Až 43 percent živností, ktoré založili ženy v ostatných piatich rokoch, bolo vynútených. Dvojnásobne viac v porovnaní s priemerom Európskej únie, ktorý je 22 percent.
To fakt? Sú obavy zo zlyhania medzi 15-ročnými žiakmi na Slovensku porovnateľné s Japonskom či Kóreou
Rovnaká situácia je podľa Globálneho prieskumu podnikania aj medzi mužmi. Viac ako štyria z desiatich mužov uviedli, že živnosť založili z nutnosti. Začali podnikať, lebo nemali inú príležitosť na trhu práce, alebo si nájdená pracovná príležitosť vyžadovala prácu na živnosť.
>>> Rubrika To fakt?
Miera vynútených živností na Slovensku bola medzi rokmi 2018 až 2022 najvyššia spomedzi krajín Európskej únie. Slovensko je okrem tohto negatívneho prvenstva výnimočné aj rodovou rovnosťou v zakladaní vynútených živností, ktoré je rovnako časté medzi mužmi aj ženami.
Motivácia je teda rozšírená naprieč ekonomikou, netýka sa rodových vzorov ani typov podnikania. Účelom je najčastejšie optimalizácia odvodov zo strany zamestnávateľa. Krajiny s nízkou mierou samostatnej zárobkovej činnosti majú podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj zvyčajne silné systémy sociálneho zabezpečenia a spoločenský postoj, uprednostňujúci zamestnaneckú prácu.
Z mladých podnikateľov takmer tretina deklarovala vynútenú živnosť, inak si nemohli nájsť alebo prijať prácu. Len v Lotyšsku bol vyšší podiel mladých začínajúcich podnikateľov, ktorí živnosť zakladali z nevyhnutnosti. Aj tento faktor prispieva k vysokej miere samozamestnávania medzi mladými na Slovensku. Tá bola v ostatných piatich rokoch na úrovni 15 percent oproti 9 percentám v Európskej únii.
Agentúra SITA vám prináša rubriku To fakt? vždy v utorok aj štvrtok večer po 19:00 a v sobotu, v ktorej prinášame zaujímavé čísla a štatistiky z rôznych oblastí.