kč). Reprezentant stajne Ingos Vladimíra Jalakšu skončil pod vedením svojho kouča na lichotivej druhej pozícii a zarobil 115 000 Kč. Piaty za honorár 25 000 Kč bol Ravenswood z PD Senica. Zverenec Zuzany Kubovičovej mal v sedle domáceho dž. Bohuslava Mátla. Od krajana ho delilo 24,25 dĺžky. Za 5:40,56 min o priepastných 19 dĺžok dominoval jednoznačný favorit Royal Mougins (dž. Marek Stromský).
Dolde (maj. manželia Helen a Peter Kopálkovci, tr. Roman Dohnálek, jazd. Ján Mach) skončila tretia na Cene firmy Chládek a Tintěra – Zlatej spone trojročných (prútené prekážky, I. kat., 3200 m, pre 3-ročné kone, dotácia 120 000 Kč) a získala 18 000 Kč. Bronz si odniesol aj Valiant (maj. EMOP Vladimíra Jurigu, tr. a dž. Jaroslav Brečka) z Krištáľového pohára – Memoriálu komtesy Laty Brandisovej (prútené prekážky, NL, 4100 m, pre 4-ročné a staršie kone, dotácia 200 000 Kč), zarobil 30 000 Kč.
Výsledok nedeľňajšieho 120. ročníka Veľkej pardubickej steeplechase cross-country Českej poisťovne (Listed, 6900 m, pre 6-ročné a staršie kone, dotácia 4,5 milióna Kč):
1. Tiumen (maj. Köi Dent Iva Köhlera, tr. a dž. Jozef Váňa) ČR, 2. Amant Gris (maj. Hřebčín Albertovec, tr. Radek Holčák, dž. Marek Stromský) ČR, 3. Sixteen (maj. Buc-Film – Jaroslav Bouček, tr. Josef Váňa, dž. Josef Bartoš) ČR, 4. Mandarino (dž. Jaroslav Myška) ČR, 5. Teviot (dž. Luboš Urbánek) ČR – štartovalo 19 koní, dokončilo 12
Čas: 9:03,73 min
Výrok rozhodcov: tuhý boj nos – 3,25 dĺžky – 2,25 – 3,75
SITA