Tlak na zmeny spôsobu obstarávania vakcín neutícha

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ambulancia,lekár
Foto: Ilustračné foto SITA/Marián Angelovič

BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) – Tlak na zmeny súčasného spôsobu obstarávania vakcín neutícha. Od decembra minulého roka totiž platí, že vakcíny nevyberajú v lekárni pacienti, ale lekári. Tí musia platiť očkovacie látky z vlastných zdrojov, potom im ich preplácajú zdravotné poisťovne. Návrat k pôvodnému stavu žiadajú farmaceutické spoločnosti aj lekári.

„Obstarávanie vakcín prostredníctvom lekárskeho predpisu uplatňované do 30.11. 2011 bolo bezpečné, nedošlo k nárastu incidencie prenosných ochorení, proti ktorým sa očkuje od prechodu na lekárske predpisy, rovnako nebol zaznamenaný vyšší počet vedľajších účinkov. Navyše termostalibilita väčšiny očkovacích látok je 72 hodín. Systém platný od 1.12. 2011 nie je stále plne funkčný a akceptovaný lekármi,“ konštatuje Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj.

Slovenská lekárska komora však v rámci pripomienkového konania k novele zákona o liekoch kritizuje aj novú vyhlášku, podľa ktorej by ambulancie mohli kupovať očkovacie látky priamo od veľkodistribútorov liekov a obchádzať tak lekárne a ich marže.

„Súčasný stav a úprava navrhovaná návrhom vyhlášky spôsobia značné problémy v praxi. Za predpokladu, že by ambulancie odoberali povinné očkovacie látky od veľkodistribútorov, boli by povinné uhradiť cenu za očkovacie látky dopredu, bez toho, aby bolo zrejmé, ktorému pacientovi bude konkrétna očkovacia látka podaná. Ambulanciám by boli finančné prostriedky vynaložené na kúpu očkovacích látok preplatené až po určitom dlhšom čase zdravotnou poisťovňou, pričom nemožno garantovať 100-percentné prefinancovanie očkovacích látok lekárom,“ upozorňuje komora.

Jednotlivé ambulancie tak podľa nej začnú postupne vytvárať dlhy, čo sa v minulosti nikdy nestávalo. „Následkom bude, že stratové ambulancie, nebudú schopné nakupovať od veľkodistribútorov liekov ďalšie očkovacie látky, a teda lekári nebudú schopní zabezpečiť povinné očkovanie všetkých svojich pacientov. Tým dôjde k ohrozeniu povinného očkovania detí a dorastu, za ktoré zodpovedá štát, čo môže mať za následok šírenie nebezpečných nákaz medzi obyvateľstvom,“ myslí si komora.

Lekár má pritom podľa nej vo svojej náplni poskytovanie liečebno-preventívnej starostlivosti a nie obchodovanie s liekmi a už vôbec nie s vakcínami, ktoré sú zaradené do očkovacieho kalendára povinných očkovaní. „Toto nemôže závisieť od solventnosti v dnešnej dobe nedofinancovaných ambulancií všeobecných lekárov, v ktorých sa povinné očkovanie realizuje,“ konštatuje.

Ministerstvo zdravotníctva SR zmenilo obstarávanie vakcín od decembra minulého roka. Po novom si pacienti nevyberajú vakcíny v lekárni a neprenášajú ich medzi svojím domovom a ambulanciou, ale lekár vakcíny vyberie v lekárni a dá ich do špeciálnej chladničky.

Zmenu kritizovali lekári, lekárnici, ale aj dodávatelia liekov. Niektorí lekári odmietali očkovať a pre problémy s očkovaním dokonca žiadali vyhlásiť núdzový stav. Obrátiť sa plánovali aj na Ústavný súd SR. Rezort na zmene trvá a upozorňuje, že z medicínskeho a etického pohľadu možno v súčasnosti ako dôvod neočkovania dieťaťa akceptovať iba zdravotné kontraindikácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SLK Slovenská lekárska komora